Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Francuskie lato w jesiennym wydaniu

Francuskie lato w jesiennym wydaniu

Letnia kuchnia francuska obfituje w lekkie, choć wyrafinowane dania z dodatkiem wytrawnej nuty. Ci, którzy mieli szansę odwiedzić Francję, najlepiej wspominają smaki z wybrzeża i słonecznej Prowansji. I choć lato już dobiegło końca, warto przypomnieć  sobie te wakacyjne aromaty w jesiennej odsłonie.

Francuzi są mistrzami wysublimowanych połączeń smakowych. Owoce morza, mięsa, sery, a nawet delikatne desery są subtelnie doprawione pieprznym dodatkiem. Na wybrzeżu Francji królują ryby i przekąski z domieszką ziół lub alkoholu. W środkowej Francji skosztować można przepysznych śmietanowych i bezowych deserów, okraszonych słodkimi owocami i bakaliami. Schyłek lata to czas, gdy w leniwe popołudnia powoli zjada się przyrządzone na zimno, lekkie potrawy. Tę wakacyjną niespieszność warto przenieść na jesienny stół.

Jesień w naszym kraju to nie tylko królujące na każdym stole grzyby, ale także inne owoce lasu i polskich sadów. Michel Moran, mistrz kuchni francuskiej i ambasador Alei Smaków Galerii Mokotów poleca wpleść plony polskiej jesieni w wykwintne połączenia smakowe francuskich wakacji. „Warto zastosować subtelne kombinacje smakowe w naszej kuchni, a owocami jesieni posłużyć się do nadania pikanterii naszym daniom” - radzi Moran. „Świetnie w takim zestawieniu będą smakowały ryby i desery. Orzechy włoskie doskonale skomponują się z pysznym Daquoise z karmelem, zaś chutney z jabłek i wódki nada intensywności podanej na zimno makreli” - uzupełnia.

Charakter tych potraw łączy delikatny powiew francuskiego wybrzeża z wyrazistym zapachem polskiego lasu. Przyrządzając je w domowym zaciszu, uczcimy wieczorne spotkania ze znajomymi prostymi, acz wyrafinowanymi daniami, które wprost stworzone są do długich rozmów zarówno przy herbacie, jak i mocniejszym alkoholu.

 

 „Daquoise” z karmelem i chrupiącymi orzechami włoskimi 4 porcje

(przepis Michela Morana, ambasadora Alei Smaków warszawskiej Galerii Mokotów)

 

Francuskie lato w jesiennym wydaniu

 

Składniki:

Biszkopt:

starte migdały 150 g,

cukier puder 150 g,

białko 250 ml

Karmel:

cukier biały 100 g,

posiekane orzechy włoskie 70 g,

śmietana kremówka 100 ml

Krem:

żółtka 2 szt.,

białka 2 szt.,

cukier biały 50 g,

śmietana kremówka 100 ml

 

Sposób wykonania:

Starte migdały łączymy z cukrem pudrem i białkiem. Mieszamy i przelewamy do formy, pieczemy 12 minut w temperaturze 170°. Karmel przygotowujemy z cukru , posiekanych włoskich orzechów i śmietany. Wszystko gotujemy około 5 minut. W osobnych naczyniach ubijamy: żółtka z cukrem, białka z cukrem pudrem. Śmietanę ubijamy na sztywno. Mieszamy wszystko z przestudzonym karmelem i wlewamy na biszkopt. Wstawiamy do zamrażalki na 12 godzin. Schłodzone daquoise dekorujemy orzechami włoskimi i świeżymi owocami.

 

Makrela w niskiej temperaturze, chutney z jabłek, imbiru i wódki 4 porcje

(przepis Michela Morana, ambasadora Alei Smaków warszawskiej Galerii Mokotów)

 Francuskie lato w jesiennym wydaniu

Składniki:

Filtety z makreli 4 szt.,

oliwa z oliwek 0,5 l,

siekany czosnek 4 szt.,

rozmaryn 1 łodyga,

śmietana 100 ml,

wódka do smaku

 

Chutney:

Jabłko 1 kg,

miód 2 łyżki,

cebula 50 g,

imbir, 30 g

4 liście białej kapusty

 

Sposób wykonania:

Oczyszczone filety z makreli układamy na blaszce ,zalewamy  oliwą z oliwek, posypujemy siekanym czosnkiem i rozmarynem. Całość wstawiamy do pieca na 60° i pieczemy około 45 minut. Pokrojone w kostkę jabłko smażymy w miodzie z cebulą i imbirem na wolnym ogniu. Kapustę blanszujemy po czym kroimy w małą kostkę. Powstałe z jabłek chutney mieszamy z kapustą. Na talerzu kładziemy makrelę i chutney z jabłek. Śmietanę ubijamy z wódką i dekorujemy makrelę.

 

bietka 29.09.2014 07:00
mam ochotę na „Daquoise” z karmelem i chrupiącymi orzechami włoskimi musi być bardzo smaczne :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak