Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Rabarbar

Rabarbar

Właściwości rabarbaru docenili już Chińczycy przed 4 tysiącami lat. Uważa się, że do Europy przywiózł go Marco Polo. XVI-wieczni medycy odkryli jego niebagatelne działanie przeciwko chorobom naczyniowym. W XVII wieku rabarbar rozpowszechnił się w ogrodach północnej Europy.

 

W Polsce jako warzywo znany jest dopiero od XVIII wieku. Popularny we Francji, Niemczech, Belgii i Holandii. Istnieje wiele jego odmian, których barwa przechodzi od jasnoróżowej do fioletowej. W surowym rabarbarze znajduje się szkodliwy kwas szczawiowy, ale już upieczone kłącza mają właściwości antyrakowe.

 

Ogrodowa odmiana rabarbaru pochodzi z krajów Azji Środkowej i południowej Syberii.  Rabarbar, inaczej rzewień to bylina, która jest warzywem. Rabarbar jest źródłem witamin A, C, E, a także potasu, kwasu foliowego i błonnika. Naukowcy odkryli też, że pieczony rabarbar jest źródłem rapontygeniny. To polifenol, który ma zdolność zmniejszania tempa podziału komórek nowotworowych. Badacze twierdzą, że oprócz tych właściwości, rapontygenina ma działanie antyalergiczne, antyoksydacyjne i wspomaga układ krążenia. Rabarbar ma też inną ogromną zaletę - zawiera niewiele kalorii. W 100 gramach jedynie 20 kcal.

 

Najczęściej gotuje się z niego kompot, którego smak wszyscy chyba pamiętają z dzieciństwa. Ale nawet dobrze znany kompot z rabarbaru można przyrządzić w nieco inny sposób. Rabarbar myjemy, odcinamy liście i wyrzucamy je, a łodygi kroimy na 1 cm kawałki. Do garnka wsypujemy cukier i rozprowadzamy go po dnie. Podgrzewamy na średnim ogniu przez około 2 - 3 minuty lub do czasu aż cukier zacznie brązowieć. Wrzucamy rabarbar i mieszamy. Początkowo, po dodaniu rabarbaru cukier zbije się w grudki, ale z czasem jak rabarbar będzie puszczał sok, zbrylony cukier zacznie się roztapiać. Smażymy przez około 2 - 3 minuty, wlewamy wodę i zagotowujemy. Zmniejszamy ogień, dodajemy pastę waniliową i gotujemy przez  2 - 3 minuty aż rabarbar zmięknie. Na koniec dodajemy sok z cytryny. Odstawiamy na kilka minut, następnie przecedzamy przez sitko do czystego dzbanka. Doprawiamy do smaku większą ilością cukru, schładzamy i podajemy z kostką lodu, plasterkiem cytryny i listkiem mięty.

 

Rabarbar doskonale komponuje się z truskawkami, wówczas najlepiej wykorzystać go do zrobienia konfitur, albo pysznego, wilgotnego ciasta z dużą ilością rabarbaru, owoców i kruszonki. Dużą formę do pieczenia smarujemy masłem i wykładamy papierem do pieczenia, następnie papier również smarujemy masłem. Do rondelka wlewamy mleko, dodajemy cukier i pokrojone na kawałki masło. Cały czas mieszając podgrzewamy na średnim ogniu aż masło i cukier się rozpuszczą. Przelewamy do większej miski i miksujemy z jajkami. W przypadku ciasta drożdżowego, ważne aby użyć jajek najwyższej jakości, od kur z chowu wolnowybiegowego, takich jak od Kurki Wolnej. Do tak przygotowanej ciepłej jeszcze masy wkruszamy drożdże i ponownie miksujemy. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 2 godziny aż masa się spieni. Dodajemy przesianą mąkę i wyrabiamy przez 15 minut, aż ciasto będzie gładkie, elastyczne i nie będzie się bardzo kleiło. Ciasto wykładamy do przygotowanej blaszki i równomiernie rozprowadzamy. W międzyczasie nagrzewamy piekarnik do 180 stopni C, rabarbar kroimy na 1/2 cm kawałki a truskawki na ćwiartki. Przygotowujemy kruszonkę. Na patelni rozpuszczamy masło z cukrem. Gdy masło zacznie się gotować przy brzegach patelni dodajemy mąkę i mieszamy. Odstawiamy z ognia i przekładamy masę do miski. Na ciasto wykładamy rabarbar i truskawki a następnie rozsypujemy przestudzoną kruszonkę. Do nagrzanego piekarnika wstawiamy blachę z ciastem, drzwiczki otwieramy na oścież i podgrzewamy tak ciasto przez 20 minut. Następnie zamykamy piekarnik i pieczemy przez 25 minut aż brzegi ciasta lekko się zrumienią na złoty kolor, wówczas sprawdzamy patyczkiem środek ciasta – patyczek powinien być suchy. Ciasto posypujemy cukrem pudrem i studzimy przed pokrojeniem. 

 

Rabarbar

 

Ale z rabarbaru możemy też z powodzeniem przyrządzić wykwintny dodatek do mięsa, drobiu lub ryby. Doskonałym pomysłem jest na przykład rabarbar w zestawie obiadowym z tuńczykiem. Rabarbar podsmaża się z małymi cebulkami na patelni z odrobiną cukru. Na wierzch układa się tuńczyka a całość jeszcze zapieka chwilę w piekarniku. Na patelni rozgrzewamy olej, wkładamy cebulki i smażymy je na wolnym ogniu przez 2 minuty, następnie dodajemy cukier. Mieszając, smażymy, aż cebulki się zarumienią i będą pokryte cukrem. Dodajemy rabarbar i chwilę razem podsmażamy, aż rabarbar lekko zmięknie. Zdejmujemy z ognia. Wszystko przekładamy do naczynia żaroodpornego, na wierzch układamy tuńczyka. Rybę solimy, posypujemy pieprzem oraz natką pietruszki i polewamy oliwą z oliwek. Rozgrzewamy do 200 stopni grill w piekarniku, wstawiamy naczynie żaroodporne i pieczemy ok. 10 minut. Po tym czasie tuńczyk powinien być całkowicie wysmażony i lekko zarumieniony.  Podajemy z pikantnym ryżem, doprawionym chilli i natką pietruszki, który dodaje  wyrazistości łagodnemu i delikatnemu tuńczykowi. Smacznego!

 

Rabarbar

 

Czarnula666 07.05.2015 21:03
Oj ja też lubię :)
bietka 07.05.2015 17:52
bardzo lubię ciasta z rabarbarem :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak