Żeby nieco ułatwić Wam zadanie i usprawnić ostatnie domowe prace, podajemy poniżej listę wigilijnych ‘niezbędników’, o których mogliście zapomnieć w wirze świątecznych przygotowań.
- Babcia z dziadkiem - czy ktoś pojedzie po dziadków? Zawsze znajdą się goście, których trzeba przywieźć. A kochanych dziadków przecież nie może zabraknąć podczas Wigilii!
- Opłatek – niby wszyscy pamiętają, a jednak…
- Choinka – gotowanie, gotowanie, a tutaj nikt nie kupił/nie wyciągnął z piwnicy choinki? Mamy nadzieję, że szopka też się znajdzie :).
- Lampki świąteczne – skoro choinka to i lampki. Trzeba koniecznie sprawdzić, czy działają. Podobno najlepiej się je wiesza naprzemiennie z góry na dół i z dołu do góry.
- Jemioła – no bo pod czym będziemy się całować?
- Kartki świąteczne – smsy są wygodne, ale pomyślcie ile radości sprawi komuś przysłana pocztą, piękna kartka świąteczna.
- Sztućce – dmuchamy na zimne. Lepiej sprawdzić czy starczy ich dla wszystkich gości. W razie czego można jeszcze skoczyć do sąsiada po zapasowe sztuki :).
- Obrus – musi być czysty i pachnący. Wyjątkowo pomięte proponujemy owinąć mokrym płótnem. Po paru godzinach tzw. leżakowania można już rozpocząć prasowanie. O wiele lżej będzie zaprasować pomięty materiał.
- Uśmiech - nie zapomnijmy o tym, że Boże Narodzenie to przede wszystkim czas radości i chwile spędzane z najbliższymi. Cieszcie się więc atmosferą świąt i wypoczywajcie :).
Na koniec mamy jeszcze dla Was dwa przepisy. Możecie poszerzyć jadłospis o szczupaka pieczonego i makówkę.
Szczupak pieczony
Składniki:
1 szczupak (1,7 kg)
1 szklanka gęstej śmietany
2 łyżki masła
2 łyżki bułki tartej
1 łyżka mieszanych ziół: Bazylii Prymat, Majeranku Prymat, Estragonu Prymat i cząbru
sok z ½ cytryny
sól
Pieprz czarny mielony Prymat
4 łyżki oliwy lub oleju
gałązki pietruszki
Sposób przygotowania:
Rybę oczyścić (oskrobać, usunąć płetwy, oczy i wnętrzności). Dokładnie umyć i skropić sokiem z cytryny. Zioła, sól i pieprz dokładnie zmieszać i natrzeć rybę w środku i na wierzchu. Oliwę wlać do brytfanny, ułożyć na niej rybę i piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 160 - 170 stopni. Gdy szczupak zacznie się rumienić, posypać go bułką tartą i piec jaszcze 20 – 30 min. Masło roztopić i wymieszać ze śmietaną. Kilka minut przed końcem pieczenia polać rybę i gorącą wyłożyć na półmisek. Pokroić na porcje, polać sosem do pieczenia i przybrać natką pietruszki. Można podać z ziemniakami.
Makówka
Składniki:
30 dag maku
3 łyżki miodu
30 dag cukru
do maku: ½ łyżeczki soli
po 20 dag rodzynek orzechów włoskich i migdałów
½ szklanki posiekanej skórki pomarańczowej smażonej w cukrze wraz z syropem
1 mały zapach migdałowy
1 duża chałka
2,5 l mleka
10 dag masła
Sposób przygotowania:
Mak sparzyć, osączyć i zemleć dwukrotnie. Rodzynki umyć w gorącej wodzie i odsączyć. Migdały sparzyć, obrać ze skórki i posiekać wraz z orzechami. Bakalie podsmażyć z cukrem i miodem, dodać mak i jeszcze chwilę smażyć. Następnie wlać 1 l mleka, dodać skórkę pomarańczową i zapach. Chałkę pokroić na cienki kromki. Zagotować w garnku pozostałe mleko, mocno je osłodzić, w gorącym maczać kromki chałki, żeby dobrze nasiąkły. Namoczoną chałkę układać warstwami w salaterce i przekładać gorącym makiem. Makówkę podawać mocno schłodzoną.
SMACZNEGO!