Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Kulturalna Kuchnia: Uczta Babette

Kulturalna Kuchnia: Uczta Babette

 

 

„Uczta Babette" to filmowa adaptacja opowiadania Karen Blixer o tym samym tytule, w reżyserii Gabriela Axela z 1987 r. Film był nagradzany na prestiżowych festiwalach i nominowany wielokrotnie do nagród filmowych. Zdobył najważniejszą nagrodę - Oskara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 1988 r., a także nagrodę BAFTA w 1989 r.

 

Akcja filmu rozgrywa się pod koniec XIX wieku w małej wiosce na wybrzeżu Jutlandii w Danii, w którym mieszkają dwie siostry: Filippa i Martine - córki pastora i założyciela wspólnoty purytańskiej. Wychowane według surowych zasad ewangelistycznych porzucają swoje marzenia i rezygnują z miłości, nawet po śmierci ojca dalej żyją według purytańskich zasad. I tak mija 35 lat, dopóki pewnego dnia w ich domu pojawia się paryska emigrantka polityczna – Babette Hersant. Babette zajmuje się domem i wnosi wiele pozytywnej energii do „zastanej” wsi. Pewnego dnia dostaje wiadomość, że wygrała na loterii dużą sumę pieniędzy. Swoją fortunę przeznacza na przygotowanie obiadu w setną rocznicę urodzin zmarłego pastora. Obiad wznosi gości na wyżyny doznań zmysłowych i emocjonalnych. Ze specjalnie sprowadzonych z Francji produktów Babette przygotuje dania pełne kolorów, oparte na wyrafinowanym guście, najlepszych winach, radości, harmonii i piękna, podane na oryginalnej francuskiej zastawie. Obiad ten przełamuje barierę skromnego życia mieszkańców purytańskiej wioski i sprawia, że goście stają się radośni i otwierają się na „smaki życia”.

 

Film jest zdecydowanie wart obejrzenia, a dania, które zobaczycie zaskoczą niejednego smakosza. Po tym filmie zapragniecie ugotować coś wspaniałego, coś niepowtarzalnego, coś co wywoła wielkie emocje!

 

A co przygotowała Barbette? Jej menu to czysta sztuka kulinarna. I choć z całego serca pragnęłam coś przygotować, to jej mistrzostwo kulinarne i zdobycie składników jest dla mnie nieosiągalne. Oczywiście nie mówię o mixie sałat, ale pierwszym i drugim daniu :)

 

Spójrzcie sami na fragment jej wykwintnego menu:

 

1. Rosół z żółwia

1

 

2. Bliny gryczane z kawiorem i kwaśną śmietaną

2

 

3. Pieczona przepiórka z sosem z czarnych trufli

4

 

4. Mix sałat

5

 

6. Babka z rumem

6

 

Zdjęcia są kadrami z filmu "Uczta Babette".

 

Autorką tekstu jest Iwona D

 

Jeśli i Ty chcesz podzielić się z nami swoją recenzją, zgłoś się z proponowanym artykułem na adres [email protected]! Jeżeli Twoja recenzja nam się spodoba, to zamieścimy ją w cyklu "Kulturalna kuchnia". Każdy użytkownik, którego tekst opublikujemy otrzyma od nas 1000 punktów :).

Noruas 18.05.2013 12:41
coś czuję, ze zainspirowałam DS swoimi recenzjami, bo odkąd zaczęłam je pisać DS zaczął też publikować :)
Noruas 18.05.2013 12:34
super film :) ale przyznam, ze o fabule nie czytałam, bo chcę obejrzeć, skoro już wiem, że warto to chętnie!
miszelka 18.05.2013 09:07
super, gratuluję :)
caralajna 17.05.2013 21:53
gratulacje :)
IwonaDD 17.05.2013 20:58
Dziękuję, bardzo się cieszę :) Być może recenza się komuś przyda; kto nie oglądał polecam; Film mimo swego "wieku" porusza wiele kwestii w tym radości z życia i jedzenia, mówi bardzo wiele używając bardzo mało słów..

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak