Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Boże Narodzenie – smacznie i zdrowo

Czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, rodzinne obiady i kolacje to trudny okres dla naszego układu pokarmowego. Żeby czuć się dobrze i lekko, nie musisz sobie jednak odmawiać wszystkiego. Bardzo ważne jest, aby zachować zdrowy umiar. Sprawdź jakie wskazówki ma dla Ciebie dietetyk, by przetrwać święta bez dodatkowych kilogramów i uczucia przejedzenia.

Przestrzeganie diety bywa trudne na co dzień, a co dopiero podczas świąt, kiedy na stole pojawiają się ulubione potrawy, do tego w dużych ilościach i najczęściej przyrządzone według tradycyjnych przepisów. Kilkudniowe ucztowanie może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu oraz sylwetce. Zwłaszcza osoby będące na diecie narażone są na wiele kalorycznych pokus. Czy zatem jednym sposobem na uniknięcie dodatkowych centymetrów w pasie jest rezygnacja z tradycyjnych przysmaków? – Dieta nie powinna wykluczać kosztowania świątecznych specjałów. Jeśli podczas przygotowywania i spożywania potraw będziemy pamiętali o najważniejszych zasadach zdrowego odżywania, nie musimy obawiać się niechcianych kilogramów. Świąteczne menu należy odpowiednio wcześniej zaplanować, a o pomoc warto poprosić dietetyka – mówi Dominika Sikora, dietetyk Naturhouse.

Kaloryczne pułapki na świątecznym stole

Zamiast rezygnować z ulubionych dań, takich jak bigos, pierogi czy barszcz, wystarczy przygotować je w mniej kaloryczny sposób. Unikajmy przede wszystkim smażenia potraw (mięs, pierogów, ryb), zwłaszcza na głębokim tłuszczu, wybierając zdrowsze metody obróbki – pieczenie lub gotowanie. Odstawmy także niezdrowe dodatki w postaci boczku, skwarków, majonezu, a śmietanę zamieńmy na jogurt naturalny. Przyrządzając tradycyjny bigos możemy zamienić proporcje i dodać więcej chudego, białego mięsa. – Osoby będące na diecie powinny uważać na dodatkowe węglowodany – ziemniaki czy kluski, które lepiej zamienić na większą porcję surówki. Kaloryczną pułapką są również alkohole i słodkie napoje, głównie te gazowane. Zastąpmy je szklanką wody mineralnej z cytryną lub filiżanką czerwonej herbaty – dodaje Dominika Sikora. Pamiętajmy też, że nie wszystkie świąteczne potrawy są aż tak kaloryczne. Bez większych obaw możemy sięgać np. po pierogi z kapustą i grzybami, czysty barszcz czerwony przygotowany na wywarze z warzyw oraz odpowiednio przyrządzone ryby (gotowane, pieczone lub z grilla). Do tych najzdrowszych zalicza się m.in. karpia, dorsza, łososia, śledzia czy tuńczyka.

Nie rezygnuj z prawidłowych nawyków żywieniowych

Podczas świątecznych dni warto szczególnie pamiętać o właściwych nawykach żywieniowych. Chcąc spróbować wielu potraw, nakładajmy na talerz mniejsze porcje, a pomiędzy kolejnymi posiłkami róbmy sobie przerwy. – Zdecydowanie złym pomysłem jest głodzenie się przez cały dzień, aby później zjeść więcej. Duże znaczenie ma również odpowiednie łączenie dań – mając ochotę na coś słodkiego, nie decydujmy się na deser zaraz po sycącym obiedzie – przekonuje dietetyk z Naturhouse.

Rady dietetyka Naturhouse - zdrowe święta Bożego Narodzenia

•Planując świąteczne menu już na początku ogranicz ilość przygotowywanych potraw i dokładnie zaplanuj jakich składników potrzebujesz. Śledź na 5 sposobów? Naprawdę wystarczy jeden rodzaj śledziowej sałatki.

•Przygotowując ciasta zwróć uwagę na składniki, zmniejsz ilość cukru, masła, śmietany. Wybierz ciasta z większą ilością owoców.

•Przygotowując dania mięsne, wybieraj odpowiednie techniki kulinarne: pieczenie, gotowanie na parze lub duszenie. Podczas przygotowywania mięs nie dodawaj tłuszczu oraz unikaj tłustych dodatków np. boczek, skwarki, słonina itp.

•Ponieważ na stole będzie dużo przysmaków, których warto spróbować, nakładaj małe porcje. Wybieraj potrawy, które są typowo świątecznym przysmakiem. Makaron, chleb, ziemniaki… to masz na co dzień, więc zrezygnuj z nich w święta.

•Gotując zupy zrezygnuj z ich zagęszczania mąką czy zabielania śmietaną.

•Unikaj majonezu dodawanego do sałatek i jajek, znacznie podwyższa kaloryczność potraw, a wysoka zawartość tłuszczu jest niekorzystna dla naszego organizmu. Łyżeczka majonezu to aż 75 kcal! Do mięs i sałatek postaraj się przygotować aromatyczne ziołowe i chrzanowe sosy na bazie gęstego jogurtu.

•Nie mieszaj dań mięsnych ze słodkimi ciastami. Miedzy posiłkiem głównym, a deserem zrób przynajmniej 2-3h przerwy.

•Wspomóż swój układ trawienny ziołowymi naparami.

•Uważaj na używki takie jak kawa, mocna herbata czy alkohol. W dużych ilościach nie są wskazane również na co dzień, ale w połączeniu z brakiem ruchu i dużą ilością jedzenia mogą okazać się wyjątkowo niekorzystne.

•Nie siedź przy stole zbyt długo. Takie biesiadowanie kończy się zwykle przejedzeniem. Po posiłku przejdź się na spacer z psem lub weź udział w grach i zabawach przygotowanych dla dzieci.

•Wypocznij! Wykorzystaj świąteczny czas na spędzenie go z ważnymi dla Ciebie osobami. Odpocznij psychicznie, a skorzysta z tego również Twój żołądek, który będzie lepiej trawił pochłonięte pyszności.

•Spal kalorie na sylwestrowym balu! Tańcz do białego rana, a naszych wskazówek przestrzegaj także po świętach.

Boże Narodzenie – smacznie i zdrowo  

Konsultacja dietetyczna: Dominika Sikora - dietetyk Naturhouse

bietka 15.12.2015 15:14
czyta się bardzo fajnie, ale gorzej będzie z przestrzeganiem w święta :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak