Kolacja we dwoje to zdecydowanie dobry pomysł, jednakże mając przed oczyma mnóstwo ludzi w każdej restauracji, knajpce czy barku, zastanawiam się czy chciałbym spędzić ten wieczór wśród ogarniętego walentynkowym szaleństwem tłumu.
Czyż nie przyjemniej byłoby zjeść kolację w bardziej kameralnej atmosferze? – pytam sam siebie. Odpowiedź nasuwa się sama… Cudownie będzie móc udekorować tylko nasz stół i ustawić na nim kupione niedawno, pachnące przyprawami korzennymi świece. Postanawiam dokonać wyboru w sklepie, mając nadzieję, że rozwiązanie nasunie się samo. Podjeżdżam więc pod ulubione delikatesy… Ryba, owoce morza czy może jakieś mięso? Jest późno, więc na pewno musi to być lekkie danie. Sałata, owoce, pierś z perliczki, suszone pomidory, sery, orzechy, butelka ulubionego włoskiego wina, no i oczywiście zestaw aromatycznych ziół i przypraw…
Chyba mam już wszystko, a więc do kasy. W domu wita mnie zapach świec, stół z dwoma nakryciami i kryształowymi kieliszkami do wina. Cóż wygląda na to, że ktoś czyta w moich myślach.
Na początek doskonały wstęp do przemiłego wieczoru, a zarazem nasze największe słabości: sery, orzechy i odrobina wina. Teraz szybciutko mięso do marynaty i mamy chwilę na pogawędkę o tym co w pracy i jak minął dzień. Okazało się, że krótka rozmowa trwała ponad dwie godziny, na szczęście delikatny zapach imbiru, kolendry i czosnku przypomniał nam o kolacji.
Unoszący się aromat dania wprawia nas w niezwykły nastrój, jemy rozkoszując się smakiem nieocenionych kulinarnych afrodyzjaków. Blask w jej oczach mówi mi wszystko, to był, jest i będzie cudowny wieczór…
Robert Sowa
Proponujemy menu:
To co sobie wyobraża kobieta:
1. Krewetki królewskie z pomidorami i ziołami
2. Mule w białym winie
To co sobie wyobraża mężczyzna:
1. Piers z kaczki z chutneyem zurawinowym
2. Egzotyczna piers z kaczki z chutney z mango
a na deser:
Pomaranczowa panna cotta z sosem zurawinowym!
Sprawdźcie nasze przepisy:
1. Krewetki królewskie z pomidorami i ziołami
Składniki dla 2 osób:
400 g krewetek Black Tiger 16/20 ½ pęczka dymki Miąższ ze 100 g pomidorów Kilka listków świeżej bazylii 3 pokrojone w plastry ząbki czosnku Sok z ½ limonki 4 pokrojone w ćwiartki pomidory koktajlowe 4 suszone pomidory ¼ szklanki białego wytrawnego wina 2 łyżki masła ziołowego 1 posiekana czuszka 3 łyżki oliwy z oliwek Bukiet kolorowych sałat Sól, biały pieprz Prymat
|
Sposób przygotowania:
Posiekaną cebulę i czosnek zeszklić na oliwie z oliwek, dodać umyte i oczyszczone krewetki, smażyć 5 minut. Następnie dodać miąższ z pomidorów, czuszkę, sok z limonki oraz białe wino i dusić kolejne 5 minut. Dodać masło ziołowe, pomidory suszone i koktajlowe oraz świeżą bazylię, doprawić do smaku solą i białym pieprzem. Podawać z bukietem kolorowych sałat i chrupiącą bagietką.
2. Mule w białym winie
Składniki dla 2 osób:
2 ½ kg muli (omułków) 50 g masła ½ cebuli 3-4 ząbki czosnku 1 czerwona papryka chili 300 ml wytrawnego wina 1 liść laurowy Prymat Sól, świeżo mielony czarny pieprz Prymat ½ pęczka świeżego kopru |
Sposób przygotowania:
Omułki dokładnie umyć, otwarte wyrzucić. Cebulę i czosnek obrać i grubo posiekać. Paprykę przeciąć wzdłuż, usunąć pestki, a następnie drobno posiekać. W bardzo dużym garnku zagotować wino z cebulą, czosnkiem, papryką i liściem laurowym, przyprawić solą i pieprzem. Włożyć mule, przykryć pokrywką i ogrzewać 10 minut. Po upływie tego czasu większość skorupek powinna się otworzyć, jeśli nie należy gotować je kolejne 2-3 minuty. Skorupki, które po tym czasie się nie otworzą należy wyrzucić.
Tak przygotowane mule posypać świeżo siekanym koprem. Podawać z bułką, którą podczas jedzenia zbieramy z talerza sos.
3. Piers z kaczki z chutneyem zurawinowym
Składniki:
(dla 4 osób) 2 piersi z kaczki (po ok. 300 g) 2 łyżki oleju 1 ząbek czosnku 2 gałązki rozmarynu sól, pieprz grubo mielony czarny Prymat Marynata: 3 łyżki oliwek przyprawa do drobiu po myśliwsku
|
Chutney żurawinowy: 1 małe mango 1 cebula 50 g suszonej żurawiny amerykańskiej 200 g świeżej żurawiny 100 g cukru 1 ząbek czosnku 1 papryczka chili 1 łyżeczka imbiru 1 limonka ½ laski cynamonu 1 łyżeczka nasion kolendry 1 łyżeczka soli
|
Sposób przygotowania:
Mango i cebulę obrać, pokroić w kostkę. Czosnek i imbir obrać i drobno posiekać wraz z chili. Z limonki zeskrobać odrobinę skórki, wycisnąć sok. Wszystkie składniki przełożyć do garnka, zagotować pod przykryciem, a następnie zdjąć pokrywkę i gotować na średnim ogniu 10-12 minut, często mieszając. Gotowy sos powinien mieć konsystencję marmolady. Chutney należy zużyć w ciągu 2-3 dni. Gorący sos można również przełożyć do wygotowanych słoików, szczelnie zamknąć i przechowywać w chłodnym miejscu bez dostępu światła. Mięso umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem. Ostrym nożem ponacinać skórkę, oprószyć solą i pieprzem. Zamarynować na kilka godzin. Na rozgrzanym oleju obsmażyć piersi, rozpoczynając od strony ze skórą (12-15 minut), a następnie obrócić kaczkę i smażyć kolejne 5 minut. Mięso przełożyć na półmisek, po kilku minutach pokroić w plastry i podawać z chutneyem. |
4. Egzotyczna piers z kaczki z chutney z mango
Składniki dla 4 osób:
4 nieduże piersi z kaczki 1 łyżka grubo mielonego czarnego pieprzu Prymat 4 łyżki oliwy z oliwek 1 łyżka przyprawy do drobiu po myśliwsku Prymat Sól do smaku Chutney z mango: 1 mango 1 łyżka cukru 100 ml wody 1 papryczka chili Sok z 1 limonki Kilka gałązek świeżej mięty ½ łyżeczki imbiru Prymat |
Sposób przygotowania:
Oczyszczone i umyte piersi zamarynować w oliwie z oliwek i przyprawie do drobiu po myśliwsku Prymat. Po dwóch godzinach piersi odsączyć z zalewy, naciąć skórę, natrzeć grubo mielonym czarnym pieprzem Prymat i oprószyć solą.
W rondelku zagotować wodę z cukrem oraz sokiem z limonki. Gdy osiągnie konsystencję syropu, dodać pokrojone w kostkę mango i dusić kilka minut. Pod koniec gotowania dodać posiekaną miętę i odrobinę imbiru.
Przygotowaną wcześniej kaczkę podsmażyć z obu stron na patelni grillowej, a następnie piec 10 minut w temperaturze 180ºC. Gorące mięso pokroić w plastry. Podawać z chutney z mango.
a na deser:
Pomaranczowa panna cotta z sosem zurawinowym!
Składniki:
(na 4 porcje) 150 ml soku pomarańczowego 4 łyżki likieru pomarańczowego 300 ml śmietany 150 g słodkich jabłek 50 g suszonej żurawiny amerykańskiej 50 g cukru 1 pomarańcza ze skórą 1 strąk wanilii 3 płatki żelatyny 2 gałązki mięty 4 małe foremki (np. do sufletów) |
Sposób przygotowania:
Sok pomarańczowy i likier rozgrzać z 2 łyżkami cukru, odparować do 100 ml. Strąk wanilii rozciąć i wyjąć miąższ. Płatki żelatyny namoczyć w zimnej wodzie. Waniliowy miąższ, strąk wanilii i śmietanę dodać do syropu pomarańczowego, zagotować. Żelatynę odcisnąć, rozpuścić w przygotowanym płynie i wystudzić, od czasu do czasu mieszając. Gdy śmietanka pomarańczowa zacznie się ścinać, przełożyć ją do małych foremek i odstawić w chłodne miejsce na co najmniej trzy godziny.
Pomarańczę umyć, cienko ściągnąć skórkę i wycisnąć sok. Jabłka obrać, pokroić w ćwiartki, usunąć gniazda nasienne i pokroić w plasterki. Żurawinę, jabłko, sok i skórkę pomarańczową rozgrzać w garnku z pozostałym cukrem i gotować na malutkim ogniu przez 15-20 minut. Miętę umyć, osuszyć, oberwać listki.
Przy pomocy małego nożyka oddzielić krem od brzegów foremek i gotowy deser panna cotta ostrożnie zsunąć na talerzyki. Przed podaniem deser udekorować sosem żurawinowym i listkami mięty.