Spektakularny sukces tego warzywa w kuchniach świata wynika bogactwa smakowi i różnorodności. Podobno istnieje ponad 1000 gatunków tego warzywa i przyprawy, zależnie od rodzaju zastosowania. Papryki różnią się kolorem, kształtem, rozmiarem i poziomem ostrości. Papryki mogą być słodkie i niemal owocowe o grubym miąższu w kolorze czerwonym, żółtym, zielonym, rzadziej pomarańczowym– te zwykle są najpopularniejsze w kuchni polskiej. Ale papryka to też średnio ostre pepperoni czy też najostrzejsza na świecie, paląca w smaku odmiana – habanero.
Warto wiedzieć, że papryka to nie tylko smak, ale i wartości odżywcze: jest bogata w witaminę C, której nie traci nawet podczas pieczenia czy smażenia, przeciwutleniacze, błonnik, potas i kwas foliowy.
Papryka jako składnik potraw to zazwyczaj warzywa dojrzałe, czyli żółta, czerwona, pomarańczowa. Zielona papryka to warzywo niedojrzałe o mniejszych walorach smakowych, jednak świetnie komponuje się kolorystycznie z innymi kolorami papryki. Bez papryki nie ma śródziemnorskich przystawek – na przykład papryczek faszerowanych fetą, anchois i innymi ciekawymi farszami, jak i sałatki greckiej. Na papryce bazuje również włoska peperonata czy węgierski ajwar.
Papryka jako przyprawa jest nieodzowna w kuchni węgierskiej i hiszpańskiej, a także meksykańskiej, indyjskiej, tajlandzkiej… Od słodkiej i apetycznie czerwonej papryki w proszku, która poprawia koloryt potraw, po ostrą, której wystarczy szczypta, by smak był intensywnie pikantny. Papryka jako przyprawa jest składnikiem podstawowym takich potraw jak węgierski gulasz, meksykańskie chilli con carne czy indyjskie curry.
W Polsce papryka słodka (przyprawa) cieszy się największą popularnością. Lubimy ją za barwę, która zdecydowanie ożywia kolor tradycyjnych potraw kuchni polskiej. Natomiast papryka jako warzywo zwykle jest składnikiem leczo. Często też na jesiennych stołach gości papryka faszerowana mięsem, ryżem, kaszami… A na zimę paprykę często marynuje się w zalewie octowej, aby cieszyć się jej smakiem także poza sezonem.
Teraz, kiedy mamy sezon na paprykę, warto ją jeść jak najczęściej. Świeżo zebrana smakuje doskonale, a jej ceny są teraz bardzo przystępne, zatem polecamy kulinarne inspiracje z papryką w roli głównej.
Peperonata
Składniki:
1 kg papryki czerwonej, zielonej i żółtej
2 cebule (16 dag)
1/3 szklanki oliwy
Kostka warzywna Kucharek
4 pomidory (75 dag)
Sól
Czosnek, Pieprz czarny mielony, Papryka ostra Prymat
Sposób przygotowania:
Papryki oczyścić, umyć i pokroić w paski. Cebule obrać i posiekać. Podsmażyć na oliwie ząbki czosnku, a następnie je wyjąć nim się zrumienią. Dodać paprykę, cebulę i dusić pod przykryciem 20 min z kostką warzywną. Pomidory sparzyć, obrać, odcisnąć sok i dodać do papryki. Odparować nadmiar płynu. Peperonata powinna być gęsta. Można doprawić ją papryką ostrą Prymat oraz pieprzem czarnym mielonym. Podawać na gorąco i na zimno. Lubi być podgrzewana.
Chłodnik z czerwonej papryki z suszonymi pomidorami, bazylią i świeżo tartym parmezanem
Składniki dla 4 osób:
4 świeże czerwone papryki
4 łyżki oliwy z oliwek
400 ml jogurtu naturalnego
100 ml śmietany kremówki 36%
2 łyżki pokrojonych w paseczki suszonych pomidorów
2 łyżki świeżo tartych płatków parmezanu
8 listków świeżej bazylii
1 ząbek czosnku
1 łyżka soku z cytryny
Sól czosnkowa, Papryka słodka, Chili, Tymianek, Bazylia Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Umytą i osuszoną paprykę natrzeć oliwą z oliwek, piec ok. 20 minut w temperaturze 200 °C, a następnie zawinąć w folię i odstawić na 20 minut. Po wystudzeniu paprykę pokroić wzdłuż, oczyścić, obrać ze skóry i pokroić w paseczki.
W garnku rozgrzać oliwę, dodać paprykę, pokrojony czosnek, tymianek, bazylię oraz słodką paprykę i dusić przez około 10 minut. Całość ostudzić, dodać jogurt i sok z cytryny, a następnie dokładnie zmiksować. Tak przygotowany chłodnik doprawić do smaku i schłodzić w lodówce. Podawać z suszonymi pomidorami, parmezanem i listkami świeżej bazylii.
Pieczony dorsz z salsą z papryki aromatyzowaną kolendrą
Składniki dla 4 osób:
4 x 200 g filetu z dorsza
Marynata:
¼ szklanki oliwy z oliwek
1 opakowanie Przyprawy do ryb Prymat
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
2 posiekane ząbki czosnku
1 mała czuszka
Salsa paprykowo-ziołowa:
¼ szklanki oliwy z oliwek
1 łyżka prażonych pestek słonecznika
1 pęczek posiekanej świeżej kolendry
2 czerwone papryki
2 żółte papryki
1 posiekana czerwona cebula
1 papryczka chili
2 pokrojone w plasterki ząbki czosnku
1 limonka
Sól, Pieprz czarny grubo mielony Prymat
Sok z cytryny do smaku
Sposób przygotowania:
Umyty i oczyszczony filet z dorsza zalać marynatą powstałą poprzez zmiksowanie wszystkich jej składników i odstawić na 4-6 godzin. Umyte papryki włożyć do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180˚C i piec do momentu zrumienienia skórki. Ciepłe papryki zawinąć w folię spożywczą, poczekać około 15 minut aż zaparują, a następnie obrać ze skórki. Po usunięciu gniazd nasiennych papryki pokroić i połączyć z pozostałymi składnikami salsy. Całość doprawić do smaku i dokładnie wymieszać.
Dorsza piec 20 minut w temperaturze 180˚C, podawać z aromatyczną salsą paprykowo-ziołową i limonką.
Marynowana polędwica wołowa po tajsku na sałatce z chrupiących świeżych kiełków z palonymi ziarnami sezamu
Składniki dla 4 osób:
500 g polędwicy wołowej
Marynata:
2 łyżki oleju sezamowego
½ łyżki sambal oelek
½ łyżki czosnku
½ łyżki Chili Prymat
½ łyżki Imbiru Prymat
pieprz japoński
1 cytryna
50 ml oliwy z oliwek
4 łyżki sosu miodowo-sojowego
1 łyżeczka oleju sezamowego
1 obrana i pokrojona w paski mała marchew
¼ obranego i pokrojonego w paski selera
2 pokrojone w piórka cebule
100 g kapusty pak choi
200 g mieszanki świeżych kiełków
100 ml sosu vinaigrette
1 łyżka ziaren sezamu
200 g kolorowych papryk
100 ml sosu sojowego
świeży czosnek i czuszka
Sposób przygotowania:
Polędwicę wołową pokroić w cienkie paseczki i marynować przez 8 godzin we wszystkich zmiksowanych składnikach marynaty. Pokrojoną w paseczki paprykę i cebulę podsmażyć na rozgrzanej oliwie z oliwek połączonej z olejem sezamowym. Chrupiące jarzyny przełożyć na półmisek, a na tej samej patelni obsmażyć polędwicę z czosnkiem, czuszką i sosem sojowym.
Do tak przygotowanej wołowiny dodać jarzyny i całość doprawić do smaku. Świeże kiełki połączyć z sosem vinaigrette, kapustą pak choi ułożyć na talerzu, dodać ciepłą polędwicę z jarzynami. Udekorować ziarnami sezamu i skropić sosem miodowo-sojowym.
Czerwona papryka z serem feta
Składniki:
3 filetowane, smażone czerwone papryki
100 g pokrojonego w kostkę sera feta
1 pokrojona w plastry czerwona cebula
6 pokrojonych w plastry ząbków Czosnku marynowanego z oliwkami Smak
Sos grecki:
½ szklanki wody mineralnej
3 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka musztardy delikatesowej
1 posiekany pęczek bazylii
Sól morska, Pieprz czarny grubo mielony
Przygotowanie:
Wszystkie składniki sosu dokładnie wymieszać. Papryki ułożyć na półmisku, posypać serem, czosnkiem i czerwoną cebulą, skropić sosem.