Powoli na straganach, w ulubionych warzywniakach, a także w marketach pojawiają się nowalijki. A nowalijki to nic innego jak pierwsze w sezonie młode warzywa takie jak szczypiorek, pietruszka, rzodkiew czy sałata.
Co prawda na gruntowe warzywa jeszcze nie można liczyć, ale w przydomowych szklarniach i te wyhodowane na domowym parapecie (szczypior, pietruszka lub kiełki) mogą cieszyć oko i podniebienie już teraz.
Oczywiście temat nowalijek rozgrzewa wielu do czerwoności, a to za sprawą warzyw pochodzących z przemysłowych szklarni, gdzie stosowane są nawozy. Jednak zachowując umiar lub sięgając po produkty z upraw ekologicznych, będziemy się cieszyć smakiem młodych i świeżych warzyw bez obaw.
Młode warzywa warto wprowadzić do diety jako dodatek do posiłków, który doda wiosennych kolorów naszym potrawom. Szczypiorek, pietruszka, rzodkiew czy sałata to smaczne i atrakcyjne dodatki do kanapek na śniadanie, obiad i kolację. Twarożek z rzodkiewką i koperkiem, jajecznica ze szczypiorkiem, ziemniaki posypane koperkiem czy choćby kanapka z liściem młodej sałaty szczególnie wiosną smakują wyśmienicie! Będą też idealnym składnikiem wiosennych sałatek i past kanapkowych, które wzbogacone o cenne witaminy i minerały, dodadzą sił i pomogą zapomnieć o wiosennym przesileniu.
A jak Was inspirują nowalijki?
Sałatka ziemniaczana z szynką
Składniki dla 4 osób:
1 kg młodych ziemniaków
200 g szynki
2 pęczki rzodkiewek
1 główka sałaty lodowej
1 czerwona papryka
1 pęczek dymki lub szczypiorku,
1 łyżka uprażonych pestek słonecznika
Sól morska
Pieprz czarny mielony Prymat do smaku
Sos:
2 saszetki Sosu sałatkowego polskiego koperkowo-ziołowego Prymat
200 g jogurtu naturalnego
Pieprz czarny mielony
szczypta Papryki słodkiej Prymat
sok z 1 cytryny,
1 łyżka oliwy z oliwek
Sposób przygotowania: Sos sałatkowy polski koperkowo-ziołowy Prymat wymieszać z oliwą, dodać jogurt, doprawić sokiem z cytryny, pieprzem i odrobiną papryki, odstawić do lodówki. Ziemniaki umyć i ugotować w osolonej wodzie, po wystudzeniu pokroić w kostkę. Sałatę umyć, osuszyć i porwać na kawałki. Szynkę pokroić w kostkę. Rzodkiewki i paprykę oczyścić, a następnie pokroić na kawałki. Dymkę wraz ze szczypiorkiem posiekać. Ziemniaki wymieszać z warzywami i szynką, polać obficie sosem polskim i posypać pestkami słonecznika.
Chłodnik z botwinki z jajkami przepiórczymi
Składniki :
1 pęczek botwinki
100 ml śmietany kremówki
250 ml jogurtu naturalnego
250 ml kefiru
1 łyżka octu winnego
6 rzodkiewek
2 świeże ogórki
1 pęczek koperku
1 pęczek szczypiorku
2 ząbki czosnku
100 g cielęciny upieczonej w przyprawie do pieczenia mięs lub innego pieczonego mięsa
4 ugotowane jajka przepiórcze
Sól, Pieprz czarny mielony, Przyprawa uniwersalna Kucharek
Sposób przygotowania:
Botwinkę umyć i pokroić w cienkie paski, a następnie parzyć 3-4 minuty w małej ilości wody z dodatkiem szczypty przyprawy uniwersalnej. Pod koniec, w celu zachowania pięknego czerwonego koloru, dodać ocet winny, po czym zdjąć botwinkę z ognia. Czosnek, szczypiorek i koperek drobno posiekać, obranego ogórka pokroić wzdłuż i usunąć nasiona. Rzodkiewki i ogórka pokroić w paseczki. Jogurt, śmietanę i kefir wymieszać z zimną botwinką, dodać pokrojone warzywa i zioła, doprawić do smaku solą i pieprzem, a następnie odstawić do lodówki na około 20-30 minut. Pieczoną cielęcinę pokroić w cienkie paseczki, jajka przepiórcze obrać i przekroić na pół. Cielęcinę i jajka ułożyć w miseczkach i zalać schłodzonym aromatycznym chłodnikiem.
Sprawdźcie przepisy naszych Doradców z nowalijkami: