Schemat żywienia niemowląt - karmienie butelką

1 MIESIĄC ŻYCIA
Podaje się dziecku mleko początkowe, od 90-110ml w każdym z siedmiu posiłków.
2 MIESIĄC ŻYCIA
Zmniejszamy ilość karmień do sześciu, w każdym z nich maluch powinien wypijać 110 – 130ml mleka początkowego.
3 MIESIĄC ŻYCIA
Ilość porcji mleka początkowego podawanych niemowlęciu nie zmienia się i nadal wynosi sześć, jednak przygotowujemy maluszkowi od razu 130ml mleka.
4 MIESIĄC ŻYCIA
Według wytycznych, niemowlę w tym okresie rozwoju powinno wypijać sześć porcji mleka początkowego - po 150ml każda.
5 MIESIĄC ŻYCIA
To miesiąc przełomowy – oprócz mleka modyfikowanego początkowego (4 x 180ml), wprowadza się do diety malucha zupę – przecier, zrobioną z jarzyn i wysokiej jakości masła (opcjonalnie zamiast masła możemy dodać oliwę z oliwek lub niskoerukowy olej rzepakowy). Dodatkowo podajemy malcowi sok przecierowy albo skrobane jabłko (50-100g).
6 MIESIĄC ŻYCIA
Ilość mleka modyfikowanego to cztery porcje po 180ml. Oprócz tego w diecie pięciomiesięczniaka powinna znajdować się zupa – przecier z dodatkiem kleiku glutenowego (2 – 3g na 100ml zupy) oraz gotowanego mięsa (10g). Jadłospis malucha warto wzbogacić rybą – podawaną zamiast mięsa 1-2 razy w tygodniu. Oprócz tego w ilości nieprzekraczającej 150g podajemy maluchowi soki i przeciery owocowe.
Uwaga! Do pierwszego roku życia nie podajemy dziecku zupy na wywarze mięsnym – mięso gotuje się oddzielnie.
7 MIESIĄC ŻYCIA
W tym okresie dziecko powinno spożywać pięć posiłków dziennie. Pierwszy to mleko następne (180ml) z dodatkiem kaszki zbożowej glutenowej (2-3 g na 100 ml). Drugi to 150g kaszki na mleku następnym. Oprócz tego w zalecanym schemacie żywienia stoją dwie porcje mleka następnego (po 180ml) z bezglutenowym kleikiem (2-3 g na 100 ml).
Siódmy miesiąc życia dziecka to także pora na podawanie zupy jarzynowej (200ml raz dziennie) z dodatkiem 10g gotowanego mięsa lub ryby: 1-2 razy w tygodniu. Warto wiedzieć, jakie ryby można podać tak małemu dziecku - a są to: tuńczyk, łosoś, dorsz, halibut lub sola. Do posiłku, co drugi dzień, podajemy także połowę żółtka.
Cennym składnikiem diety niemowlęcia jest w dalszym ciągu sok lub przecier owocowy, nie powinno się jednak przekraczać ilości 150g.
Uwaga! Zamiast kaszki, możemy maluszkowi zaproponować deser mleczno – owocowy.
8 MIESIĄC ŻYCIA
Ilość i rodzaj posiłków mlecznych nie zmienia się, w porównaniu do poprzedniego miesiąca – jedynie zwiększa się ilość dodawanego do nich kleiku oraz kaszki (6g na 100ml). W dalszym ciągu obiad stanowi zupa – przecier jarzynowy (plus 10-15g mięsa) z połową żółtka jajka co drugi dzień. Nie zmieniają się też wytyczne co do deseru oraz soków.
9 MIESIĄC ŻYCIA
Czas na nowość w diecie niemowlęcia – są nią biszkopty oraz owoce lub kompot (alternatywnie dla soku). Zmieniamy też porcje posiłków mlecznych. W dziewiątym miesiącu życia dziecko powinno otrzymywać: 1 x 200ml - mleko następne z dodatkiem kaszki glutenowej, 1 x 200 ml - mleko następne z dodatkiem kaszki bezglutenowej, 1 x 200 ml – kaszka na mleku następnym. Zmienia się też ilość żółtka, podajemy połowę, ale już codziennie.
Ilości i rodzaje pozostałych posiłków nie zmieniają się w porównaniu do zaleceń z ósmego miesiąca życia.
10 MIESIĄC ŻYCIA
3 x 220ml – to wytyczne dla dziennego zapotrzebowania organizmu dziecka na posiłki mleczne (mleko następne, kaszki mleczne glutenowe/bezglutenowe) łączone z produktami zbożowymi.
Ważną zmianą w diecie niemowlęcia jest wprowadzenie dwudaniowego obiadu. Oprócz zupki jarzynowej z kaszką, podajemy jarzynkę z gotowanym mięsem (lub rybą 1-2 razy w tygodniu). Wzbogaceniem drugiego dania są ziemniaki lub ryż.
Kolejną nowością jest możliwość podania smykowi niewielkich ilości pieczywa, biszkoptów czy sucharków.
Niezmienne pozostają wytyczne dotyczące soku lub przecieru (1 x 150g). Podajemy również żółtko (połowę do potraw).
11 - 12 MIESIĄC ŻYCIA
Zalecenia dotyczące posiłków mlecznych, obiadków, deserków i soczków są takie jak dla 10 miesiąca życia dziecka. Jedynym nowym posiłkiem jest twarożek, kefir czy jogurt (kilka razy w tygodniu), a także podawanie całego jajka (3-4 razy w tygodniu).
Artykuł pochodzi z serwisu www.dziecko24.pl - kompleksowego vortalu poświęconego zdrowiu i rozwojowi dzieci, zintegrowanemu z platformą bezpłatnych porad pediatrycznych.