Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Ergonomia w kuchni

Ergonomia w kuchni

Kupno nowego mieszkania lub remont tego, w którym mieszkamy już od dłuższego czasu to świetny moment, aby zastanowić się, czy nasza kuchnia zaprojektowana jest tak jak powinna oraz czy wszystkie sprzęty spełniają swoje zadanie w odpowiedni sposób. Nawet jeśli w „starej” kuchni wszystko było w miarę w porządku, to dobrze jest pomyśleć, czy nasz komfort nie wynika po prostu z siły przyzwyczajenia, podczas kiedy zastosowanym kiedyś rozwiązaniom tak naprawdę daleko jest do doskonałości.

Nowoczesna kuchnia w dużej mierze opiera się na funkcjonalnych urządzeniach do zabudowy. Kiedy weźmiemy już pod uwagę kwestie estetyczne (np. dobór odpowiedniego koloru – Beko oferuje aż 4 możliwe warianty kolorystyczne) oraz technologiczne (warto zastanowić się nad wyborem piekarnika z technologią Surf, która gwarantuje doskonałe dopieczenie potraw z każdej strony), do głosu dochodzi dość istotna sprawa rozmieszczenia urządzeń do gotowania. Montując piekarnik warto nie tylko umieścić go wyżej (po to, aby nie trzeba było się do niego schylać), ale również w pewnej odległości od płyty grzewczej. To drugie ułatwi przede wszystkim gotowanie w kilka osób. We wspólnym gotowaniu różnych potraw pomogą również odpowiednie technologie, jak choćby Split&Cook, umożliwiająca używanie jednego piekarnika do przygotowywania dwóch różnych potraw, pieczonych w różnych temperaturach i czasach.

 

 

Jeśli chodzi o płyty grzewcze, to tu ergonomia ma również bardzo istotne znaczenie. Pamiętaj, aby płytę umieścić w odległości około 1 metra od zlewu czy ściany. Dzięki temu uzyskasz wygodny blat roboczy, który bardzo przyda się podczas gotowania. Jeśli boisz się, że Twoje dziecko będzie miało zbyt łatwy dostęp do płyty, wybierz ekonomiczny model indukcyjny, który nagrzewa się tylko od naczyń. Mówiąc o płytach nie można również zapomnieć o okapie. Należy zawsze montować go zgodnie z zaleceniami producenta, czyli nie za wysoko (aby urządzenie działało efektywnie) i nie za nisko (by nie przeszkadzało w gotowaniu).

Ergonomia w kuchni Ergonomia w kuchni

 

Tak jak kuchnia jest sercem domu, tak lodówka jest sercem kuchni. Lodówkę dobrze jest ustawić w pobliżu blatu roboczego, tak aby mieć możliwość łatwego jej uzupełniania i wyjmowania produktów. Nowoczesne lodówki z technologią NeoFrost mogą przylegać do ścian wnęki lub zabudowy, ale za nimi warto zostawić trochę miejsca na wentylację. Nie ma również przeciwwskazań ku temu, aby lodówka znajdowała się w sąsiedztwie piekarnika – trzeba tylko zadbać o to, aby urządzenia nie stykały się bezpośrednio ze sobą.

 

Ergonomia w kuchni Ergonomia w kuchni

Wreszcie – zmywarka. W pobliżu tego urządzenia warto ustawić suszarkę, tak aby nie przechodzić przez pół kuchni z naczyniami, w których została woda. To ostatnie możemy również wyeliminować przez wybór odpowiedniego modelu zmywarki. Technologia Beko SteamGloss sprawia, że naczynia są wysuszane jeszcze we wnętrzu zmywarki, dzięki czemu suszarka będzie nam zbędna.

Nie należy także zapominać o odpowiednim rozplanowaniu kuchni jako całości. W niewielkich wnętrzach sprawdzą się kuchnie ustawione w linii prostej lub w kształcie litery „L” (co pozwala wykorzystać przestrzeń w narożnikach). Większe pomieszczenia pozwalają na dodanie wyspy i/lub na układ w kształcie litery „U”. Ten ostatni to nie tylko więcej miejsca na przechowywanie, ale także świetne rozwiązanie dla wielbicieli gotowania w towarzystwie. 

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak