Cykl wielkanocny: Przyprawy do wielkanocnej potrawy

Klasyczną pieczeń warto wzbogacić o smak odpowiednio skomponowanych przypraw Przyprawą do pieczeni Prymat. Nie ma też Wielkanocy bez klopsa z jajkiem. Smak i aromat mięsa mielonego wydobywa i podkreśla doskonała przyprawa do mięsa mielonego Prymat.
Dzięki swej oryginalnej recepturze, mieszanka przyprawowa Prymat idealnie wzbogaca przyrządzane potrawy wielkanocne takie jak klopsy, czy pasztety. Wieprzowina zajmuje bardzo ważne miejsce w jadłospisie Polaków, także tym wielkanocnym. Nic dziwnego, ponieważ mięso to jest nie tylko bardzo smaczne, ale również łatwe w przyrządzeniu.
Przyprawa do wieprzowiny Prymat to kompozycja ziół i przypraw, skomponowana specjalnie do potraw z tego rodzaju mięsa. Mieszanka Prymatu zapewnia wyjątkowy smak i aromat do wszystkich dań z mięsa wieprzowego. Połączenie ostrych przypraw i delikatnych ziół pozwoli wydobyć z każdej pieczeni to, co najlepsze.
Wczoraj proponowaliśmy dania z przyprawą do mięsa mielonego oraz przyprawą do pieczeni. Dzisiaj proponujemy wielkanocny przysmak z przyprawą do wieprzowiny:
Pasztet z królika z orzeszkami pistacjowymi
Co maja ze sobą wspólnego pistacje i królik? Delikatny smak, piękny wygląd… Nie, nie to. Doskonale komponują się razem na półmisku. Orzeszki pistacjowe są bardzo smaczne, słodkie, przyjemnie pachnące i delikatnie oleiste, Charakterystyczna piękna i jaskrawa barwa ożywi kolor pasztetu.
Składniki na 10 porcji:
1 królik (ok. 1-1,2 kg),
100 g słoniny,
100 g boczku,
200 g łopatki wieprzowej ,
2 cebule,
4 jajka,
2 ząbki czosnku ,
1 czerstwa bułka kajzerka,
200 ml białego wina,
100 ml winiaku ,
Garść orzeszków pistacjowych,
Tłuszcz do wysmarowania foremek,
Sól, pieprz czarny mielony Prymat,
Tymianek Prymat,
Przyprawa do wieprzowiny Prymat:
Sposób przygotowania:
Królika umyć, osuszyć, wyjąć kości. Mięso królika wraz z łopatką pokroić na kawałki. Czosnek i cebulę obrać, pokroić w drobną kosteczkę.
Słoninę i boczek pokroić, wytopić w rondlu na wolnym ogniu, a następnie na powstałym tłuszczu obsmażyć mięso. Dodać cebulę i czosnek, posypać solą, pieprzem i niewielką ilością ziół. Wlać wino i dusić do miękkości (ok. 40 minut). W razie potrzeby podlewać winem lub rosołem.
Do miękkiego mięsa dodać pokruszoną bułkę i wymieszać tak, aby nasiąkła wywarem. Wystudzone mięso i bułkę zmielić trzykrotnie, do masy dodać orzeszki pistacjowe, rozmącone jajka i winiak. Całość wyrobić, doprawić do smaku solą i pieprzem oraz przyprawą do wieprzowiny Prymat.
W natłuszczonych podłużnych foremkach umieścić masę, całość owinąć dokładnie najpierw folią spożywczą, a następnie aluminiową. Piec godzinę w kąpieli wodnej w temperaturze 140ºC. Przed wyjęciem nakłuć patyczkiem, jeżeli zostanie na nim mięso, piec kolejne 10 minut.
Pasztet z królika podawać z żurawiną lub ćwikłą i marynowanymi owocami.
Na naszej stronie na Facebooku otrzymaliśmy pytanie od jednej z naszych użytkowniczek:
"Choć czasu mało do świąt,ale prosiłabym o porady dotyczące peklowania szynki w soli do peklowania Prymat.Od dwóch dni moje szyneczki leżą w lodówce w tejże soli,jałowcu,pieprzu,zieluangielskim,czosnku i odrobinie suszonego rozmarynu.Co byście mi proponowali do posmarowania mięska przed pieczeniem? Zamierzam upiec je w rękawie."
Mamy kilka propozycji:
Rada Roberta Sowy:
"Proponuję użyć przyprawę do wieprzowiny lub przyprawy do pieczeni Prymat (wedle upodobań). Wybraną przyprawę proponuję wymieszać z ½ szklanki oleju słonecznikowego, powstałą marynatą natrzeć osuszone mięso i piec w rękawie." |
![]() |
Dla wszystkich w związku ze zbliżającą się Wielkanocą proponujemy słów kilka o soli peklowej:
![]() |
Sól peklowa jest mieszanką soli oraz substancji konserwującej. Wykorzystywana do peklowania mięs, wyciąga wodę z mięsa i tym samym ogranicza w nim rozwój bakterii. Peklowanie jest naturalnym i stosowanym od wieków sposobem konserwowania mięsa. Dodatkowo peklowanie sprawia, że dym ulatniający się podczas wędzenia mięsa nadaje mu bardziej wyrazisty smak i aromat. Peklowane szynki i pieczeni jest od wieków są specjalnością polskiej kuchni. |
Sól peklowa Prymat nadaje mięsom soczystość oraz apetyczny, różowy kolor. Jest niezastąpiona do peklowania, wędzenia i konserwowania mięs, zwłaszcza do wieprzowiny i dziczyzny. Dzięki peklowaniu mięso na dłużej zachowuje świeżość, odpowiednią barwę i konsystencję. Sól peklową polecamy także do przygotowania doskonałych marynat. Jest to więc produkt niezbędny dla każdego miłośnika perfekcyjnie przygotowanych mięs.
Sól peklowa służy do peklowania, wędzenia i konserwowania mięs. Polecamy ją szczególnie do wieprzowiny i dziczyzny. Warto wiedzieć, że kawałki mięsa, które chcemy poddać peklowaniu nie powinny być mniejsze niż 3 kg. Należy także pamiętać o oddzieleniu kości od mięsa. Peklować możemy na trzy sposoby: na sucho nacierając solą przygotowane mięso, na mokro trzymając je w wodzie z dodatkiem soli lub wstrzykując roztwór bezpośrednio do kawałka mięsa. Peklowane mięso powinno być przechowywane w lodówce w temperaturze od 4- 8 ° C i przewracane co 2 dni. Przeznaczeniem soli peklowanej jest wyłącznie wszelaka konserwacja mięs lub przygotowanie marynat, dlatego nie powinna być stosowana do bezpośredniego przyprawiania gotowych potraw.
Z solą peklową najlepiej przyrządzić:
Szynka pieczona z miodem
1,3 kg surowej, peklowanej lub wędzonej szynki,
1 puszka ananasa lub brzoskwiń,
3 łyżki cukru /najlepiej brązowego/,
4 łyżki miodu,
½ łyżeczki pieprzu białego Prymat,
11/2 szklanki z kostki warzywnej Kucharek,
½ szklanki wody,
goździki Prymat,
1 łyżeczka soli
Mięso wymoczyć 6-8 godz. w zimnej wodzie, a następnie wymyć i osuszyć. Skórkę naciąć w ukośną kratkę i naszpikować goździkami. Piekarnik nagrzać do temperatury 200°C i piec w nim szynkę około 100 min, często polewając gorącym bulionem. Około 20 min przed końcem pieczenia posmarować mięso miodem wymieszanym z cukrem. Ananasa lub brzoskwinie osączyć z syropu. Pieczeń wyjąć, przełożyć na półmisek i trzymać w cieple. Do sosu od pieczeni wlać zalewę z owoców, podgrzać w nim owoce i obłożyć nimi mięso. Sos podawać w sosjerce.
Komentarze (0)