Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jej wysokość papryka

Czerwone i zielone, okrągłe i podłużne, słodkie i ostre... Na całym świecie istnieje prawie 200 odmian papryki. Każda z nich jest kwintesencją zdrowia.

Czerwone i zielone, okrągłe i podłużne, słodkie i ostre... Na całym świecie istnieje prawie 200 odmian papryki. Każda z nich jest kwintesencją zdrowia.

 

NIEZWYKŁĄ MOC PAPRYKI DOSTRZEGLI AZTEKOWIE, ODKRYWAJĄC, ŻE SPRZYJA DŁUGOWIECZNOŚCI I DODAJE SIŁ WITALNYCH. Jednak za jej ojczyznę uważa się Kolumbię. Początkowo to właśnie z Ameryki Południowej eksportowano paprykę w inne rejony świata. W Europie do tego stopnia spopularyzowali ją Węgrzy, że stała się symbolem ich lokalnej kuchni. Natomiast w Polsce dopiero od niedawna uprawia się paprykę – przez większą część roku są dostępne tylko jej importowane odmiany, ale wczesną jesienią na straganach pojawia się dojrzewająca w letnim słońcu krajowa odmiana tego pysznego warzywa.

 

SAMO ZDROWIE

Sole mineralne i witaminy zawarte w papryce wzmacniają ogólną odporność organizmu. Jeśli na stałe zagości w naszej diecie, to możemy być pewni, że zahamuje proces starzenia się komórek i wpływ szkodliwego cholesterolu. Jej ostre odmiany, takie jak chili lub pieprz kajeński, oczyszczają drogi oddechowe oraz łagodzą pierwsze symptomy przeziębienia. Zalecane są również przy zaparciach, jednak należy sięgać po nie z umiarem, aby zbytnio nie podrażnić przewodu pokarmowego. Zawarta w papryce kapsaicyna nie tylko przyjemnie rozgrzewa, ale działa też przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Ten organiczny związek chemiczny jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym. Stosowany w formie maści i plastrów działa rozgrzewająco, natomiast podawany doustnie poprawia krążenie krwi, zapobiega zawałom serca oraz udarom mózgu.

 

SKARBNICA WITAMIN

Bez względu na kolor papryka jest jednym z największych źródeł witaminy C – zawiera jej ponad cztery razy więcej niż cytryna. Znajdziemy w niej również duże ilości witamin z grupy B, potasu, wapnia, magnezu, fosforu oraz żelaza. Czy jednak kolor ma znaczenie? Owszem, bo wraz z barwą przypisane zostały papryce unikatowe właściwości. Czerwone warzywo szczególnie upodobały sobie kobiety. Wysoki poziom witaminy C (najwyższy ze wszystkich odmian) wpływa korzystnie na cerę, spowalniając powstawanie zmarszczek. Zawarta w niej witamina A dodaje skórze blasku i zdrowego wyglądu, z kolei rutyna uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych, minimalizując ryzyko powstawania żylaków. Zielona odmiana polecana jest osobom planującym dziecko (jedna papryka pokrywa 25% dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy). Oprócz tego jest źródłem witaminy E, zwanej również witaminą młodości i płodności. I wreszcie żółta papryka, która jest skarbnicą luteiny oraz cennych przeciwutleniaczy. Zawarta w niej zeaksantyna korzystnie wpływa na nasz wzrok.

 

Wybierając paprykę, sięgajmy tylko po tę z twardą, lśniącą i niepomarszczoną skórką, natomiast unikajmy odmian z chudą łodyżką. Pamiętajmy, że papryka jest jednym z nielicznych warzyw, które nie tracą wartości odżywczych i wyjątkowego smaku w trakcie obróbki termicznej. Nadaje się zarówno do mrożenia, jak i gotowania, smażenia czy pieczenia.

 

PAPRYKA FASZEROWANA RYŻEM I MIĘSEM Z INDYKA

(3 PORCJE)

Składniki

  • 3 papryki
  • 300 g brązowego ryżu
  • 300 g mielonego mięsa z indyka
  • przecier pomidorowy
  • mozzarella
  • zioła (bazylia, oregano, liść laurowy, ziele angielskie)
  • sól i pieprz
  • słodka i ostra papryka w proszku
  • szklanka bulionu

 

Przygotowanie

Ryż gotujemy al dente. Na dużej patelni z odrobiną wody dusimy mięso z indyka, doprawiamy je solą i pieprzem. Następnie dodajemy przecier, zioła oraz przyprawy i podgrzewamy do momentu, aż całość zmięknie. Przygotowany wcześniej ryż mieszamy dokładnie z mięsem. Odcinamy główkę papryki, usuwamy gniazdo wraz z nasionami. Do środka wkładamy farsz, a wierzch posypujemy startą mozzarellą. Papryki umieszczamy w naczyniu żaroodpornym, do którego wlewamy szklankę bulionu. Pieczemy około 40 minut w temperaturze 180 st. C.

Smacznego!

 

Artykuł pochodzi z najnowszego wydania czasopisma Peso Perfecto, dostępnego we wszystkich Centrach Naturhouse w Polsce.

 

Zachęcamy do lektury!

Jej wysokość papryka

paulina2157 17.09.2015 15:43
Papryka jest zawsze super smakuje zarówno podana na słono jak i na słodko
Maridka19 15.09.2015 11:49
Ja też bardzo lubię paprykę zwłaszcza faszerowaną na różne sposoby :)
Futka 15.09.2015 09:57
Uwielbiam różnorakie papryki - czerwone, zielone, pomarańczowe, białe i oczywiście te ostre. Często dodaję paprykę do swoich potraw, gdyż cenię ją za smak, niskokaloryczność oraz wartości odżywcze jakie dostarcza do naszego organizmu. Zakochałam się w niej własnie na Węgrzech. Tam potrafią wykorzystać ją do przygotowania prawdziwych dzieł kulinarnych - wyrazistych, aromatycznych i niezwykle smacznych :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak