Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Doceniajmy buraczki

Buraczki mogą być nie tylko doskonałym dodatkiem do tradycyjnego obiadu. Z powodzeniem możemy je wykorzystać jako pyszny i zdrowy składnik naszych ulubionych sałatek.

Warto sięgać po buraczki zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy szczególnie potrzebujemy witamin.

Buraczki czerwone są u nas bardzo popularne. Nie wszyscy jednak wiemy jak wiele prozdrowotnych właściwości drzemie w tym niepozornym warzywie. Buraczki mają w składzie m.in. cenne pierwiastki jak magnez, potas, wapń, żelazo, fosfor, miedź oraz cynk. Do tego zawierają witaminy C, A oraz witaminy z grupy B. Pomagają organizmowi pozbyć się toksyn, oczyszczają krew, usuwają mocznik, obniżają cholesterol. Buraczki powinny jeść osoby aktywne, ponieważ dzięki nim szybciej pozbędą się zakwasów oraz poprawią kondycję. Buraczki poprawiają nastrój! To tylko wybrane właściwości buraczków. Warto jak najczęściej włączać je do codziennego menu.

Cenne wartości z buraczków niestety rozpuszczają się w wodze. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest upieczenie ich w skórce w piekarniku i obranie tuż przed spożyciem. Tak przygotowane staną się jeszcze pyszniejsze, słodkie i aromatyczne! W takiej formie będą również doskonałym dodatkiem np. do pożywnej i zdrowej sałatki. Wystarczy tylko wymieszać je np. z gotowym mixem sałat, przygotować aromatyczny sos, dorzucić ulubione dodatki i pyszna sałatka gotowa!

W jaki sposób upiec buraczki? To bardzo łatwe! Najlepiej wybrać małe buraczki, bo takie upieką się szybciej. Wystarczy je dokładnie umyć (bez obierania), ułożyć na blasze do pieczenia i zapiekać przez ok. 45 minut w temperaturze ok. 180 – 190 stopni C. Większe buraczki trzeba zapiekać dłużej. Buraczki możemy też przed zapiekaniem owinąć w folię aluminiową.

Kupując buraczki zwracajmy uwagę na ich wygląd. Nie mogę być przesuszone, powinny mieć cienką skórkę. Najlepsze są małe, które po przekrojeniu mają jednolity kolor.

 

bietka 02.12.2015 11:07
buraczki nie dość że są smaczne to do tego bardo zdrowe :)
monikaT83 02.12.2015 10:55
Buraczki uwielbiam od dziecka i chętnie po nie sięgam!
Ewa Wojtaszko 01.12.2015 21:15
wczoraj jadłam :) w moim domu buraczki często goszczą na stole :)
gosia56 01.12.2015 20:49
Własnie ostatnio bardzo często buraki goszczą w mojej kuchni;)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak