Doradca Smaku logoandPrymat logo
Sprawdzone przepisy na Boże Narodzenie. ZOBACZ

Z ryżem dookoła świata

Ryż to podstawa żywienia dla niemal połowy ludności świata! Statystyki mówią same za siebie - na całym świecie zebrano 633 mln ton w ciągu roku, z czego Chiny produkują 200 mln ton, czyli 1/3 światowej produkcji, a zjadają aż 1/6 światowej produkcji.

Pozostały ryż trafia do japońskiego sushi, hiszpańskiej paelli, indyjskiego pilawu, włoskiego risotta czy polskich gołąbków. Kuchnie różnych nardów przyswoiły ryż do własnych potrzeb, który stał się niezbędnym składnikiem wielu znanych potraw. Do każdej z tych potraw trafia zupełnie innych gatunek ryżu, o innym kształcie, smaku i właściwościach kulinarnych. Tysiące dostępnych odmian odpowiadają różnorodności kulinarnych pomysłów na całym świecie. Najprościej rzecz ujmując, podstawowa klasyfikacja zakłada podział ze względu na długość ziarna. Ryż krótkoziarnisty typy arborio czy do sushi łatwo wchłania płyny i jest kleisty po ugotowaniu, doskonały np. do deserów. Natomiast ryż długoziarnisty typu basmati lub jaśminowy nadaje się do gotowania na sypko i jest doskonały do sałatek, zup czy np. jako dodatek do tajskiego curry.

Niemal na całym świcie jada się ryż oczyszczony, biały, choć ciemny (pełnoziarnisty, niełuskany) ryż ma większą wartość odżywczą i więcej błonnika. Ryż należy do potraw lekkostrawnych, dostarcza nie tylko węglowodanów, a także białka, dlatego też ceniony jest przez sportowców.

Metody gotowania - Gotowanie ryżu w czasach powszechnej dostępności produktów w woreczkach sprawiło, że sztuka gotowania odpowiednich gatunków ryżu nie jest wyzwaniem. Podstawową metodą jest gotowanie ryżu w dużej ilości lekko osolonej wody. Natomiast warto zwrócić uwagę na zasady gotowania odpowiednich gatunków ryżu.

Basmati doskonałe – można zastosować metodę absorbcji w proporcji 2:1 (np. 2 filiżanki wody, 1 filiżanka ryżu). Do wrzącej wody dodajemy ryż i przyprawiamy, zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem bez mieszania przez ok. 10-12 minut do całkowitego wchłonięcia wody.

Risotto bez tajemnic – po podsmażeniu cebuli na oleju lub maśle smażymy ryż przez ok. 1 minutę, co zapobiega sklejaniu ziaren. Aby wzbogacić smak, dodajemy białego wina - może być wytrwane, stołowe. Po jego odparowaniu dodajemy rosół, dolewając go stopniowo, aby się wchłonął, czynność powtarzamy aż do uzyskania oczekiwanej miękkości – ok. 20-30 minut.

 

12.03.2015 09:50
Wspaniale danie lubimy ryz :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak