Jakie ziemniaki wybrać na placki? Jak komponować składniki na sałatki? Czy warto jeść kapustę? Robert Sowa odpowiada na Wasze pytania i rozwiewa Wasze kulinarne wątpliwości. Zapraszamy do lektury!
Poniżej prezentujemy kolejną część odpowiedzi na Wasze pytania, które zadaliście w konkursie „Odkrywamy sekrety gotowania”. Kapusta, ziemniaki i sałatki już nie będą miały więcej przed Wami tajemnic.
Ziemniaki bez tajemnic…
Nie wyobrażamy sobie bez nich obiadu, ale równie często wykorzystujemy je do przygotowania uwielbianych placków. Mowa oczywiście o ziemniakach, które Polacy wprost uwielbiają. Jak jednak wiadomo, odmian i ich gatunków nie brakuje, a my przed sklepowym stoiskiem stoimy bezradnie, zastanawiając się, które będą najodpowiedniejsze do przygotowania klusek, placków, sałatek lub jako dodatek do obiadu.
Jestem fanem placków ziemniaczanych, uwielbiam je! Mogłabym je jeść codziennie Otóż też z nimi związane będzie moje pytanie, odmian ziemniaków jest bardzo dużo, które wybrać do placków ziemniaczanych? – pyta Anka1988
Najlepsze na placki są ziemniaki zawierające dużo skrobi, określane jako typ C (sypkie, kleiste, mączyste, rozpadające się po ugotowaniu): Anielka, Arkadia, Aster, Barycz, Bryza, Beryl, Bzura, Ibis, Karlena, Koral, Kos, Lena, Mila, Salto, Ursus, Miłek, Romula. Jeśli kupując ziemniaki, nie wiecie, jakie odmiany proponuje sprzedawca, wystarczy przekroić ziemniaka na pół i potrzeć o siebie obie części. Jeśli pomiędzy nimi powstanie biała lepka skrobia - będą nadawać się na placki. Jeśli wytworzy się woda, ziemniaki będą idealne do sałatki.
Sałatki bez tajemnic…
Podajemy je do obiadu lub jako samodzielny posiłek. Sposobów i przepisów na ich przygotowanie nie brakuje. Mowa o sałatkach, które są obowiązkowym elementem stołu w czasie świąt, ale też nierzadko jadamy je jako szybki i pełnowartościowy lunch. Jak je przygotowywać i w jaki sposób łączyć składniki, aby osiągnąć smaczny i zdrowy efekt?
Dlaczego nie można łączyć ze sobą pomidora i ogórka? Jakie są najlepsze składniki do sałatki z surowego szpinaku? – pyta Bietka
Dietetycy nie polecają łączenia pomidora z ogórkiem, ponieważ pomidory są bogate w witaminę C, a ogórki zawierają enzym askorbinowy, który ją niszczy. Jeśli chodzi o sałatki ze szpinakiem, polecam: 1/ liście szpinaku z pomidorkami koktajlowymi, serem pleśniowym, truskawkami i miodowym sosem vinaigrette; 2/ liście szpinaku z pomidorkami koktajlowymi, serem feta, czerwoną cebulą, zielonymi oliwkami i sosem vinaigrette; 3/ liście szpinaku z chrupiącym boczkiem, pomidorkami koktajlowymi, sosem jogurtowo-czosnkowym i płatkami parmezanu.
Dlaczego powinno się sałatę rwać, a nie kroić? – pyta Dollce
Liście sałat zdecydowanie polecam rwać palcami, sałata będzie bardziej puszysta niż krojona. Ponadto sałata krojona wiodczeje i nabiera gorzkawego posmaku.
Uwielbiam sałatki i bardzo często przygotowuję. Chciałabym się dowiedzieć jak odpowiednio przyprawić sałatkę? Czy do sałatki dodaje się zioła? Jeśli tak to jakie i w jakiej ilości? – pyta Mamusia*Synusia
Dobór ziół zależy od rodzaju i składników sałatki, a także preferencji smakowych, więc trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pamiętajmy jednak, aby zioła suszone dodawać do sosów i dressingów (sosów na bazie oliwy i soku z cytryny, sosy jogurtowe czy majonezowe), wówczas wydobędziemy smak ziół, a po polaniu sałatki sosem smaki idealnie się połączą. Jeśli chodzi o posypywanie sałatki - tu polecam świeżo siekane zioła - kolendrę, koperek, natkę oraz np. prażone pestki dyni i słonecznika, lub orzeszki pinii, a także np. grzanki czosnkowe lub ziołowe.
Kapusta bez tajemnic…
W kuchni polskiej znana jest przede wszystkim kapusta zasmażana, którą chętnie serwujemy z kotletem schabowym. Jednak z kapusty możemy przygotować również inne pyszne i popularne danie – gołąbki. Jak przygotować liście kapusty, aby były miękkie, a przyrządzone gołąbki smaczne? Czy kapusta jest ważnym składnikiem diety? Odpowiedzi poniżej.
Czy kapustę można wykorzystywać w diecie i czy jest zdrowa? – pyta bietka
Kapusta jest bardzo zdrowa. To warzywo bogate w witaminy C, A, E, z grupy B oraz w minerały: fosfor, siarka, mangan, miedź, potas, wapń, żelazo, sód. Najwięcej składników odżywczych zawiera surowa kapusta, dlatego najzdrowsze będą surówki. Kapusta polecana jest w dietach odchudzających - ma niewiele kalorii (40 kcal w 100g), a zawiera dużo witamin, minerałów i błonnik pokarmowy. Warto też pić sok ze świeżej kapusty - ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Kiszona kapusta korzystnie wpływa na proces trawienia. Pamiętajcie, aby jej nie płukać, bo zniszczycie kwas mlekowy i enzymy ułatwiające trawienie tłuszczów.
Kapustę na gołąbki lepiej sparzyć tradycyjnie w garnku z wodą czy w mikrofalówce, który sposób jest lepszy? – pyta Grazyna0211
Z każdego liścia kapusty odetnij wystającą, twardą część – nerw środkowy. Liście kapusty zblanszuj we wrzątku przez około 5 minut, a następnie zahartuj w zimnej wodzie z lodem. To moim zdaniem najlepszy sposób przygotowania kapusty na gołąbki.