Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Klub Szefów Kuchni: Jak przygotować wywar cielęcy?

Klub Szefów Kuchni: Jak przygotować wywar cielęcy?

 

Krok 1 – składniki

Kości cielęce – 1 kg
Marchew - 100 g
Cebula - 50 g
Bouquet garni: zielone części pora, świeży tymianek, liść laurowy natka pietruszki, seler naciowy
Czosnek - 2 ząbki
Koncentrat pomidorowy – 1 płaska łyżka
Świeży, dojrzały pomidor – 1 średni
Zimna woda 

 

Krok 2

Kości cielęce (najlepiej rurkowe i grzbietowe) umyć i pociąć na małe kawałki.

 

Krok 3

Marchew i cebulę obrać, umyć i pokroić w grubą kostkę. Ząbki czosnku obrać i przekroić na pół. Pomidory obrać i pokroić w cząstki.

 

Krok 4

Wszystkie zioła zawinąć w liście pora i związać.

 

Krok 5

Kości ułożyć luźno na suchej blasze, wstawić do pieca rozgrzanego do temperatury minimum 180°C i  zapiekać do uzyskania złotego koloru. W celu równomiernego zrumienienia należy co kilka minut zamieszać kości metalową łopatką. Dodać pokrojoną marchew, cebulę, czosnek i pomidory, zapiekać kilka minut, aż warzywa puszczą sok, a następnie dodać  koncentrat pomidorowy i zapiekać jeszcze 3-4 minuty.

 

Krok 6

Po zapieczeniu oddzielić wszystko od wytopionego z kości tłuszczu i przełożyć do garnka. Dodać  bouquet garni, zalać zimną wodą tak, aby przykryła kości. Gotować minimum 6 godzin na bardzo wolnym ogniu.

 

Krok 7

Podczas gotowania należy zbierać szumowiny i wypływający na wierzch tłuszcz oraz uzupełniać  odparowaną wodę, aby kości były ciągle przykryte wodą.

 

Krok 8

Po ugotowaniu wywar odcedzić przez gęste sito, schłodzić i wstawić do lodówki. Po wystudzeniu zdjąć z wierzchu zastygnięty tłuszcz.

 

Krok 9 – wskazówka 1

Jeżeli podczas zapiekania kości lub warzywa za mocno się zrumieniły i są czarne, to nie należy używać ich do gotowania, gdyż wywar będzie gorzki i niesmaczny.

 

Krok 10 – wskazówka 2

Jeżeli chcemy uzyskać wywar bardziej szlachetny, należy blachę, na której były zapiekane kości zdeglasować butelką białego wytrawnego wina i wlać do gotowania wywaru.

 

Krok 11 – demi glas

Demi glas otrzymamy po odparowaniu o połowę objętości ciemnego wywaru cielęcego. Demi glas stosujemy do podlewania duszonych mięs oraz jako bazę do innych sosów.

 

Krok 12 – glas

Glas otrzymujemy po odparowaniu ciemnego wywaru cielęcego do konsystencji lekkiego syropu. Stosujemy go do produkcji sosów bez zagęszczania zasmażką. Przygotowanie sosów z glasu zajmuje bardzo mało czasu.

IwonaDD 22.08.2013 11:19
bardzo fajny wpis, wypróbuje wywar z dodatkiem białego wina, bo mnie bardzo intryguje jego smak :)
bietka 21.08.2013 17:57
podoba mi się ten glas :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak