Doradca Smaku logoandPrymat logo
Sprawdzone przepisy na Boże Narodzenie. ZOBACZ

Robert Sowa odpowiada na pytania o… ryby

Robert Sowa odpowiada na pytania o… ryby

Są bardzo zdrowe, dlatego warto uwzględnić je w swojej diecie. Odpowiednio przygotowane dania z rybą w roli głównej doskonale smakują i można przyrządzić je na wiele sposobów. 

Ryby można przygotować na słodko, słono i ostro. To, w jaki sposób je przyrządzimy, zależy jedynie od naszych kulinarnych upodobań i smaków. Zanim jednak postanowimy je podać, warto wiedzieć, w jaki sposób je filetować oraz jakich przypraw i ziół użyć, aby podkreślić ich naturalny smak.

Robert Sowa odpowiada na Wasze pytania!

Jak pozbyć się charakterystycznego, ostrego zapachu ryb morskich? Jakich ziół używać do ich przyrządzania, by były aromatyczne i smaczne? – pyta Berys18

Ryby morskie mające ostry zapach dobrze jest wymoczyć w mleku przez 4-6 godzin, a następnie umyć, osuszyć i zamarynować. Jeśli chodzi o marynaty do ryb proponuję olej rzepakowy w połączeniu z przyprawą do ryb - to wersja dla leniwych. Można również zamarynować ryby np. w oleju rzepakowym lub oliwie z oliwek z czosnkiem, koperkiem, sokiem z cytryny. Marynata w stylu włoskim: oliwa z oliwek lub olej rzepakowy z czosnkiem, pokrojonymi w paski suszonymi pomidorami i bazylią. Marynata w stylu orientalnym: oliwa lub olej rzepakowy, sos sojowy, olej sezamowy, ziarna sezamu, potłuczone ziarna kolendry, imbir i miód.

Jakie ryby i czy w ogóle można i czy warto łączyć z owocami. Zdarzyło mi się zrobić łososia zapiekanego z truskawkami i był pyszny. Chciałabym spróbować połączyć z owocami sandacza. Bardzo go lubię, ale nie chcąc go zepsuć, zawsze podaję go w ten sam sposób. – pyta Wiesława1

Z owocami można łączyć tak naprawdę wszystkie ryby. Super dodatkiem do pieczonych ryb (również do sandacza) będą jabłka i gruszki. Można te owoce połączyć lub podawać rybę z samymi gruszkami lub samymi jabłkami. Propozycja dla 4 osób: Filety z sandacza (600 g) natrzeć czosnkiem, obłożyć gałązkami rozmarynu i oprószyć pieprzem, skropić olejem rzepakowym i odstawić do lodówki na ok.  4-6 godzin. Po zamarynowaniu rybę piec ok. 15-20 minut w temperaturze 180 stopni. Obrane i wyfiletowane jabłka (200 g) i gruszki (200 g) usmażyć na maśle (2 łyżki), dodać miód (2 łyżki), śliwowicę (50 ml), rozmaryn (2 gałązki) i smażyć przez ok. 10 minut. Aromatyczne owoce ułożyć na talerzach, dodać sandacza, udekorować gałązkami rozmarynu i ćwiartkami cytryny, polać sosem powstałym podczas smażenia owoców. Smacznego!

Dlaczego śledzie smakują i wyglądają całkiem inaczej od pozostałych ryb, mają inne mięso, są bardziej zwarte i mają inny kolor mięsa? – pyta SzczyptaChili

Większość ryb różni się od siebie strukturą mięsa, kolorem, zapachem i smakiem.

Co do śledzia: najbardziej rozpowszechnione są śledzie solone, które możemy kupić w postaci filetów, w całości lub patroszone. Są dość tłuste i słone.

Inne rodzaje śledzia: 1/ matiasy - smaczne i delikatne, są to śledzie dziewicze, młode odławiane przed pierwszym tarłem w maju i czerwcu, niestety bardzo rzadko spotykane w polskich sklepach. 2/ moskaliki - młode śledzie, delikatnie marynowane.

3/ piklingi - popularne w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii śledzie wędzone w całości wraz z wnętrznościami, także ikrą i mleczem; piklingi wędzone są gorącym dymem w temperaturze powyżej 40 stopni. 4/ kipery - przekrojone na pół śledzie moczone w solance, a potem wędzone na zimno.

Filetowanie ryb - jak wybrać  łososia i jak go dobrze wyfiletować? – pyta Konczi

Kupując całego łososia, zwróć uwagę na kilka elementów, które świadczą o jego świeżości:

- oczy jasne, błyszczące, nie mętne
- skóra wilgotna, nie pokryta śluzem. Skóra powinna być twarda, bez plam i przebarwień.
- skrzela powinny mieć intensywny czerwony kolor
- mięso powinno być sprężyste i uginać się po naciśnięciu palcem, a nie sflaczałe
- świeży łosoś powienien pachnieć morzem, wodą, a nie przykrym zapachem ryby.

Filetowanie:

Najważniejszy jest nóż - powinien mieć długie, miękkie ostrze i nie może być tępy.

Wytnij płetwy, pozostawiając ogon. Chwyć łososia za ogon i przesuwając od ogona w stronę głowy, dokładnie usuń wszystkie łuski. Następnie umyj rybę pod zimną, bieżącą wodą i osusz papierowym ręcznikiem. Przetnij rybę wzdłuż podbrzusza od ogona, aż do głowy. Wypatrosz rybę - delikatnie usuń wnętrzności, aby nie uszkodzić mięsa.

Łososia natnij w poprzek za głową i przed ogonem, aż poczujesz pod nożem szkielet. Prowadząc nóż od ogona w stronę głowy, rozetnij rybę wzdłuż grzbietu na głębokość ok. 2 cm. Wytnij pierwszy filet, zaczynając od ogona od strony podbrzusza i przesuwając ostrze po kręgosłupie ryby. Przez cały czas lekko dociskaj rybę, dzięki czemu będziesz czuć, czy dobrze wycinasz filet. Następnie odetnij ogon, głowę i cały szkielet - pozostanie Ci drugi filet.

Aby sprawdzić, czy w filetach nie pozostały ości, przesuń dłonią po powierzchni filetów. Jeśli na jakieś trafisz, usuń je palcami lub pęsetą. Przed użyciem dokładnie osusz filety.

Mąż kupił u rybaków w Pucku dorszyki tzw. bolki, tak je tam rybacy nazywają i mam pytanie: czy można je marynować przez noc w lodówce i jaka marynata by była do nich najlepsza, chcę je potem upiec w piekarniku, proszę o poradę, aby wyszły dobre... – pyta w mojej kuchni

Dorsze bolki proponuję zamarynować w oleju rzepakowym z czosnkiem, koperkiem i natką pietruszki. Do tego sól, pieprz i marynata gotowa. Rybę wystarczy marynować 2-4 godziny, ale im dłużej pozostanie w marynacie, tym bardziej będzie aromatyczna. Do marynaty można również dodać musztardę i miód, będzie wówczas ostro-słodka.

w mojej kuchni 23.03.2016 15:36
dziękuję za odpowiedź z poradą, chętnie wykorzystam przepis na marynatę....pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych...
Konczi 23.03.2016 14:03
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Cenne rady i wskazówki :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak