Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Kulturalna Kuchnia: Rewolucja na talerzu

Kulturalna Kuchnia: Rewolucja na talerzu
Kulturalna Kuchnia: Rewolucja na talerzu Kulturalna Kuchnia: Rewolucja na talerzu Autorki książki Rewolucja na talerzu oraz programu kulinarnego pod tym samym tytułem nadawanego na antenie TVN Style, dowodzą że można jeść smacznie i bez ograniczeń, a jednocześnie dbać o linię i zdrowie. Różnice są niewielkie, dania smakowite, a efekty piorunujące, bo stosując się do ich porad można prawie o połowę zmniejszyć kaloryczność drugiego dania ze swojskim schabowym i ziemniakami. Ta książka to zbiór niskokalorycznych wersji przepisów na ulubione dania, ważnych rad i bezcennych informacji, dotyczących nie tylko gotowania, ale także odpowiedniego dobierania i łączenia produktów. Przeprowadź „rewolucję na talerzu”! Jedz, smakuj i chudnij!

 

Agata Ziemnicka - dietetyk (Uniwersytet Medyczny w Warszawie) i psycholog klinicznym (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie). Zajmuje się w zdrowym odchudzaniem i edukacją żywieniową. Prowadzi kompleksowe szkolenia z zakresu żywienia oraz uczy, jak pracować z osobami otyłymi i z nadwagą.

Olga Kwiecińska-Kaplińska – dziennikarka, kucharka z zamiłowania.

Wydawnictwo Literackie

 

Nasza opinia:

Książkę polecamy wszystkim fanom tradycyjnej, polskiej kuchni, jednocześnie przypadnie też ona do gustu wszystkim miłośnikom zdrowej i lekkiej diety. Ogromnym walorem są przepisy, których przygotowanie jest proste, a składniki są szeroko dostępne. Ponadto pierwsza część książki, uświadamia nam, że to co jemy, ma wpływ nie tylko na naszą figurę i wagę, ale też zdrowie, o czym bardzo często zapominamy. Warto pamiętać, że jedzenie które spożywamy może korzystnie wpływać na nasz wygląd, zdrowie, nastrój czy pracę mózgu. Rewolucje na talerzu podpowiedzą, że kwasy omega-3, tak cenne dla organizmu są nie tylko w rybach morskich, ale też w nasionach i orzechach, bananów nie wolno trzymać w lodówce, bo czarnieją, a dzięki siarce w kapuście włosy i paznokcie  będą ładnie wyglądać.

 

Przepisy na tak lubiane przez Polaków pieczywo, pasztety czy choćby kotlety mielone, a raczej wariacje na ich temat, podpowiedzą jak cieszyć się jedzeniem bez poczucia winy, że jemy i tyjemy. Słowem – warto mieć!

 

Przedstawiamy garść przepisów z książki:

 

Krem z pieczonych pomidorów i pieczonej papryki

W tej zupie kwaskowy posmak pomidorów został zrównoważony słodyczą pieczonej papryki i pieczonego czosnku. Papryka podczas pieczenia wydziela sok, który bardzo trudno zmyć z formy

lub blachy. Dlatego wyłóż dokładnie naczynie do pieczenia folią aluminiową, zaoszczędzisz sobie sporo czasu i trudu.

 

Kulturalna Kuchnia: Rewolucja na talerzu Kulturalna Kuchnia: Rewolucja na talerzu 500 g pomidorów
3 czerwone papryki
2 gałązki tymianku
4 ząbki czosnku
1 mała cebula
½ l zimnej wody
50 g prażonych pestek dyni
3 łyżki bryndzy
szczypta płatków chilli
sól i pieprz
odrobina oliwy do smażenia

© Copyright by Małgorzata Molska i Agnieszka Trojak

 

Paprykę przekrój na pół i ułóż na blasze do pieczenia wyłożonej folią aluminiową. Pomidory pokrój w ćwiartki i wrzuć na drugą blachę, także wyłożoną folią aluminiową. Do pomidorów dodaj nieobrane ząbki czosnku i połowę listków tymianku. Paprykę i pomidory wstaw do piekarnika nagrzanego do 230 stopni na 30 minut. Paprykę na górną, pomidory na dolną półkę. Skórka papryki po upieczeniu powinna być mocno przypieczona, wręcz czarna. Cebulę pokrój w kostkę, zeszklij na odrobinie oliwy i zalej wodą. Upieczoną paprykę obierz ze skórki, czosnek wyciśnij z łupinek, dodaj do cebuli z wodą razem z pieczonymi pomidorami. Dopraw płatkami chilli, solą, pieprzem i resztą tymianku. Podgrzewaj aż do zagotowania, następnie zmiksuj. Gotową zupę podawaj z uprażonymi pestkami dyni i bryndzą.

 

(porcja tradycyjnej zupy pomidorowej ma 225 kcal, naszej wersji 127 kcal)

Przepis pochodzi z książki Rewolucja na talerzu (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012).

 

Krokiety gryczane z halibutem 

Podstawą farszu tych krokietów jest ceviche, czyli surowa ryba zakwaszona sokiem z limonki, który ścina białko zawarte w jej mięsie. Ponieważ rybę je się na surowo, używaj do tej potrawy jedynie bardzo świeżego halibuta.

 

Kulturalna Kuchnia: Rewolucja na talerzu Kulturalna Kuchnia: Rewolucja na talerzu naleśniki:
1 szklanka mąki gryczanej
1 jajko
0,5 szklanki chudego mleka
0,5 szklanki wody gazowanej
1 łyżka oleju rzepakowego
garść posiekanych liści szpinaku
sól
 
farsz:
300 g świeżego halibuta
1 mała czerwona cebula
0,5 papryczki chilli
0,5 pęczka kolendry
sok z 3 limonek
skórka z 3 limonek
kiełki lucerny
sól

© Copyright by Małgorzata Molska i Agnieszka Trojak

 

Przygotuj ceviche. Oczyść rybę z resztek ości i pokrój w drobną kostkę. Posiekaj drobno cebulę, zetrzyj skórkę z limonek i wyciśnij z nich sok. Posiekaj papryczkę chilli, połącz wszystkie składniki marynaty z pokrojoną rybą. Odstaw do lodówki na około 1,5 godziny. Następnie odciśnij rybę z marynaty, dodaj posiekaną kolendrę i kiełki lucerny. Wszystko dobrze wymieszaj. Przygotuj ciasto na naleśniki według przepisu na krokiety z kiszoną kapustą i grzybami, zamieniając jedynie pszenną mąkę na gryczaną. Gdy ciasto będzie już dobrze wymieszane, dodaj posiekany szpinak. Usmaż naleśniki na teflonowej patelni. Na gotowe naleśniki wyłóż ceviche i zwiń krokiety.

 

(tradycyjny krokiet ma 550 kcal, nasza wersja 200 kcal)

Przepis pochodzi z książki Rewolucja na talerzu (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012).

 

Makaron razowy z ciecierzycą

Ciecierzyca jest wyśmienitym źródłem białka roślinnego. Doskonale nadaje się do robienia past, sałatek, zup oraz sosów. Ponieważ jest rośliną strączkową, może być ciężkostrawna, dlatego dobrze jest dodać do niej trochę majeranku, który zapobiegnie ewentualnym problemom żołądkowym. 

 

Kulturalna Kuchnia: Rewolucja na talerzu Kulturalna Kuchnia: Rewolucja na talerzu 200 g razowego makaronu pszennego
1 mała puszka ciecierzycy — około 200 g
1 mała czerwona papryka
1 mała cebula
2 ząbki czosnku
1 mała puszka pomidorów
4 gałązki tymianku
2 gałązki majeranku
0,5 papryczki chilli
sól i pieprz
1 łyżka oliwy do smażenia


© Copyright by Małgorzata Molska i Agnieszka Trojak

 

Pokrój paprykę i cebulę w kostkę. Drobno posiekaj papryczkę chilli i czosnek. Rozgrzej patelnię i wrzuć warzywa, smaż, cały czas mieszając. Gdy warzywa zmiękną, dodaj odsączoną z zalewy ciecierzycę oraz pomidory, dopraw solą, pieprzem i listkami

tymianku oraz majeranku. Duś, aż smaki się przegryzą. Do gotowego sosu dodaj ugotowany makaron. Podawaj posypany listkami tymianku.

 

(tradycyjne danie ma 700 kcal,nasza wersja 400 kcal)

Przepis pochodzi z książki Rewolucja na talerzu (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2012).

 

*Zdjęcie z wstępu: © Copyright by Małgorzata Molska i Agnieszka Trojak

IwonaDD 10.05.2013 20:55
bardzo praktyczne rady,książka, którą warto mieć pod ręką

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak