To hit ostatnich miesięcy w kuchni polskiej. Choć jagły kojarzą się z czasami średniowiecza, to dziś jej znajomość i próby wykorzystania mogą stanowić powód do dumy i dowodzą otwartości umysłu na kulinarne nowinki, jak i tradycję.
Jagły są trendy
Wiedza kulinarna Polaków nigdy nie była tak szeroka jak obecnie, głównie dzięki nieustającej modzie na samodzielne gotowanie. Popularność programów, magazynów i serwisów internetowych związanych z gotowaniem sprawiła, że wzrosła świadomość zastosowania produktów, także tych mniej popularnych czy alternatywnych. Spora grupa miłośników kulinariów, która jest zainteresowana gotowaniem i chętnie eksperymentuje w kuchni, często poszukuje nowych, coraz bardziej wyszukanych przepisów kulinarnych, próbuje też nowych smaków i aromatów. Właśnie taką nowością, a raczej ponownie odkrytym skarbem wśród polskich produktów jest stara, dobra i zdrowa kasza jaglana. Jagły, bo tak też kasza jaglana jest nazywana, to dobry pomysł na nowe inspiracje w domowej kuchni.
Jaglane dobrodziejstwo
Przede wszystkim jest to kasza z łuskanego ziarna prosa. Jest unikatowa, ponieważ nie zawiera glutenu, który może mieć działanie alergiczne, szczególnie w przypadku małych dzieci. Niestety jak na zboża ma dość wysoki indeks glikemiczny, zatem niekoniecznie polecana jest osobom na diecie odchudzającej czy diabetykom. Natomiast krzemionka zawarta w kaszy świetne wpływa na dobry wygląd – działają wzmacniająco na cerę, włosy i paznokcie, a także zdrowotnie – na stawy i kości. Kasza jaglana ma ponadto działanie zasadotwórcze, podczas gdy większość produktów spożywczych (jak na przykład nabiał czy mięso) działają zakwaszająco. Zatem kaszę jaglaną warto spożywać, aby zachować prawidłowy bilans. Jagły to także dobra recepta na przeziębiania, ponieważ działają antywirusowo oraz wysuszająco.
Jaglany smak
Warto wiedzieć, że sposób przyrządzania kaszy jaglanej wpływa na jej smak. Często kasza kojarzy się z nieprzyjemnym smakiem goryczki, jednak bardzo łatwo się jej pozbyć. Wystarczy przepłukać kaszę gorącą wodą. Warto spróbować kasz od różnych producentów, aby znaleźć swoja ulubioną. Obecnie pojawia się coraz więcej pozycji kaszy jaglanej w sklepie. Dostępne są produkty zarówno w wersji eko –ekonomicznej, czyli w woreczkach, jak i ekologicznej. Najlepiej, by każdy wybrał swoją ulubioną propozycję, ponieważ różni producenci oferują nieco odmienną jakość i mają różne zalecenia co do sposobu przygotowania. Natomiast, co istotne, czas i sposób przygotowania kaszy jaglanej nie różni się zbytnio od pozostałych gatunków kasz. Gotuje się ją także w proporcji 2: 1, czyli 2 części wody, jedna część kaszy.
Na słodko i na słono
Kasza jaglana jest nie tylko zdrowa, ale też niezwykle uniwersalna. Mało który produkt spożywczy może być tak wszechstronnie wykorzystywany. Kaszę jaglaną można przyrządzać zarówno na słodko, jak i na słono. Jest świetna jako klasyczny dodatek np. do mięs czy zup zamiast innych kasz. Nadaje się też do pieczenia – czy to muffinek, pieczywa czy zapiekanek. Ma działanie „sklejające”, dlatego też jest świetna do zapiekanek, farszu czy pasztetu. Dobra na ciepło i na zimno!