Palenie i jego negatywny wpływ na trawienie

Opublikowano: 24.02.2015
Autor: Futka
Palenie i jego negatywny wpływ na trawienie
Odżywiasz się zdrowo, a nadal masz problemy trawienne? Jesteś palaczem? Jeśli tak, to możesz mieć dużą pewność, że to nałóg nikotynowy wywołuje problemy z metabolizmem...

Każdy z nas wie, że palenie tytoniu nie niesie za sobą żadnych pozytywnych właściwości. Palenie negatywnie wpływa na cały nasz organizm i prowadzi do wielu bardzo negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

 

Wiemy, do czego może prowadzić nałóg nikotynowy i jak bardzo zniszczyć nasze płuca oraz serce. Palenie może spowodować pojawienie się takich problemów i chorób jak nowotwory: krtani, języka czy płuc, a także prowadzić do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, a nawet zawału czy udaru mózgu.

 

A jak palenie wpływa na nasze trawienie? Wiemy, że długoletnie palenie może spowodować wrzody żołądka czy jego nowotwory. Ale jakie inne, często występujące konsekwencje metaboliczne może wywołać palenie papierosów?

Wielu palaczy zastanawia się skąd biorą się problemy trawienne, skoro ich dieta jest zdrowa i lekka. Niestety, nawet najlepsza dieta, bogata we wszystkie niezbędne skłdniki odżywcze, obfitująca w zdrowe owoce i warzywa, nie zapobiegnie problemom trawiennym, jeśli nie pozbędziemy się męczącego nas nałogu i nie przestaniemy dostarczać do organizmu szkodliwej nikotyny i substancji smolitych.

Często słyszymy, że palenie przyspiesza, a nawet sprzyja procesom trawiennym. Jest to absolutna nieprawda, gdyż przyspieszenie pracy układu pokarmowego wywołane jest przez szkodliwe substancje. Metabolizm przyspiesza tylko dlatego, aby jak najsprawniej pozbyć się dostarczonej trucizny.

 

A jak broni sie nasz układ pokarmowy i jakie negatywne konsekwencje przynosi mu palenie papierosów?

Oto kilka najczęściej występujących zaburzeń:

  • zgada,
  • niestrawność,
  • refluks żołądkowy,
  • wzdęcia,
  • zaparcia,
  • biegunki,
  • bóle brzucha,
  • a także zespół jelita drażliwego.

 

Jeśli zastanawiasz się skąd wzięły się Twoje problemy żołądkowe, a jesteś palaczem - to masz prostą odpowedź. Żadna dieta, nawet ta najzdrowasza i najlepiej zbilansowana nie złagodzi problemów trawiennych, jeśli nie pozbędziemy się nałogu nikotynowego. 

 

Dzielę się tym, gdyż wypróbowałam to na sobie i szczerze zachęcam do jak najszybszego porzucenia nałogu. Już po niedługim czasie można zauważyć, jak bardzo poprawi się praca naszego układu pokarmowego i jak szybko znikną wszystkie problemy. Ale to nie jedyne korzyści! Po odstawieniu papierosów poprawi się stan całego naszego organizmu, skóra będzie piękna i świeża, poprawi się nasza wydolność i będziemy mieć więcej energii.

 

A dla niezdecydowanych lub mających trudności z rzuceneim palenia, trochę ironii na koniec :)

 

Palenie i jego negatywny wpływ na trawienie

 

Pamiętajmy, że najlepsze skutki wprowadzenia zdrowego żywienia, odczujemy w pełni dopiero wtedy, gdy pozbędziemy się szkodliwych nałogów tj. palenie tytoniu. 

 

Wszystkim palaczom, życzę powodzenia w szybkim rzuceniu! :D
prymat