Żółte sery to kategoria spożywcza, która jest nieograniczona niczym wyobraźnia. Stanowią ważny element kuchni europejskiej, jak i amerykańskiej. Należą one do 10 najczęściej kupowanych produktów prze Polaków. A do tego są po prostu pyszne!
Sery można kategoryzować na wiele sposobów – ze względu na sposób przyrządzania, rodzaj mleka, czas dojrzewania… Warto szczególną uwagę zwrócić na sery żółte. Są nie tylko niezwykle smakowite, co tu ukrywać także dzięki zawartości tłuszczu, która sprawia, ze smak jest pełniejszy. Sery żółte to także cenne źródło białka i wapnia, które jak niewiele osób wie, ma większą zawartość wapnia aniżeli ser biały czy mleko. Co do zawartości tłuszczu – jego zwartość może być wysoka – aż od 75%.
Sery żółte mają różnorodne cechy i właściwości kulinarne - od koloru bursztynowego do niemal białego, od koziego, przez owcze po krowie, z dziurami czy bez dziur… Warto odpowiednio dobierać gatunki w zależności od przeznaczenia
Typu holenderskiego - gouda, edamski, ementaler – doskonały do kanapek, jako przekąska
Roquefort - szlachetny o błękitnej pleśni z francuskim pochodzeniem, doskonały do przekąsek w połączeniu orzechami czy owocami, także na ciepło do kotletów czy roztopiony do sosów z makaronem.
Cheddar – to ser o angielskim pochodzeniu o gęstej konsystencji, często o ciemno żółtawym niemal pomarańczowym kolorze, ostry w smaku, doskonały do frittaty, zapiekanek i sufletów, można go też marynować w kostkach.
Parmezan – włoski ser typu twardego, o intensywnym smaku i łuszczącej się konsystencji. Do risotta, makaronów, jako przekąska z szynką parmeńską a także figami czy gruszkami.