Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Robert Sowa odpowiada na pytania o… zupy i dania jednogarnkowe

Robert Sowa odpowiada na pytania o… zupy i dania jednogarnkowe

Polska kuchnia zupami stoi i nikt temu nie zaprzeczy. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej obiadu, natomiast inni traktują ją jako pełnowartościowy, kompletny posiłek zjadany w porze lunchu, obiadu, a nawet wczesnej kolacji. Gotujecie je często i macie wiele pytań. Dzisiaj Robert Sowa odpowiada na Wasze pytania o zupy i dania jednogarnkowe. 

Jakiś czas temu zadawaliście Robertowi Sowie w specjalnym konkursie mnóstwo pytań o to, jak przyrządzać zupy. Sycące lub lekkie, o kremowej lub rzadszej konsystencji – zupy w różnych wersjach często goszczą na Waszych stołach. Nic w tym dziwnego – przynajmniej jeden ciepły posiłek w ciągu dnia jest konieczny i nie zastąpi go żadna kanapka czy inna przekąska. Mamy nadzieję, że odpowiedzi mistrza Sowy sprawią, że będziecie gotować w Waszych domach jeszcze smaczniejsze zupy, a ich przyrządzanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Dania jednogarnkowe to obszerny temat – wszelkie bigosy, leczo, gulasze i wiele innych. Przeważnie ideą tych potraw jest, by dobrze smakowały. Taki efekt nie zawsze jest możliwy do osiągnięcia, gdyż w daniu jednogarnkowym szczególną rolę odgrywają połączenia składników, a nie produkty serwowane samodzielnie. Tutaj także Robert Sowa podzielił się z Wami swoimi radami oraz pomysłami odnośnie tego, jak ułatwić przygotowywanie dań jednogarnkowych oraz jak pięknie je podać, tak aby sam widok szczególnie pobudzał kubki smakowe. Zapraszamy po pomocną lekturę.

Jakie dodatki najbardziej pasują do kremowych zup? – pyta Dollce

Do zup kremów można podać mnóstwo dodatków, oczywiście dobierając je smakowo do konkretnej zupy. Wszystkie zupy można podawać z grzankami, chipsem z szynki parmeńskiej i prażonymi pestkami dyni lub słonecznika. Osobiście bardzo lubię krem marchewkowy lub dyniowy z sałatką z krewetek i pomidorów, krem pomidorowy z guacamole, bazyliowym pesto, pokruszonym serem pleśniowym lub z płatkami parmezanu oraz świeżą bazylią. Krem z buraków można podać z pokruszonym kozim serem.

Dodatkiem do zup kremów może być również purée (np. ziemniaczano-truflowe do kremu z grzybów leśnych).

Bardzo lubię zupy owocowe, szczególnie jabłkową i próbowałam już różnych kombinacji jabłkowo-gruszkowa, jabłkowo-selerowa, krem jabłkowo-porowy. Jednak za każdym razem mam problem z doborem przypraw tak, żeby nie była mdła ani za bardzo słodka. Wiem, że świetnie z jabłkami komponują się cynamon i orzechy, jednak zawsze brakuje mi odpowiedniej przyprawy, która nadałaby wyrazistości i lekkiej pikantności zupie z jabłek. – pyta Krystyna330

Dobór przypraw zależy oczywiście od tego, z jakich owoców przygotowujemy zupę. Do zupy malinowej można dodać miętę, bazylię lub wanilię. Do jagodowej – goździki, cynamon lub wanilię. Do brzoskwiniowej - szczyptę soli, cynamon i goździki. Do truskawkowej - goździki, kardamon lub miętę. Do jabłkowej: cynamon lub imbir i gałkę muszkatołową lub cynamon + goździki + szczypta soli. Do gruszkowej: samą wanilię lub wanilię, szczyptę soli i goździki. Do wiśniowej: cynamon, goździki, kardamon. Do wieloowocowej: wanilię, cynamon, goździki.

Do której zupy warzywnej będzie pasował jednocześnie boczek i żurawina? – pyta Ifa

Boczek i żurawina pasować będą np. do kremu z dyni, z marchewki, z pora i ziemniaków.

Czy podczas gotowania zupy na kościach należy zbierać szumy (szumowinę)? Jak przygotować pyszny, aromatyczny bulion warzywny? – pyta Jolcia90

Szum powstaje w zupie, ponieważ ścina się białko z mięsa, kości, ale nie jest szkodliwy. Nie jest konieczne zbieranie szumu, robi się to, aby zupa była klarowna. W innym wypadku w zupie będą pływały szare strzępki. Szumowiny można usunąć po zagotowaniu bulionu łyżką szumówką lub odcedzając bulion przez gęste sito.  W przypadku przygotowywania bulionu warzywnego podstawą są świeże warzywa (marchew, pietruszka, seler, por, czosnek i przypalona cebula, która nada bulionowi piękny kolor) i długie gotowanie na małym ogniu. Proszę również pamiętać o przyprawach. Na początku dodajemy ziele angielskie, liść laurowy i pieprz ziarnisty, a na końcu sól i odrobinę cukru. Ważna jest także natka pietruszki lub lubczyk, które najlepiej dodać pod koniec gotowania lub posypać nimi zupę już po rozlaniu do miseczek, talerzy.

Jakie mięsa łączyć w daniu jednogarnkowym, by się równocześnie udusiło? – pyta Ifa

Mięsa, które można łączyć i dodawać do dań jednogarnkowych w tym samym czasie to kurczak z indykiem, mięso mielone wieprzowo-wołowe, dziczyzna z wieprzowiną, wieprzowina z cielęciną, królik z wieprzowiną oraz baranina z wołowiną.

Czy to prawda, że duszone powoli, w tym samym garnku doprawione ziołami mięso i jarzyny zyskują bogactwo smaku, którego nie osiągnie się w żaden inny sposób? Jak podawać dania jednogarnkowe? Jakie przyprawy dodać do chilli con carne, by było wyraziste w smaku? – pyta Pani Domu

Przygotowując dania jednogarnkowe (dusząc je w garnku czy podsmażając na patelni), możemy mieć pewność, że wszystkie składniki dokładnie się przegryzą, dzięki czemu danie będzie bardziej aromatyczne i intensywne w smaku.

Sposób podania dań jednogarnkowych zależy tak naprawdę od naszej wizji i fantazji. Możemy podać je np. na dużej patelni, z której wszyscy goście będą nakładać sobie porcje na talerze. Możemy również podawać dania w małych, jednoporcjowych naczynkach do zapiekania, w mini garnkach, mini rondelkach, mini patelniach lub dekoracyjnych wekach czy słoiczkach. Dania jednogarnkowe możemy także podawać w wydrążonym chlebie, bułce, tortilli czy tradycyjnie wyserwowane na talerzu. Przygotowując chili con carne, opieram się na trzech przyprawach występujących w oryginale tej potrawy: oregano, kminie rzymskim (kuminie) i chili pieprzu cayenne.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak