Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Dieta może być lekarstwem

Bardzo często przyczyn chorób upatrujemy w czynnikach genetycznych. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach to niezdrowy styl życia, a w tym niewłaściwa dieta mogą być przyczyną naszych dolegliwości.

Bardzo często przyczyn chorób upatrujemy w czynnikach genetycznych. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach to niezdrowy styl życia, a w tym niewłaściwa dieta mogą być przyczyną naszych dolegliwości. Coraz więcej Polaków cierpi na choroby dietozależne, czyli takie na których wystąpienie ma wpływ odżywianie. Rozwój i terapia tego typu schorzeń w dużej mierze zależą od tego co i w jakich ilościach jemy.

W grupie chorób dietozależnych znajduje się aż około 80 schorzeń. Nieodpowiednia dieta może przyczynić się nie tylko do rozwoju otyłości, ale również nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy, osteoporozy, a także chorób powiązanych z układem nerwowym, jak udar mózgu czy choroba Parkinsona. Pod wpływem niewłaściwego odżywiania rozwijają się także choroby nowotworowe, jak np. nowotwór piersi, prostaty, żołądka czy jelita grubego – ostrzega Katarzyna Dul, dietetyk Naturhouse. To co jemy ma również wpływ na choroby układu trawiennego, a także niektóre zaburzenia psychiczne, próchnicę zębów czy bezpłodność. Dodatkowo dieta wpływa na samopoczucie, pamięć, koncentrację i kondycję psychiczną.

Co zrobić, aby uchronić się przed chorobami dietozależnymi?

Podstawą profilaktyki, ale również leczenia już istniejących schorzeń, jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta i trwała zmiana nawyków żywieniowych – stwierdza dietetyk Katarzyna Dul. Co zatem wybierać, a czego unikać, aby uniknąć nadwagi i towarzyszących jej chorób?

• Przede wszystkim należy zrezygnować z potraw tłustych oraz smażonych, wszelkich produktów fast food oraz ograniczyć spożycie cukrów prostych i soli w codziennych posiłkach.
• Większość z nas spożywa zdecydowanie za mało warzyw i owoców. Warto szczególnie zadbać o ich odpowiednią ilość, ponieważ stanowią źródło przeciwutleniaczy, błonnika pokarmowego, witamin i mikroelementów, czyli składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
• Do diety wprowadźmy również tzw. zdrowe tłuszcze, czyli produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, jak np. ryby morskie, oliwa, olej rzepakowy, orzechy. NNKT odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz wspomagają działanie systemu immunologicznego.
• Bardzo ważne jest także dostarczanie odpowiedniej ilości błonnika, który wspomoże pracę przewodu pokarmowego, ale również obniży poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz zmniejszy ryzyko nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Produkty zbożowe, które wybieramy, powinny być jak najmniej przetworzone, dlatego najlepszym wyborem będą pełnoziarniste kasze i makarony, brązowy ryż czy pieczywo razowe.
• Pamiętajmy również o wypijaniu co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Woda pomaga usunąć zbędne składniki przemiany materii, transportuje składniki odżywcze do komórek ciała i wspomaga proces wchłaniania substancji odżywczych.

Do żelaznych zasad zdrowego żywienia zalicza się także regularność posiłków, czyli 3 podstawowe posiłki (śniadanie, obiad i kolacja) i do tego dwie przekąski (II śniadanie i podwieczorek). Warto zwrócić uwagę na różnorodność potraw – im bardziej urozmaicona będzie dieta, tym więcej cennych substancji odżywczych, minerałów i witamin dostarczymy do organizmu.

Co ważne, na choroby dietozależne mogą cierpieć również osoby, które nie mają nadwagi – zauważa dietetyk Naturhouse. Aby więc sprawdzić, czy Twój sposób odżywiania jest odpowiedni oraz czy schorzenia, z którymi się borykasz, mogą mieć podłoże dietozależne, warto skorzystać z konsultacji z dietetykiem. Odpowiednio zbilansowany jadłospis może skutecznie uzupełnić leczenie, dlatego warto skorzystać z porady eksperta w dziedzinie żywienia.

Najbliższego dietetyka znajdziesz na www.naturhouse.com lub pod numerem infolinii: 801 11 12 13 (opłata wg taryfy operatora).

Dieta może być lekarstwem

mysza75 04.11.2015 09:25
Potwierdzam dieta może być lekarstwem i dietą można wyleczyć się z niektórych schorzeń albo podleczyć. Potrzeba tylko wytrwałości :-)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak