Święta Wielkanocne to przede wszystkim święta radosne! Ale też nadal ściśle związane z religijnością, która przez wieki stworzyła wiele barwnych obyczajów. Choćby takich jak śmigus-dyngus czy pisanki.
Niemniej to właśnie kulinaria są jednym z ciekawszych i ważniejszych elementów świętowania, sposobem na wyrażenie uroczystego, ale też wiosennego charakteru tego szczególnego czasu. Nadal chętnie kultywowane są tradycje, szczególnie te kulinarne – nie może zabraknąć podstawowych symboli wielkanocnej kuchni polskiej takich jak jajka, mięso, chrzan czy żur (ewentualnie barszcz biały). Ważne są też słodkości – wielkanocne baby, mazurki, sernik.
Natomiast coraz chętniej tradycyjne potrawy wielkanocne lekko twistujemy, słowem – unowocześniamy. Nikogo już nie dziwi pasztet z kurczaka czy nawet bezmięsny, jaja faszerowane na 1000 sposobów, żurek serwowany jak w restauracji, czyli w chlebie… Sięgamy po chrzan, ale na przykład żurawinowy, zamiast klasycznej galaretki można przygotować tymbaliki z jajkiem i łososiem lub zieloną terrinę z brokułów. Klasyczną białą kiełbasę parzoną wystarczy urozmaicić sosem cebulowym, aby nieco odmieniać smak.
Chodzi właśnie o ciekawą odmianę jednak bez utraty tego, co najcenniejsze w tradycji. A co na tradycyjnym stole możemy postawić?
- żur lub barszcz biały
- zupa chrzanowa
- biała kiełbasa
- chrzan
- jaja faszerowane
- sałatka jajeczna lub roladki z jajkiem
- mięsa: pasztet, rolada, zawijany boczek, szynka lub karkówka pieczona
- sałatka wiosenna
- baba wielkanocna
- sernik
- mazurek
Spotkania przy rodzinnym stole pełnych tradycyjnych, a zarazem smacznych potraw to okazja do spotkań i spacerów. Warto cieszyć się smakiem doskonałych mięs, urokiem kolorowych mazurków oraz wiosennych chwil!