Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

ABC Przyprawiania: Koperek suszony - przyprawa na cały rok

ABC Przyprawiania: Koperek suszony - przyprawa na cały rok

Lubicie młode ziemniaki z masłem i koperkiem? Kto nie lubi! Czekam na nie z niecierpliwością przez cały rok. Jest sporo prawdy w stwierdzeniu, że proste jedzenie jest najlepsze. A koperek? Bez koperku te ziemniaki nie byłyby tak smaczne. Koperek zaliczam do ziół z gatunku comfort food – czyli takich, które przywodzą na myśl ciepłe wspomnienia z dzieciństwa, rodzinne obiady, babciną zupę koperkową i to czekanie na lato i młode ziemniaki właśnie. 

Koperkowa tradycja 

Koperek to jedna z wiosennych nowalijek i zarazem oczywisty, świeżo-zielony składnik mizerii, orzeźwiających chłodników, faszerowanych jajek, greckiego tzatziki i wielu dań rybnych. Z kolei w formie dojrzałej, koperek jest niezastąpionym dodatkiem do kiszonych ogórków. 

Jak rośnie koperek? 

Koper ogrodowy należy do rodziny selerowatych i jest uprawiany na niemalże każdej szerokości geograficznej. Wyróżnia się charakterystycznymi pierzastymi liśćmi, silnie aromatyczną, pustą w środku, sinozieloną łodygą i żółtym kwiatostanem.  

Koperek – legendy i mity 

Koperek, dziś ceniony głównie ze względu na walory smakowe i lecznicze, w dawnych czasach miał mieć właściwości magiczne. W średniowieczu wierzono, że odstrasza duchy i złe czary, chroni przed piorunami i koszmarami sennymi. W starożytnej Grecji wykorzystywano koper do produkcji aromatycznych perfum i medykamentów, uważano także, że dodaje odwagi, był więc ważnym składnikiem diety gladiatorów. Sam Hipokratesa, ojciec medycyny, wymienił koperek w przepisie na środek do czyszczenia jamy ustnej. Oryginalnie koper pochodzi prawdopodobnie z południowo-wschodniej Azji, ale pierwsze wzmianki o tym zielu pojawiały się w starożytnych egipskich zapiskach i w Biblii. 

Jak pachnie i smakuje koperek? 

Koperek suszony jest bez wątpienia jednym z najbardziej powszechnych i lubianych ziół w naszej tradycyjnej, polskiej kuchni. Charakteryzuje się mocnym, aromatycznym, łatwo rozpoznawalnym zapachem i delikatnym, ciepłym, korzenno-słodkawym smakiem (z wyczuwalną nutą anyżu i kminku). Wspaniale ożywia nasze kuchenne eksperymenty i kreacje. Koperek zwyczajowo dodajemy do wielu polskich zup, gulaszy, potraw z ziemniaków, makaronów, zapiekanek, sałatek, dressingów i dipów majonezowo-jogurtowych, dań z jajek... i wiele, wiele więcej! Koperek suszony jako przyprawa ma naprawdę wiele zastosowań. Świetnie komponuje się także w daniach kapuścianych, takich jak gołąbki czy łazanki.  

(Nie)magiczne właściwości koperku, które warto znać! 

Roślina ma także szerokie zastosowanie w kosmetyce – ekstrakt z kopru pojawia się w składzie kosmetyków do pielęgnacji skóry, pastach do zębów, płukanek jamy ustnej, mydeł i perfum. Poza tym chyba każda mama wie, że herbatka koperkowa jest najlepszym remedium na kolki u niemowląt! Z suszonego koperku można przygotować napar, który zapobiega wzdęciom, działa uspokajająco i reguluje pracę układu pokarmowego. I to nie jest żadna magia! Warto włączyć takie napary z suszonego koperku do codziennej diety, a może to pomóc zrzucić zbędne kilogramy! Napój złagodzi czkawkę, a nawet migreny. Warto zjeść koperek po mocno cebulowym daniu, bo dobrze odświeża oddech! 

Koperek suszony – kuchnia międzynarodowa 

Koperek zyskał uznanie w wielu kuchniach świata, od Europy, aż po Afrykę czy Amerykę. Choć może wydawać się on dość pospolity, to wiele dań nie obyłoby się bez niego. To niepozorne zioło naprawdę ma MOC! Koperek świeży można zwykle bez problemu kupić w każdym sklepie spożywczym czy na targu, ale warto mieć zapas suszonego koperku w swojej kuchni. W takiej wersji na pewno się nie zepsuje i zawsze będziemy mogli z niego skorzystać!  

Co zamiast koperku?  

Tu łatwo nie będzie, bo koperek to takie tradycyjne i specyficzne ziółko, które ze względu na nasz kulinarny sentymentalizm nie lubi zamienników Ostatecznie mogę zgodzić się na zieloną pietruszkę lub niewielką ilość estragonu, ale zaznaczam, że to nigdy nie będzie to samo! Koperek suszony łączy w sobie różne aromaty znane z innych ziół, jak już wcześniej wspominałem: estragon, anyż, kminek.  

Suszony koperek na pewno znajdziecie na półce z przyprawami w waszym lokalnym sklepie spożywczym, a bez wychodzenia z domu możecie go także kupić (jak i wiele innych ziół i przypraw najlepszej jakości) przez Internet na stronie sklepu Prymat. 

sklep z przyprawami online

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak