Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Kulturalna Kuchnia: Szczypta smaku

Kulturalna Kuchnia: Szczypta smaku

Olga Kwiecińska i Agata Ziemnicka-Łaska — kulinarne autorytety stacji TVN Style — wywołały już niejedną Rewolucję na talerzu. Po popularnym programie i opartej na nim bestsellerowej książce, panie postanowiły iść za ciosem i doprawić tegoroczną jesień znakomitą Szczyptą smaku.

 

Kulturalna Kuchnia: Szczypta smaku

Nakład: Wydawnictwo Literackie

 

W nowej książce udowodnią czytelnikom, że gotowanie może być jednocześnie szybkie, zdrowe i ciekawe. W tej kuchni rządzi konkret: ma być niebanalnie, a jednocześnie tak, by nie było zbyt wykwintnie. Szczypta smaku to propozycje kompletnych menu na każdą okazję — od przystawki do deseru.

 

„Podsuwamy w tej książce gotowe przepisy na szczyptę romantyzmu (Romantyczna kolacja), rodzinnej atmosfery (Obiad rodzinny), zasilenia intelektualnego (Lunchbox), wybicia z nudy (Kanapki inaczej), dobrego początku (Śniadania), odprężenia (Słodkość z piekarnika), podróży (Francuskie inspiracje i Włoska mamma). (…) Zapraszamy do eksperymentowania, jedzenia zróżnicowanego, kolorowego, ciekawego! Nam też nie od razu wyszły jagnięce kotleciki, ale próby i błędy wyeliminowały niektóre dania z menu, a niektóre w zmienionej lepszej formie trafiły do naszej domowej książki kucharskiej jako must eat!” (fragment książki).

 

A więc mule na początek? Dlaczego nie… Grillowane szparagi zamiast marchewki z groszkiem? Nic prostszego. Tartaletki ze zdrowym (!) kremem czekoladowym? Zawsze! Z Olgą i Agatą — wulkanami energii i optymizmu — odkryjesz radość gotowania, zaoszczędzisz czas oraz nauczysz się, jak łatwo o siebie dbać, ciesząc się znakomitym smakiem.

 

O popularności autorek i ich porad kulinarnych świadczy to, że stacja TVN Style niezwłocznie po zakończeniu pierwszej edycji programu Szczypta smaku przystąpiła do produkcji kolejnych odcinków. 

 

Zwiastun książki:

 

 

 

 

Zachęcając Was do książki proponujemy garść przepisów:

 

Omlet z chrupiącymi warzywami i guacamole

 

Kulturalna Kuchnia: Szczypta smaku

fot. Wydawnictwo Literackie

1 zielona papryka
biała część pora
garść zielonej fasolki szparagowej
4 jajka
½ zielonej papryczki pepperoni
2 duże dojrzałe awokado
10 pomidorków koktajlowych
1 mała szalotka
¼ limonki
¼ kostki bryndzy
olej rzepakowy do smażenia
pół pęczka świeżej kolendry
sól, pieprz

 

Fasolkę oczyść i wrzuć do wrzątku. Odcedź. Pokrój na trzy części. Paprykę umyj, oczyść z gniazda nasiennego i pokrój w kawałki podobnej długości jak pokrojona fasolka. Paprykę wrzuć na patelnię z rozgrzanym olejem, po chwili dodaj fasolkę. Białą część pora pokrój w paseczki. Dodaj mniej więcej garść pora do warzyw na patelni. Smaż przez chwilę, aż warzywa trochę zmiękną, ale pozostaną al dente. Dodaj rozbełtane z solą i pieprzem jajka, zakryj pokrywką i zmniejsz ogień do minimum. Smaż przez 6–8 minut, aż omlet ładnie się zarumieni.
Pod koniec posyp bryndzą, poczekaj, aż się rozpuści i zdejmij omlet z patelni. Guacamole: Dojrzałe awokado obierz i wyjmij pestkę, pokrój w kostkę. Pomidorki pokrój na ćwiartki. Szalotkę i pepperoni bardzo drobno posiekaj. Wszystko wrzuć do dużego moździerza, skrop sokiem z limonki, przypraw solą i pieprzem, rozgnieć tak, by kawałki warzyw były wyczuwalne. Na koniec wrzuć garść posiekanej kolendry. Omlet podawaj z guacamole, całość możesz przyozdobić listkami kolendry.

 

Tartaletki czekoladowe

 

Kulturalna Kuchnia: Szczypta smaku

fot. Wydawnictwo Literackie

na ciasto :
200 g migdałów
4 płaskie łyżki miodu
 
na krem :
2 tabliczki gorzkiej czekolady
(minimum 70 procent kakaowca)
4 łyżki soku malinowego
125 ml mleka
1 laska wanilii
szczypta soli
dodatkowo :
ok. 500 g świeżych malin
masło do posmarowania foremek
mąka pełnoziarnista do obsypania foremek
 
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni (termoobieg). Dwie foremki na tartaletki posmaruj dokładnie masłem i obsyp mąką pełnoziarnistą. Migdały zmiel w blenderze, aż do uzyskania miękkiej masy. Dodaj do nich 4 łyżki miodu i dokładnie zagnieć ręką. Masę migdałową podziel na dwie części i wyłóż nią foremki. Piecz około 10 minut, aż migdałowe ciasto nabierze złotego koloru. Upieczone tartaletki odstaw do całkowitego ostygnięcia.
 
Przygotuj krem czekoladowy. Rozetnij laskę wanilii i wyjmij z niej ziarenka, dodaj je do mleka razem z wydrążoną laską. Mleko z wanilią zagotuj i odstaw na około 10 minut, a następnie wyjmij z niego laski wanilii. Czekoladę rozpuść na parze, dodaj szczyptę soli, sok malinowy i mleko. Lekko przestudź. Wyjmij z foremek migdałowe tartaletki, wlej do nich masę czekoladową. Wierzch udekoruj świeżymi malinami. Możesz podawać od razu lub schłodzić w lodówce.

 

Włoski rosół podawany z jajkiem, pełnoziarnistymi tostami i parmezanem

 

Kulturalna Kuchnia: Szczypta smaku

fot. Wydawnictwo Literackie

na rosół:
 
500 g wołowiny
mały kawałek jagnięciny z kością
1½ l zimnej wody
1 marchewka
3 łodygi selera naciowego
2 pomidory
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka ziarnistego pieprzu
1 łyżeczka ziela angielskiego
1 listek laurowy
kilka gałązek tymianku
sól
 
poza tym :
 
4 kromki pełnoziarnistego pieczywa
4 jajka
4 łyżki startego parmezanu

 

Oczyść cebulę z pierwszej brudnej warstwy i nieobraną przekrój na pół. Połóż płaską częścią na rozgrzanej suchej patelni, by zbrązowiała. Obierz marchewkę i ząbek czosnku. Pomidor pokrój w ćwiartki. Mięso, ząbek czosnku, opaloną cebulę, przyprawy (poza solą) i zioła wrzuć do garnka i zalej zimną wodą, gotuj na małym ogniu przez godzinę; ma tylko pyrkać. Rosół gotuj pod przykryciem do momentu zawrzenia, później lekko odchyl pokrywkę. Po godzinie dodaj marchewkę, łodygi selera, pomidory i gotuj na wolnym ogniu przez kolejną godzinę. Gotowy wywar przecedź przez gęste sito i posól. Tosty pokrój w trójkąty i podsmaż na klarowanym maśle. Rozłóż po dwa trójkąty tostów w głębokich talerzach, wbij obok nich po jajku, posyp parmezanem i zalej gorącym wywarem.

 

Kotleciki jagnięce z sosem z granatów I grillowanymi szparagami

 

Kulturalna Kuchnia: Szczypta smaku

fot. Wydawnictwo Literackie

 
4 kotlety jagnięce z combra (ok. 2,5 cm grubości)
3 szalotki
½ szklanki czerwonego wina
1 owoc grantu
1 łyżka octu balsamicznego
1 łyżka miodu
1 łyżka masła
mała gałązka świeżego rozmarynu
pęczek zielonych szparagów
2 gałązki świeżej mięty
sól i pieprz
oliwa
 
Na patelni rozgrzej oliwę. Kotleciki przypraw posiekanym rozmarynem, solą i pieprzem, smaż po 3-4 minuty z każdej strony. Odstaw w ciepłe miejsce, by odpoczęły. Na patelnię wrzuć posiekane szalotki, podsmaż przez chwilę; gdy tylko zaczną zmieniać kolor, wlej wino i wymieszaj, odskrobując to, co przywarło do patelni. Dodaj sok i nasiona granatu, ocet balsamiczny, miód i masło, przypraw solą i pieprzem. Trzymaj sos na ogniu przez kilka minut, aż zgęstnieje, a smaki się połączą.
 
Szparagi umyj i odkrój zdrewniałe końce, skrop oliwą i grilluj na patelni przez około 6 minut. Powinny być al dente i intensywnie zielone. Pod koniec grillowania posyp je grubą solą morską i posiekaną miętą. Kotleciki polej sosem, obok ułóż szparagi.     

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak