Papryka to… aromatyczne, soczyste warzywo, o lśniącym kolorze, chrupiące, emanujące świeżością i szerokim spektrum kulinarnych zastosowań. O tej porze roku papryka jest dostępna w wielu gatunkach, a także atrakcyjnych cenach. Dlatego też warto wykorzystać ją jako sezonową inspirację na śniadanie, obiad i kolację.
Papryka jest dobrym dodatkiem do kanapek. Pokrojona w słupki może być zdrową przekąską, albo dodatkiem dipu – udaną przystawką na imprezę. Wszelkiego rodzaju miksy sałat z dodatkiem papryki zyskują nie tylko na smaku i wyglądzie, ale też dodadzą świeżości i chrupkości sałacie. Idealnie sprawdza się też na ciepło – jako dodatek do gulaszu, potraw jednogarnkowych, jak i klasycznego leczo. Paprykę można faszerować różnorodnymi nadzieniami, np. a’la chili con carne czy a’la gołąbki. Natomiast krem z papryki to ciekawy pomysł na rozgrzewającą zupę.
Jak obrać paprykę ze skóry? Dla niektórych osób skórka z papryki może mieć podrażniające działanie. Skóra bywa twarda i ciężkostrawna. Dlatego też warto znać ciekawy trik. Paprykę najlepiej piec w folii, dzięki czemu woda parująca z papryki pod wpływem temperatury sprawi, że skórka będzie łatwiej odchodzić od warzywa. Po upieczeniu można włożyć paprykę do woreczka foliowego, wówczas obranie papryki będzie szybkie i proste.
Obecnie papryka zalicza się do przypraw, których najwięcej się importuje. Spożycie papryki jest nawet nieco większe niż spożycie pieprzu. Jest to więc poważny konkurent dla pieprzu czarnego, zielonego i białego. Strąki papryki, z których dzisiaj produkuje się przyprawę o różnym stopniu ostrości, zostały wyhodowane na Węgrzech. Zależnie od tego jak dużo nasion i ścianek wewnętrznych strąka zostanie dodane do produktu końcowego, otrzymuje się łagodniejsze lub ostrzejsze odmiany czerwonego proszku. |
Zdj. Commons Wikimedia |
Czy wiesz, że… Pierwotnie papryka rosła w Boliwii, Brazylii i była uprawiana już 2500 lat p.n.e. w Peru. Dziś znanych jest już około dwustu odmian papryki. Występują one głównie w regionach cieplejszych. Wykorzystuje się zarówno owoce dojrzałe, mogą być wówczas czerwone lub pomarańczowe, żółte lub purpurowe, jak i niedojrzałe – zielone. |