Ziemniaki to najpopularniejsze warzywo w Polsce. Ziemniak, kartofel, gwarowo „grula” bądź „pyra” to gatunek z rodziny psiankowatych, powszechnie uprawiany nie tylko w Polsce, ale również i na świecie, głównie w klimacie umiarkowanym, rzadziej w ciepłym. Do Polski przywiózł je prawdopodobnie z wiedeńskiej wyprawy (1683 roku) Jan III Sobieski dla „najdroższej sercu Marysieńki”. Początkowo ziemniak uprawiany był jako roślina ozdobna lub ciekawostka botaniczna. Dziś jest podstawowym źródłem skrobi, wykorzystywany powszechnie nie tylko w kuchni, ale także w przemyśle, zwłaszcza w produkcji alkoholu oraz krochmalu i hodowli zwierząt.
Dla wzbogacenia walorów smakowych ziemniaków Prymat przygotował specjalną kompozycję oryginalnych ziół, przypraw i suszonych warzyw, która nadaje przygotowywanym z nich potrawom osobliwy smak i aromat. W skład mieszanki wchodzą najwyższej jakości składniki: sól, kolendra, czosnek, kminek, papryka słodka, koper, cząber, majeranek, papryka ostra, pieprz czarny oraz koncentrat czosnku.
Przyprawa urozmaici smak ziemniaków gotowanych, pieczonych, smażonych i frytek, a także wszelkich potraw ziemniaczanych, na przykład zapiekanek, placków i zup. Doskonale nadaje się do przyprawienia farszu do tradycyjnych ruskich pierogów.
Do ziemniaków idealnie nadaje się Przyprawa do Ziemniaków Prymat:
O ziemniakach warto również wiedzieć?
- Ziemniak pochodzi z Andów - uprawiano go na wysokości ponad 3 tysięcy metrów n.p.m. Indianie z Ameryki Południowej wyhodowali ponad 200 odmian.
- W Peru odnaleziono tablicę z wyobrażeniem boga ziemniaków. Tablica pochodzi z 400 roku n.e.
- Inkowie używali ziamniaków do przepowiadania pogody.
- W Polsce mamy 2 pomniki ziemniaka, m.in. w Poznaniu
- 2008 rok był Międzynarodowym Rokiem Ziemniaka ustanowionym przez ONZ.
- Kiedyś ziemniaki uchodziły za afrodyzjak - ceny ich dochodziły nawet do 2000 dolarów za kilogram!
A jaki pomysł na ziemniaka ma Robert Sowa, prezentujemy tutaj:
Tradycyjny ziemniak w nowej odsłonie
Pieczona jagnięcina podana z aromatycznymi borowikami i smażonymi ziemniakami
Składniki dla 4 osób:
- 4x 200 g jagnięciny
- 4 łyżki oleju słonecznikowego do smażenia
Marynata:
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 2 gałązki rozmarynu
- 2 ząbki czosnku marki Smak
- 1 czuszka
- Sól
Borowiki:
- 500 g małych borowików
- 100 ml łyżki oliwy z oliwek
- 1 pokrojona w cienkie plastry czerwona cebula
- 2 pokrojone w pasterki ząbki czosnku
- 100 ml białego wina
- 100 g pomidorów concasse
- Sól, pieprz czarny mielony
- 400 g ziemniaków
- Przyprawa do ziemniaków Prymat
Sposób przygotowania:
Mięso umyć, osuszyć i oczyścić z błon, zamarynować w oliwie, czosnku, tymianku, rozmarynie, chili i soli, po czym odstawić do lodówki na 4- 6 godzin. Zamarynowaną jagnięcinę podsmażyć na patelni, a następnie piec ok. 15 minut w temperaturze 150° C. Po upieczeniu jagnięcina powinna być różowa w środku.
Borowiki oczyścić i pokroić na cztery części. Na dużej patelni rozgrzać oliwę z oliwek i smażyć na niej grzyby przez ok. 5 minut, ciągle mieszając. Dodać szalotkę, czosnek, pomidory concasse i białe wino, doprawić do smaku solą i pieprzem, a następnie dusić przez 3 minuty. Mięso pokroić wzdłuż kości i ułożyć na talerzach, dodać grzyby, udekorować rozmarynem i tymiankiem. Tak przygotowanie danie podawać z ziemniakami smażonymi z przyprawą do ziemniaków Prymat.