Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Świąteczny makowiec od Kurki Wolnej

Świąteczny makowiec od Kurki Wolnej

 

Wielu z nas nie może doczekać się też Bożego Narodzenia z innego powodu… czekamy na pyszne potrawy, które smakują wyjątkowo podczas Świąt. Tradycyjnie na naszych stołach króluje, karp, barszcz, śledzie i ciasta. Wiele potraw wigilijnych wiąże się z bogatą symboliką, której nie wszyscy jesteśmy świadomi. Mak jest jednym ze składników świątecznych potraw, za którym stoi ciekawy przesąd. Mak symbolizuje obfitość i płodność, a nawet… bogactwo. Dawniej, w niektórych domach w makowcu zapiekano monetę. Wierzono, że ten, kto ją znajdzie w swojej porcji ciasta wzbogaci się znacznie w nadchodzącym Nowym Roku. Może warto przywrócić do życia tę ciekawą tradycję podczas zbliżających się świąt?

 

Świąteczny makowiec od Kurki Wolnej

 

Makowiec to ulubione ciasto bożonarodzeniowe. Jego tajemnica tkwi w odpowiednim połączeniu maku i bakalii - orzechów, migdałów i rodzynek. Musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Jeżeli dodamy bakalii zbyt dużo, ciasto może być przesłodzone, jeżeli będzie ich za mało to nawet nie poczujemy smaku aromatycznych orzechów. Z kolei nieumiejętnie przyrządzony mak może sprawić, że nasz wypiek będzie miał gorzki posmak.

 

Świąteczny makowiec możemy przygotować na dwa sposoby, wybierając odpowiednio ciasto kruche lub drożdżowe. Ponieważ jednym ze świątecznych deserów mogą być również kruche ciasteczka, w ramach różnorodności Kurka Wolna poleca ciasto drożdżowe. Ten typ ciasta jest puszysty i delikatny, w połączeniu z makiem i bakaliami będzie smakował wyśmienicie. Ciasto drożdżowe jest jednak wymagające. Przede wszystkim potrzebujemy świeżych drożdży, tylko dzięki nim ciasto będzie odpowiednio wyrośnięte. Potrzebujemy również dobrych jajek. Najlepsze i najsmaczniejsze są te, które pochodzą od kur z chowu wolnowybiegowego, takie jak te od Kurki Wolnej. Istotnym elementem ciasta jest piana ubita z białek - aby nie mieć problemu z ubiciem jej „na sztywno” jajka muszą być świeże, w innym przypadku możemy ponieść porażkę.

 

Musimy również pamiętać, że od koloru jajek zależy również kolor ciasta – najlepsze są wiec te z jasnym żółtkiem. Świąteczny makowiec powinien oczarować nas nie tylko smakiem - musi wyglądać też perfekcyjnie. Ciemny mak będzie kusząco kontrastował z jasnym, pulchnym, drożdżowym ciastem i białym lukrem, który ozdobi wierzchnią warstwę wypieku. Dodatkowo nasz makowiec możemy przybrać pokrojoną w drobną kosteczkę kandyzowaną skórką pomarańczową lub drobno posiekanymi orzechami. Na koniec pozostaje tylko rozkoszować się wyśmienitym smakiem ciasta i świętami spędzanymi w gronie najbliższych. Wesołych i smacznych Świąt!

wyattearp 27.12.2013 13:35
u mnie nie przepadają za makowcem więc nie robiłam
bietka 26.12.2013 20:58
a ja zrobiłam, wyszedł bardzo smaczny :)
IZABELA29 26.12.2013 18:50
w tym roku odpuściłam robienie makowca

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak