Kiedy idąc lasem, widzimy gdzieś w oddali małe, żółte punkciki, zawsze czujemy miły dreszczyk. Te skarby lasu budzą takie emocje głównie z jednego powodu – są po prostu przepyszne. A że rosną na ogół w skupiskach, to na jednym metrze kwadratowym można często znaleźć porcję wystarczającą na smaczny dodatek do dania. Każdy już pewnie wie, że mowa o kurkach – jednych z najpopularniejszych grzybów jadalnych, które można znaleźć w polskich lasach.
Kurki można zbierać, ale teraz tak naprawdę dostaniemy je na większości straganów. Wszyscy znajdą więc coś dla siebie. Fani grzybobrania wybierają się na „łowy” w ich poszukiwaniu, a zwolennicy prostszych rozwiązań mogą kurki po prostu kupić. Czasu na delektowanie się tymi grzybami jest całkiem sporo, bo sezon na nie rozpoczyna się mniej więcej w czerwcu, a kończy dopiero w listopadzie.
Co można przyrządzić z kurek?
Naprawdę sporo potraw. I to zaczynając już od śniadania! Smak tych aromatycznych grzybów bardzo dobrze łączy się ze smakiem dań jajecznych. Prawdziwym rarytasem na początek dnia jest jajecznica na kurkach ze szczypiorkiem. Smak jajek i kurek można też urozmaicić czymś więcej. Świetnym pomysłem na śniadanie jest omlet z kurkami, ziemniakami i pomidorami z dipem czosnkowym. Pamiętajmy, że prawdziwą głębię smaku uzyskamy, kiedy takie danie odpowiednio przyprawimy. Do omletu warto dodać gałki muszkatołowej, tymianku, bazylii, czosnku, a także pieprzu czarnego i soli morskiej.
Kurki dobrze pasują również do dań obiadowych. Znana i ceniona potrawa to krem z kurek. Gęsta i bardzo aromatyczna zupa może być znakomitą propozycją dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jak wykorzystać te skarby z lasów. Na kremie wykorzystanie kurek do dań obiadowych oczywiście się nie kończy! Risotto, a także zdobywające coraz większą popularność kaszotto to dania, do których zdecydowanie warto dodawać te grzyby. Risotto z kurkami, cukinią, groszkiem, posypane tymiankiem to prawdziwa rewelacja na obiad! Z kurek przyrządzimy także znakomity sos. Jego walorem jest to, że można go dodać do wielu potraw: mięs, gołąbków czy makaronu.
A czy kurki znajdą zastosowanie w daniach kolacyjnych? Oczywiście! Nie zapominajmy, że te grzyby smakują również znakomicie nie jako dodatek do dania, ale danie samo w sobie. Zrobione na maśle, z dodatkiem jedynie przypraw: natki pietruszki, soli i pieprzu i czosnku smakują po prostu rewelacyjnie. Oczywiście można podać do nich trochę chleba.
Co trzeba wiedzieć o kurkach?
Po pierwsze – koniecznie trzeba upewnić się, że zebraliśmy rzeczywiście kurki. Najlepiej zaopatrzyć się w dobry atlas grzybów albo pokazać swoje zbiory jakiemuś doświadczonemu grzybiarzowi. Często można usłyszeć o lisówce pomarańczowej, czyli grzybie stosunkowo podobnym do kurki, nazywanym nawet fałszywą kurką. Po drugie – pamiętajmy, żeby porządnie umyć grzyby przed przyrządzaniem. Jeśli zrobimy to niedokładnie, może się zdarzyć, że w naszym daniu poczujemy ziarenka piasku, co może być trochę nieprzyjemne. Po trzecie – że są pyszne i nic nie może zastąpić niepowtarzalnego, głębokiego smaku tych niepozornych grzybów przyrządzonych na maśle. Smacznego!
A oto propozycje dań z kurkami:
Gołąbki z kaszą gryczaną i sosem kurkowym |
|
Gryczane kaszotto z grzybami leśnymi i fasolką |
|
Sałatka na ciepło ze smażonych kurek |
Placki ziemniaczane z kurkami |
|
Polędwiczki w sosie kurkowym |
|
Rolada z kurkami i cukinią |