Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Kulturalna Kuchnia: Filmy dokumentalne o żywności i zdrowiu

Kulturalna Kuchnia: Filmy dokumentalne o żywności i zdrowiu

Czy obchodzi Cię skąd bierze się jedzenie na twoim talerzu? Co zawiera, gdzie zostało wyhodowane, na jakiej glebie, na jakiej paszy? Czy wierzysz reklamie i prawdziwość sielankowych obrazków na opakowaniach przedstawiająch krowę czy kurę na łące, z wiejskim domkiem w tle? Czy wierzysz w skuteczność preparatów wspomagających odchudzanie lub suplementów poprawiających kondycję psychofizyczną, albo nowej diety o której piszą wszystkie kolorowe czasopisma?

 

Pracując 8 godzin dziennie plus dojazdy, prowadząc aktywne życie rodzinne czy towarzyskie, nie starcza nam czasu na poszukiwanie prawdy i odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące żywności, po którą sięgamy codziennie. Może właśnie o to chodzi w tym systemie(?).. Jest kilka filmów dokumentalnnych na ten temat, które myślę warto obejrzeć i wyrobić sobie własne zdanie na temat, który dotyczy nas wszystkich.

 

Ten wpis nie zawiera żadnej mojej opinii, choć oczywiście ją posiadam. Nie jestem ani lekarzem ani dietetykiem więc nie będę wyrażać jej publicznie, po co mi kłopoty. Po obejrzeniu takiego materiału nietrudno dojść do własnych wniosków, które mogą zmienić niejedno życie.

 

Food, Inc. (2008)

 Kulturalna Kuchnia: Filmy dokumentalne o żywności i zdrowiu

 

Film Roberta Kennera pokazuje drogę jaką przebywa żywność od rolnika na widelec. To w jaki sposób wielkie korporacje traktują żywność,  zwierzęta czy rośliny z jakich ona powstaje, a także ludzi zaangażowanych w jej powstawanie. Jest także o agresywnej korporacji Monsanto forsującej żywność GMO i nieetycznych metodach przez nią stosowanych. Czy myślicie, że dotyczy to tylko USA? Szereg afer z branżą spożywczą w ostatnich latach w Polsce zdaje się temu przeczyć. Film zawiera wzruszające sceny, łamiące serca normalnych ludzi i pozostawia z pytaniem: jak do tego doszło (?)

 

BBC to moja ulubiona stacja telewizyjna (jest ich kilka) nadaje wg mnie najbardziej rzetelne wiadomości, najlepszą rozrywkę w tym także programy kulinarne oraz najciekawsze filmy dokumentalne o tematach popularnonaukowych, przyrodniczych, podróżniczych czy edukacyjnych.

 

Seria Horizon produkcji BBC 2

 

Kulturalna Kuchnia: Filmy dokumentalne o żywności i zdrowiu

 

Moja ulubiona seria Horizon produkcji BBC 2, to filmy edukacyjne, odpowiadające na najbardziej nurtujące ludzkość pytania. Porusza tematy kontrowersyjne z bardzo naukowego punktu widzenia. Wszystko traktowane jest empirycznie, specjalnie zaprojektowane doświadczenia udowadniają bądź obalają niejedną teorię. W kilku epizodach poruszane są tematy dotyczące żywności i zdrowia:

 

Seria 41 epizod 12 The Truth About Vitamins (2004) – Cała prawda o witaminach.

 

Dokument skupia się na witaminach A C D i E oraz głównych antyoksydantach. Omawia przemysł farmaceutyczny i mechanizmy prowadzące do zażywania suplementów przez ludzi, uzależnień od nich i rzeczywistego ich wpływu na nasz organizm. Warto czy nie warto zażywać witaminy w pigułkach(?)

 

Seria 50 epizod 8 The Truth About Exercise (2012) – Cała prawda o ćwiczeniach.

 

Michael Mosley na własnym przykładzie pomaga zrozumieć mechanizm wpływu fizycznej aktywności na nasz organizm. Czy warto chodzić na siłownie? A może wystarczą 3 minuty bardzo intensywnych ćwiczeń tygodniowo.. Odkrywa także moc prostych aktywności jak chodzenie czy zwykłe poruszanie podczas codziennej krzątaniny. Dokument odkrywa nowe badania na temat wpływu ćwiczeń na zdrowie i jakość życia.

 

Seria 50 epizod 11 The Truth About Fat (2012) – Cała prawda o tłuszczu.

 

Gabriel Weston odkrywa dlaczego tak wielu ludzi ma nadwagę  i jak walczyć z epidemią otyłości. Jak hormony kontrolują nasz apetyt, a także jak operacja zmniejszenia żołądka może zmienić pracę mózgu i wpłynąć na zmianę trybu życia. Prawda o tym, że niekoniecznie sami jesteśmy odpowiedzialni za naszą wagę może być dla niektórych szokująca. Fajny dokument pozwalający zrozumieć i zmienić punkt widzenia na temat ludzi z nawagą.

 

Seria 51 epizod 1 The Truth About Looking Younger (2012) – Cała prawda o młodym wyglądzie.

 

Dr Rozina Ali jest chirurgiem plastycznym, w tym dokumencie zajmuje się kwestią jak wpłynąć na wygląd naszej skóry bez operacji ze skalpelem. Podpowiada jak zbilansowana i odpowiednia dieta może poprawić nasz wygląd, oraz jak promienie słoneczne mogą nas nieodwracalnie postarzyć. Jest także mowa o tym jak poziom cukru we krwi decyduje o tym, czy wyglądamy starzej czy młodziej jak na swój wiek. Ciekawy odcinek dla każdej kobiety.

 

Seria 51 epizod 3 Eat, Fast and Live Longer (2012) – O jedzeniu, postach i długim życiu.

 

Program po raz kolejny prowadzi Michael Mosleys i znów na własnej skórze doświadcza tym razem wpływu postu na własny organizm. Niezwykle ciekawy odcinek o tym jak okresowe poszczenie lub mocne ograniczanie kalorii może diametralnie poprawić nasze wyniki badań. Ale nie na tym koniec, w tym odcinku medycznie udowodnione zostaje, że nasz organizm może pracować w dwu trybach: albo produkuje nowe komórki, albo naprawia stare. Podczas, gdy pierwszy tryb jest korzystny dla młodego i  rozwijającego się organizmu, druga opcja jest bardziej korzystna w wieku, gdy już nie rośniemy i nie rozwijamy się fizycznie. W dorosłym życiu ograniczenie białka i kalorii ma wpływ na poprawne funkcjonowanie organów wewnętrznych, organizm na odpowiedniej diecie będzie pracował lepiej. Nie chodzi o to, aby żyć dłużej, bo tego nic nam nie zagwarantuje, ale aby jakość naszego życia zarówno psychicznego jak i fizycznego była najlepsza, a na to mamy wpływ. Polecam ten odciek.

 

Filmów dokumentalnych ‘otwierających oczy’ jest więcej wystarczy poszukać, jest np. seria BBC The Truth About Food (Cała prawda o jedzeniu) lekka i przyjemna w oglądaniu lub Food Matters (Jedzenie ma znaczenie).

 

Autorką tekstu jest Caralajna

 

Jeśli i Ty chcesz podzielić się z nami swoją recenzją, zgłoś się z proponowanym artykułem na adres [email protected]! Jeżeli Twoja recenzja nam się spodoba, to zamieścimy ją w cyklu "Kulturalna kuchnia". Każdy użytkownik, którego tekst opublikujemy otrzyma od nas 1000 punktów :).

adelajda 13.07.2013 06:43
Gratuluję wyróżnienia ! Recenzja super !
caralajna 12.07.2013 21:34
Dziękuję za wyróżnienie, tego typu dokumentów jest naprawdę dużo. Ludzie powoli budzą się z "matrix'a", choć wielu jeszcze woli śnić bajkę, bo tak jest łatwiej.. smutne jest to, bo czasu mamy mało i jeszcze niedługo sami będziemy musieli produkować własną żywność, chyba że i tego zabronią, bo absurdów jest wiele. A wyzysk to swoją drogą.. podobno niewolnictwo zostało zniesione, ale chyba jednak tylko zmieniło formę.
Anna133 12.07.2013 21:04
Oglądam z zapartym tchem , kiedyś wyśmiałam moją babcię , jak mi mówiła ,że za 15 lat Aniu ! każdy będzie uprawiał , na takim kawałku ziemi jaki bedzie miał ! I co ? sama mam warzywa , robię szynki , przetwory , ale w życiu bym się tego nie spodziewała po sobie , a dlaczego to robię ?bo mam dość chemii ! Dzieci rosną jak oszalałe , dziewczynki szybciej się rozwijają :( wszedzie w mięsie antybiotyki , hormony .Wczoraj oglądałam z podobnego cyklu program ,ale o odzieży znanych marek .Dzieci dla nich szyją , nie legalnie , śpią pod maszynami ,aż mi serce ściskało. My żyjemy w innym nie świadomym środowisku .Bądżmy świadomi tego, co kupujemy i co jemy .Takie programy są bardzo potrzebne .
IwonaDD 12.07.2013 19:36
powtórze się :) interesująca recenzja !!!!!!!!

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak