Japoński Dzień Dziecka

Do 1948 roku Święto Chłopca i będące jego żeńskim odpowiednikiem Święto Lalek obchodzone było oddzielnie. Obecnie taki podział to wspomnienie przeszłości, a 5 maja zarówno dziewczynki, jak i chłopcy świętują Narodowy Dzień Dziecka.
Według starojapońskiej religii nowonarodzone dziecko potrzebuje szczególnej opieki bogów. Z tego powodu rodzice umieszczali przed domem bambusowy patyczek- wierząc, że przyciągnie on boską uwagę. Z biegiem czasu rodzice, chcąc zapewnić swojemu dziecku życiową pomyślność, zamienili małe patyczki na okazało 20 metrowe maszty, na których wieszali płócienne, kolorowe karpie, wielobarwne wstążki oraz złocone wiatraczki.
Jaki związek może mieć karp z Dniem Dziecka- zapytają niektórzy? Otóż Japończycy uznają karpia za rybę, która wyróżnia się ogromną siłą. Legenda mówi, że karp koinobori po przepłynięciu pod prąd odcinka rwącej rzeki Huanh He, przemienił się w odważnego, pełnego werwy smoka. Rodzice dekorując dom płóciennym karpiem życzą w ten sposób swoim potomkom siły, wytrwałości i szczęścia.
Pisząc o japońskim Dniu Dziecka wspomnieć chcemy o czymś, co przez najmłodszych jest szczególnie lubiane: tradycyjne słodycze wagashi . Ich bazą jest najczęsciej ryż, z którego przygotowuje się specjalną masę. Dodatkowo te japońskie łakocie składają się z innych naturalnych składników, na przykład: orzechów, owoców, czy słodkiej fasoli Azuki. Większość nazw jest inspirowanych japońską literaturą, poezją lub lokalną historią. Ilość kolorów, smaków i kształtów naprawdę może przyprawić o zawrót głowy- wagashi prezentują się bardzo efektowanie:
Źródło: www.japanesecuisine.info
Źródło: www.menu-tokyo.jp
Źródło: www.pref.kyoto.jp
Komentarze (1)