Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Ogórek + mięta = orzeźwienie w upały

Ogórek nieodłącznie kojarzony z wszelkiego rodzaju sałatkami czy mizerią, od niedawna zajmuje topowe miejsca na listach orzeźwiających napojów.

Grunt, że świeży

Ogórek, choć składa się przede wszystkim z wody, ma swój własny delikatny smak. O wiele intensywniejszy jest aromat świeżo obranego warzywa. Ogórek jest szeroko dostępny i tani, a ten nasz polski z gruntu smakuje wybornie.

Nowoczesna kuchnia poleca łączyć go z równie odświeżającą świeżą kolendrą czy miętą. Świetnie podkreślają one walory tego warzywa i nadają mu niecodziennego charakteru.

Nie tylko mizeria

Świeży smak ogórka znajduje uznanie w wakacyjnej kuchni szczególnie, kiedy rządzą upały. Choć w polskiej kuchni ogórki kojarzą się niemal tylko z mizerią czy jako plasterek dekorujący kanapkę, warto docenić ten smak, niską kaloryczność i nawadniające właściwości, szczególnie podczas fali upałów.

W kuchni polskiej ogórek jest często dodawany do sałatek, szczególnie na bazie świeżych warzyw. Jest obowiązkowym składnikiem choćby sałatki greckiej czy greckiego sosu czosnkowego – tzatzyki. Ogórek jako pełne wody warzywo, a do tego o odświeżającym smaku sprawia, że to doskonała baza do lekkiego, wakacyjnego chłodnika, który doprawiony miętą lub kolendrą będzie ciekawym urozmaiceniem na lunch w upalny dzień czy lekką kolację w gorący wieczór. Ogórek to świetna przekąska zamiast paluszków czy chipsów. Obrane i pokrojone w słupki ze szczyptą soli zostaną zjedzone równie szybko jak tradycyjna mniej zdrowa słona przekąska.

Alternatywnym sposobem wykorzystania ogórka jest orzeźwiający napój. Plasterek ogórka dodany do szklanki wody nada jej intrygujący i orzeźwiający smak.

agaK. 05.08.2015 18:09
I kiedyś gdzieś czytałam, że ogórek ma nawet w upały temperaturą wewnątrz nawet 2 stopnie niższą niż temperatura otoczenia, co dodatkowo zwiększa jego walory chłodzące.
Ewa Wojtaszko 02.08.2015 23:54
mmm bardzo podobne do raity :)
magda1976 01.08.2015 20:33
Bardzo lubię chłodniki
Czarnula666 28.07.2015 20:06
połączenie super. Piłam kiedyś drinka z ogórkiem i miętą, świetny smak ;)
Konczi 28.07.2015 13:11
dla mnie idealne połączenie :))
bietka 28.07.2015 12:57
ten chłodnik musi być bardzo smaczny :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak