Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

By niejadek zjadł obiadek, cz. I

Dzieci są bardzo różne tak jak i my dorośli, jedne są głośne i wszędzie ich pełno, a drugie ciche i bardzo wstydliwe. Podobnie jest z jedzeniem, jedne z apetytem wcinają to co im się da na talerzyku, a inne odwracają główkę na bok odmawiając wzięcia


By niejadek zjadł obiadek, cz. I
 

Czasami zdarza się i tak, że dziecko wcześniej z apetytem zjadało każdy posiłek, a tu nagle pojawia się jakiś niewytłumaczalny dla nas opór. Dlaczego? Co się stało? Może ono jest chore? – to tylko niektóre z pytań jakie sobie wówczas zadajemy.

Musimy sobie zdać sprawę, że my rodzice generalnie lubimy kiedy nasze dzieci mają apetyt. Dlatego zdarza się, że jedną z form okazywania naszej rodzicielskiej troski staje się nieustanne namawianie dziecka do jedzenia. A jeśli nie chce jeść? Wtedy zamartwiamy się, że dolega mu coś poważnego. Tymczasem im mniej zamieszania wokół jedzenia, tym lepiej. Tym bardziej, że apetyt dziecka zależy od wielu różnych czynników, a jego brak wcale nie musi oznaczać choroby.

PRZYCZYNY BRAKU APETYTU I SPOSOBY NA ICH POKONANIE

Powody utraty apetytu mogą być fizjologiczne - naturalne i związane z aktualnym etapem rozwoju dziecka.

ŚWIAT JEST TAKI INTERESUJĄCY

Około czwartego miesiąca życia niemowlę zaczyna interesować się światem, a czynność jedzenia, która do tej pory skupiała niemal całą jego uwagę, teraz schodzi na dalszy plan. Oglądanie maminej piersi czy też butelki z mlekiem przestaje być sensem życia takiego malucha, kiedy odkrywa on, że wkoło jest tak wiele interesujących rzeczy... Co potrafi już czteromiesięczny brzdąc? Otóż czteromiesięczniak potrafi już pewnie trzymać głowę i gdy nosimy go na rękach, bacznie obserwuje otaczający świat. Umie śledzić poruszające się wokół osoby, skupia wzrok na szczegółach, próbuje bawić się zabawkami i wytrwale ćwiczy pierwsze obroty z brzucha na plecy i odwrotnie. Wobec tylu nowych możliwości ciekawego zagospodarowania czasu, jedzenie po prostu traci na atrakcyjności. Zastanówmy się też nad faktem, czy karmienie takiego malucha jest takie samo jak było do tej pory? Po chwili zorientujemy się, że tak nie jest. Niemowlę w tym wieku coraz łatwiej rozprasza się przy jedzeniu. Byle hałas, głośniej wypowiedziane słowa i głos znajomej osoby – np. taty czy starszego rodzeństwa potrafi je tak zaintrygować, że puszcza pierś czy butelkę, by poszukać źródła dźwięku.

NOWE UMIEJĘTNOŚCI

W drugim półroczu niemowlę zdobywa dodatkowe nowe umiejętności - zaczyna pełzać, raczkować, siadać, trenować mowę. Na jedzenie po prostu zaczyna mu brakować czasu - ma tyle w końcu ważnych spraw na głowie...

NAUKA CHODZENIA

Fizjologiczna utrata apetytu jeśli do tej pory nie miała miejsca, to może się zdarzyć około pierwszych urodzin, gdy dziecko doskonali kolejną umiejętność - chodzenie. Wytrwale trenuje wtedy stanie bez podparcia i w końcu rusza przed siebie. Potem musi podnieść się po upadku i próbować dalej. Nie dziwmy się, że tak zaabsorbowany młody człowiek nie zwraca uwagi na sprawy brzucha - pochłania go istotniejszy cel – chęć pokonania coraz to większego dystansu na własnych nóżkach.

Artykuł pochodzi z serwisu www.dziecko24.pl - kompleksowego vortalu poświęconego zdrowiu i rozwojowi dzieci, zintegrowanemu z platformą bezpłatnych porad pediatrycznych.

ONY_za_kare 02.04.2013 23:29
Czasami wystarczy dziecko czymś zainteresować. Dać mu możliwość wyboru co chce jeść (np. chcesz jabłko, czy marchewkę? a nie z góry założyć, że zje jabłko) Oczywiście każde dziecko podchodzi do tego inaczej. U mnie pomaga gdy wciągnę córkę do pomocy w przygotowaniu jedzenia. Choćby nakrycie do stołu, czy posypanie szczypiorkiem kanapki.. Pomagała mi też w sianiu rzeżuchy. Powiedziałem, że to będzie jej roślinka i pomagała mi ją podlewać codziennie..A ku mojemu zdziwieniu wcinała ją, aż jej się uszy trzęsły :) Kilka pomysłów dla małych niejadków znajdziecie na moim blogu: http://www.doradcasmaku.pl/blog/9401/wpis/3033/cos-dla-malych-niejadkow.html Serdecznie zapraszam :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak