Śliwkę znano już w starożytnym Egipcie, była wówczas bardzo ceniona. W II w. n.e. śliwka dotarła do Włoch, gdzie stała się prawdziwą ulubienicą Rzymian, to właśnie oni jako pierwsi zaczęli uprawiać śliwki w sadach. Stąd następnie trafiła do Europy…
Liczba odmian śliwek sięga 6 tysięcy, różniących się od siebie rozmiarem, kolorem, smakiem i teksturą. W Polsce najbardziej popularne są lekko wydłużone fioletowe węgierki, ale równie chętnie spożywamy słodsze żółte lub zielone renklody, a na przetwory przeznaczamy niewielkie mirabelki.
Śliwka należy do grona owoców, z których najczęściej wykonujemy przetwory – dżemy, powidła, kompoty, a nawet nalewki. Bardzo popularne są również śliwki suszone.
Śliwki to bardzo ciekawe owoce. Surowe zawierają sporo składników odżywczych, ale są przy tym niskokaloryczne – 100 g to zaledwie 40–50 kcal. Owoce te zawierają znaczne ilości pektyn. Świeże śliwki są bogate w wapń, potas, żelazo, fosfor, magnez i witaminy B6, A, C i E. Natomiast suszone śliwki – bogate w błonnik– pomagają w trawieniu, zapobiegają zaparciom i przeciwdziałają zatruciom.
Jednak to nie koniec zalet tych smakowitych owoców. Nie każdy wie, że śliwki bogate są w hormon szczęścia, czyli serotoninę. Dzięki niej częściej się uśmiechamy i mamy większą ochotę do życia. Na ilość spożywanych śliwek powinny jednak uważać osoby chore na cukrzycę.
Najlepsze śliwki z kruszonką Marcina Budynka
Krok 1 – lista zakupów
Owoce:
Śliwki - 100 g
Brzoskwinie - 100 g
Karmel:
Cukier - 50 g
Cynamon - 1 laska
Kruszonka:
Masło - 200 g
Mąka pszenna - 240 g
Cukier - 210 g
Cukier waniliowy - 20 g
Krok 2 – przygotowanie owoców
Śliwki i brzoskwinie kroimy w kostkę.
Krok 3 – robimy karmel
Do rondla wsypujemy 50 g cukru, dodajemy laskę cynamonu. Po skarmelizowaniu dodajemy pokrojone w kostkę śliwki i brzoskwinie. Następnie przekładamy do żaroodpornego naczynia.
Krok 4 - kruszonka
Masło i mąkę rozcieramy, następnie dosypujemy cukier i powtarzamy czynność, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Świeżo roztartą kruszonką posypujemy owoce, a następnie wstawiamy do pieca rozgrzanego do 220°C na 15 minut.
Krok 5 – sposób podania
Deser podajemy z lodami waniliowymi i posypujemy płatkami migdałowymi.