Wielu miłośników jabłek ma nawet swoje ulubione odmiany idealne do konkretnych potraw. Zwykle jabłka jadamy jako samodzielną przekąskę. To szeroko dostępny i popularny owoc, doskonały dla dzieci na drugie śniadanie do szkoły czy zdrowy deser. Jabłka są dostępne cały rok, a do tego niedrogie i pyszne. Szeroka paleta odmian i smaków dostępnych w sklepach, a także owoce z własnych drzew cieszą smakiem przez cały rok.
Jabłka należą do owoców twardych. Mają charakterystyczny, kulisty kształt, kolor od zielonego przez żółty po czerwony, niemal bordowy. Mają smak zależnie od gatunku kwaśny, niemal cierpki po słodko winny, aż do bardzo słodkich.
Kulinarnie jabłka inspirują do przygotowania pysznych deserów, rzadziej potraw wytrawnych. Z dodatkiem cynamonu, gałki muszkatowej, goździków czy ziela angielskiego desery z jabłkami nabiorą intrygującego i bogatego smaku. Pachnące jesienne smakołyki z jabłek doskonale komponują się z innymi jesiennymi rarytasami – orzechami. Doskonałe na surowo, jak i po obróbce cieplnej – gotowane, pieczone czy smażone. Jabłka można też suszyć lub robić z nich soki.
Jednak jabłka to nie tylko doskonały smak i aromat złotej polskiej jesieni, to także „magazyn” witamin, szczególnie cenny na zimę. Jabłka świetnie się przechowują – w chłodnym, zacienionym i przewiewnym miejscu mogą przeleżeć całą zimę.
Jabłko to głównie witaminy i minerały – w tym witamina C. Cenione są również za dużą zwartość błonnika oraz niski indeks glikemiczny, co oznacza, że węglowodany zawarte w jabłku uwalniają się powoli, co zapewnia długie uczucie sytości. Ponadto jabłka są niskokaloryczne i mają zdolność wiązania złego cholesterolu, jak i niektórych metali ciężkich. Zatem to prawdziwa kopalnia zdrowia.
Z jabłek można przygotować kompoty, ciastka i inne desery. Niemniej jabłka wspaniale uzupełniają smaki mięs i ryb, sałatek owocowych i warzywnych, nadają się na musy i dżemy. W polskiej kuchni z jabłek przyrządza się doskonałe szarlotki, ryż z jabłkami, kompoty i soki. Jabłkami można wypełniać naleśniki, a nawet pierogi. Natomiast pieczona kaczka z jabłkami to doskonałe danie główne. Suszone jabłka są składnikiem tradycyjnego kompotu z suszu w Święta Bożego Narodzenia. Wówczas też zgodnie z tradycją powinny pojawić się na choince jako symbol urodzaju i dobrobytu.
Jabłka już od czasów antycznych i biblijnych miały niezwykle szeroka symbolikę. Znamy jabłko jako zakazany owoc zerwany przez Ewę w Edenie, jabłko niezgody wręczone przez Parysa Afrodycie, zatrute jabłko w baśni o Królewnie Śnieżce czy jabłko zestrzelone przez Wilhelma Tella. Widać jak wielką rolę ten owoc odrywał zawsze w kulturze. Tym bardzie zachęcamy do szerzenia kultury kulinarnej, a w niej – jabłka.
Jabłka tradycyjnie
Jabłka pod pierzynką
Składniki dla 4–6 osób:
1 kg jabłek
5 dag masła
10 dag cukru
5 utłuczonych Goździków Prymat
1/2 łyżeczki Cynamonu mielonego Prymat
1 1/2 łyżki rodzynek
Ciasto
4 łyżki mąki pszennej
2 szklanki mleka
3 jajka
4 łyżki cukru
sok z 1 cytryny
szczypta soli
do wysmarowania formy: 1 łyżka masła
Sposób przygotowania:
Jabłka obrać, opłukać, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić na cienkie plasterki, wymieszać z cukrem, goździkami i cynamonem. Rodzynki umyć i osączyć. Naczynie żaroodporne wysmarować masłem, ułożyć jabłka, posypać rodzynkami, grudkami masła i zapiekać około 20 min w piekarniku nagrzanym do temperatury 170°C.
Przygotować ciasto: mleko zmiksować z jajkami, mąka, cukrem, sokiem z cytryny i solą. Jabłka zalać ciastem i piec około 20 min, do zrumienienia, w piekarniku nagrzanym do temperatury 170°C. Podawać na gorąco. Można posypać cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem lub polać miodem albo syropem owocowym.
Owocowa sałatka indyjska
Składniki dla 4 osób:
25 dag śliwek
25 dag obranych kwaskowych jabłek
25 dag obranych twardych gruszek
25 dag jasnych winogron bez pestek
3 łyżki soku z cytryny
3 łyżki cukru lub miodu
szczypta Chili pieprz caynenne Prymat
1 łyżeczka Imbiru mielonego Prymat
1 łyżeczka przyprawy garam masala
Sposób przygotowania:
Z jabłek i gruszek usunąć gniazda nasienne, ze śliwek pestki. Owoce pokroić w grubą kostkę i przełożyć do salaterki. Skropić sokiem z cytryny i dokładnie wymieszać. Posypać cukrem z przyprawami, wymieszać i wstawić do lodówki. Przed podanie ponownie wymieszać. Sałatkę można również przyprawić Sosem sałatkowym włoskim z bazylią i oregano Prymat przygotowanym według przepisu podanego na opakowaniu.
Kaczka pieczona z jabłkami
Składniki dla 4–6 osób:
1 kaczka
Majeranek, Rozmaryn, Sól morska Prymat
60 dag jabłek niezbyt kwaśnych
tłuszcz z kaczki 2 łyżki świeżego masła
1 ząbek czosnku
do przybrania: liście sałaty lub jarmużu
do pieczenia: 2 łyżki świeżego masła
Sposób przygotowania:
Kaczkę sprawić, opłukać, natrzeć w środku i na wierzchu solą i zmiażdżonym czosnkiem, majerankiem i rozmarynem. Odstawić co najmniej na 1 godzinę. Jabłka opłukać, pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne, jabłka włożyć do środka i kaczkę zaszyć lub dokładnie spiąć. Kaczkę ułożyć w naczyniu do pieczenia na gorącym tłuszczu, polać tłuszczem, skropić wodą, wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 1-2 godziny, polewając sosem i skrapiając wodą. Upieczoną kaczkę podzielić na porcje, jabłka wyjąć i obłożyć nimi kaczkę na półmisku, polać sosem od pieczenia. Resztę sosu podać w sosjerce. Przybrać zieleniną. Podawać z białą kapustą lub burakami.
Wątróbka z indyka podana na aromatycznych jabłkach z majerankiem
Składniki dla 4 osób:
600 g wątróbki z indyka
Musztarda delikatesowa Prymat
Majeranek otarty Prymat
1 łyżeczka Pieprzu kolorowego MŁYNEK Prymat
¼ szklanki oleju słonecznikowego do smażenia
4 łyżki mąki pszennej
Sok z 1 cytryny
4 winne jabłka
3 łyżki masła
2 łyżki miodu pszczelego
50 ml winiaku
500 ml mleka
4 gałązki rozmarynu do dekoracji
Sposób przygotowania:
Umytą i oczyszczoną wątróbkę zamoczyć w mleku, odstawić na 6-8 godzin, a następnie osuszyć. Jabłka obrać, oczyścić z gniazd nasiennych, skropić sokiem z cytryny, pokroić w cząstki i usmażyć na maśle, dodając majeranek, winiak, miód pszczeli i kolorowy pieprz.
Wątróbkę delikatnie posmarować musztardą, oprószyć mąką, usmażyć, ułożyć na aromatycznych jabłkach, udekorować gałązką rozmarynu i skropić powstałym podczas smażenia jabłek sosem.
Jabłka inaczej
Marynowany filet z sandacza podany z aromatycznymi gruszkami i jabłkami w miodzie i śliwowicy
Składniki dla 4 osób:
600 g fileta z sandacza
Marynata:
Czosnek
Kilka gałązek rozmarynu lub Rozmaryn Prymat
Czarny pieprz Prymat
200 g filetowych gruszek
200 g filetowanych jabłek
2 łyżki masła
50 ml śliwowicy łąckiej
2 łyżki miodu
Sól, Pieprz czarny mielony Prymat do smaku
1 cytryna
4 gałązki świeżej mięty
4 gałązki rozmarynu lub Rozmaryn Prymat
Sposób przygotowania:
Umyte i oczyszczone filety z sandacza pokroić na równe części, natrzeć czosnkiem, obłożyć gałązkami rozmarynu, oprószyć pieprzem i marynować 4-6 godzin.
Obrane i wyfiletowane jabłka i gruszki usmażyć na maśle, dodać miód, śliwowicę, rozmaryn i smażyć przez ok. 10 minut.
Sandacza piec 15 minut w temperaturze 200˚C. Aromatyczne jabłka i gruszki ułożyć na talerzach, a następnie dodać rybę. Danie udekorować gałązkami rozmarynu oraz cytryną i skropić sosem powstałym podczas duszenia owoców.
Zupa „kaprys ogrodnika”
Zupa „Kaprys ogrodnika”
Składniki dla 4-5 osób:
5 dużych jabłek (około 1 kg)
1/2 szklanki mleka
1 szklanka śmietanki 18-procentowej
2 łyżki cukru
po 1 małej łyżeczce cukru waniliowego i Cynamonu mielonego Prymat,
1 łyżka budyniu waniliowego
skórka otarta z 1 cytryny
szczypta soli
Sposób przygotowania:
2 jabłka umyć, pokroić na ćwiartki, oczyścić z gniazd nasiennych, rozgotować w 3 szklankach wody i przetrzeć przez sito. Do musu dodać skórkę´ cytrynowa, szczyptę soli, cukier, cukier waniliowy i cynamon. Budyń rozprowadzić zimnym mlekiem, wlać do gorącego musu jabłkowego i mieszając, chwilę gotować. Pozostałem jabłka obrać, zatrzeć na tarce z małymi otworami i dodać do zupy. Zdjąć z ognia i połączyć ze śmietanką. Jeśli zupa jest za gęsta, rozrzedzić mlekiem. Podawać letnią lub zimną, z biszkoptami.