Możemy je dusić, smażyć, gotować lub marynować. Każdy powie, że najlepsze będą te przyniesione prosto z lasu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je mrozić lub suszyć po to, aby cieszyć się ich smakiem przez cały rok.
Krok 1 – sos grzybowy z suszonymi pomidorami
W rozgrzanym garnku, na oliwie z oliwek podsmażyć 200 g ugotowanych i pokrojonych w kostkę borowików, z 1 pokrojoną w kostkę cebulą i 2 posiekanymi ząbkami czosnku. Po chwili podlać 100 ml białego wytrawnego wina, a gdy część płynu odparuje, dodać 200 ml śmietany 36% i 50 g pokrojonych w paski Suszonych pomidorów Smak. Całość gotować, aż sos zacznie gęstnieć, doprawiając do smaku solą, Pieprzem czarnym mielonym i Tymiankiem Prymat. Tak przygotowany sos to idealny dodatek do smażonych lub grillowanych polędwiczek wieprzowych.
Krok 2 – kapusta z grochem i suszonymi grzybami
Kilka suszonych grzybów (borowików, podgrzybków) namoczyć, a następnie zagotować w tej samej wodzie. Grzyby wyjąć, wystudzić i pokroić na mniejsze kawałki, pozostawiając wywar, w którym się gotowały. 1 kg kiszonej kapusty pokroić, przełożyć do garnka i zalać wodą. Dodać 200 g namoczonego grochu, suszone grzyby i przyprawy (sól, Pieprz biały mielony, Ziele angielskie, Liść laurowy, Kminek Prymat). Całość gotować do miękkości, dodając niewielką ilość wody, w której gotowały się grzyby. Tak przygotowaną kapustę podawać z gotowanymi ziemniakami skropionymi olejem lnianym.
Krok 3 – zupa z grzybów leśnych z rybą i koperkiem
Do 500 ml gorącego Rosołu z kury Kucharek dodać drobno pokrojone jarzyny (50 g marchwi, 50 g selera i 50 g selera naciowego). 200 g grzybów leśnych pokroić w kostkę, obsmażyć na patelni i dodać do rosołu. Całość gotować, aż warzywa będą miękkie, a następnie dodać 100 ml białego wytrawnego wina, 100 ml śmietany, odrobinę soku z cytryny oraz sól i Pieprz czarny mielony Prymat do smaku.
200 g filetów rybnych (np. z karpia, pstrąga, sandacza) pokroić w kostkę i obsmażać małymi partiami na dobrze rozgrzanej patelni. Usmażoną rybę wrzucić do zupy, dodać posiekany koperek i 4 łyżki ugotowanych łazanek, całość gotować jeszcze przez chwilę. Do zupy można również dodać kilka kropli oleju truflowego, co podniesie aromat i smak potrawy.
Krok 4 - kurczak po myśliwsku z borowikami
8 udźców z kurczaka bez skóry i kości natrzeć obficie Przyprawą do drobiu po myśliwsku i obsmażyć na rozgrzanym oleju. Kurczaka zdjąć z patelni, a na tym samym tłuszczu podsmażyć 2 pokrojone w kostkę cebule, 4 pokrojone w plastry ząbki czosnku i 200 g ugotowanych, pokrojonych borowików. Następnie wlać 200 ml Rosołu z kury, gotować 10 minut, po czym dodać kurczaka i dusić do miękkości. Pod koniec gotowania dodać 200 ml śmietany 30% i 4 trójkąciki serka topionego z pieczarkami. Całość doprawić do smaku solą i Pieprzem czarnym mielonym, a następnie często mieszając, dusić kolejne 10 minut. Podawać z kaszą lub ulubionymi kluseczkami.