Bilans zeszłorocznego tłustego czwartku robi wrażenie – 100 mln pączków w jeden dzień! Szacunki podają, że to ok. 2,5 pączka na Polaka, paczka ma 300 kalorii...
Takie statystki padają co roku, a atmosfera wokół pączków jest gorętsza niż przed finałami mistrzostw sportów z piłką w roli głównej. W ten dzień pączki jedzą nawet ci, którzy na co dzień są na diecie. Tłusty czwartek to jedna z tradycji, o którą nie musimy się martwić. Ta obfitość, przyzwolenie a nawet więcej – tradycja objadania się słodkościami do oporu – są dziś chwilą, która najsilniej oddaje charakter tradycyjnego karnawału, kiedy można było jeść i bawić się bez umiaru.
W dawnych czasach był większy wybór, bo obok pączków i faworków pojawiały się pampuchy, bałabuchy hreczuszki, oładki, raczuchy i plińce – takie słodkości wymieniała Hanna Szymanderska w „Polskich tradycjach świątecznych”.
Dziś tłusty czwartek jest swego rodzaju karnawałowym zabytkiem, o który wszyscy pieczołowicie i niemal z namaszczeniem dbają. Rozmowy typu „ile zamierzasz zjeść pączków/ ile pączków zjadłeś” są na porządku dziennym w niejednym domu czy miejscu pracy.
Wokół pączka Ten okrągły, tłuściutki, nadziewany marmoladą, słodki i lukrowany rarytas jest kwintesencją tego co po prostu pyszne. Choć współcześnie pączki dostępne są w wersjach niezliczonych, na ciepło, na zimno, z lukrem i skórką pomarańczową, cukrem pudrem, budyniem, czekoladą, jabłkami, serem i innymi różnorodnymi nadzieniami, smażone, parzone czy pieczone – wszystkie rozbudzają apetyt...na więcej i więcej. |
|
Chrusty i faworki W niektórych domach smaży się faworki, które wymagają mniej zachodu niż pączki. To drugi po pączkach karnawałowy przysmak. Faworki czy też chrust to rodzaj ciasta kruchego, biszkoptowego, a nawet drożdżowego lub lanego, smażonego na gorącym tłuszczu. Cięte radełkiem i posypane cukrem pudrem są po prostu piękne. Chrusty muszą być lekkie, stąd ważne jest przesianie mąki oraz „bicie” ciasta tak, aby wpompować w niego powietrze, co skutecznie zastępuje środek spulchniający. Według niektórych przepisów bicie ciasta powinno trwać od 15 minut do pół godziny, dlatego też często zaleca sią skorzystać z pomocy męskiej, silnej ręki. Są też przepisy prostsze, bez tajemniczego ubijania. |
Tajemnica smażenia
Choć współcześnie pojawiają się przepisy na pączki parzone czy pieczone, nic nie będzie tak dobrze smakować jak smażone słodkości. Najlepszy do smażenia zarówno pączków jak i faworków jest smalec wieprzowy lub klarowane masło, które mają wysoką temperaturę palenia. Oczywiście w wielu przepisach pojawia się też olej, coraz częściej także tłuszcz kokosowy. Zawsze smażymy na gorącym tłuszczu, ale niezbyt silnym ogniu z dwóch stron.
Faworki są kruche dzięki dużej ilości żółtek oraz małej ilości cukru i tłuszczu.
Kulinarne wyzwanie
Pączki, faworki i chrusty to kluczowe słowa dla tłustego czwartku. Niestety, większość wybiera gotowe produkty. Choć z jednej strony pączki w tłusty czwartek smakują najlepiej, to wiemy, że niekoniecznie są one najlepsze jakościowo. To dobry impuls, aby samodzielnie przyrządzić coś słodkiego na własną rękę, np. faworki lub hiszpańskie churros.
Faworki domowe
Składniki: Domowy cukier puder:
|
Sposób przygotowania:
1.Laskę wanilii przecinamy wzdłuż, zeskrobujemy nasiona i dokładnie mieszamy z cukrem pudrem. Pustą laskę wanilii dzielimy na kilka mniejszych części i wkładamy co cukru. Całość przekładamy do szczelnego pojemnika, zamykamy i odstawiamy na 2 tygodnie.
2.Mąkę przesiewamy przez gęste sito, dodajemy masło, siekamy nożem i dodajemy resztę składników - zagniatamy na ciasto kluskowe. Wyrabiamy bardzo długo, aby na powierzchni ciasta widoczne były pęcherzyki powietrza. Możemy kilkakrotnie uderzyć w ciasto wałkiem.
3.Gotowe ciasto zawijamy szczelnie w folię spożywczą i odkładamy w chłodne miejsce na kilka godzin (uzyskamy w ten sposób listkujący przekrój faworka).
4.Ciasto wałkujemy bardzo cienko na około 1-2 mm i wykrawamy radełkiem lub nożem paski szerokości około 2 cm i długości około 5-6 cm. Środek delikatnie nacinamy i przewijamy jeden koniec – da nam to ładny efekt po usmażeniu. Smażymy na jasno złoty kolor i wykładamy na papierowy ręcznik, aby nadmiar tłuszczu został wchłonięty.
5.Gotowe faworki posypujemy wcześniej przygotowanym aromatycznym, domowym cukrem pudrem waniliowym.
Hiszpańskie churros
Składniki: Polewa: Posypka: Ciasto: |
|
Sposób przygotowania:
1.Aby przygotować polewę, do garnka wlej śmietankę, dodaj cukier, czekoladę i gotuj na wolnym ogniu.
2.Posypka: w blenderze zmiel cukier z cynamonem.
3.Ciasto: do garnka wlej wodę i dodaj masło. Następnie dorzuć przyprawy: imbir, kurkumę, cynamon, cukier, sól i wszystko zagotuj. Na koniec dodaj mąkę i energicznie mieszaj, aż powstanie zbita kulka. Odczekaj aż ciasto ostygnie, następnie dodaj jajko i znowu dokładnie wymieszaj. Całość przełóż do rękawa cukierniczego. W garnku rozgrzej olej i wyciskaj do niego paski ciasta. 4.Smaż je przez ok. 4 min, po tym czasie wyłóż na papierowy ręcznik. Następnie obtocz je w cynamonowej posypce i podawaj razem z polewą.