Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Drożdżowe jak u babci!

Drożdżowe jak u babci!

Wszyscy je uwielbiają, ale mało kto decyduje się przygotowywać je w domu. Wszystko dlatego, że przyjęło się mówić, iż jest trudne w przygotowaniu i łatwo o porażkę. Jednak z naszymi poradami ciasto drożdżowe będzie łatwe do zrobienia i nie będziecie musieli już z niego rezygnować. 

Dobrze smakuje z samą kruszonką, innym razem natomiast zawijane z dodatkiem czekolady. Najczęściej takie wypieki kojarzymy z okresem dzieciństwa, gdy odwiedzaliśmy babcię, która specjalnie dla nas je przygotowywała. Unoszący się po całym domu przyjemny zapach drożdżowego ciasta kusił, aby częstować się kolejnym kawałkiem. W zimie zajadaliśmy się nim, popijając ciepłe kakao, latem  delektowaliśmy się nim z dodatkiem pysznych sezonowych owoców.

Wystarczy poznać kilka prostych zasad, aby na nowo poczuć i rozsmakować się w tym znakomitym cieście.

  1. Kluczem do sukcesu są drożdże. Dlatego już przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na termin ważności. Im świeższe tym lepiej. Następnie odpowiednią ich proporcję należy rozpuścić w letniej wodzie lub mleku (ale nie gorącym, bo oparzy drożdże). Przygotowany zaczyn warto odstawić na chwilę w ciepłe miejsce, aby zobaczyć, czy zacznie „rosnąć”. Jeśli tak – oznacza to, że spokojnie możemy zabrać się do dalszego wyrabiania ciasta.

Pamiętaj! Korzystając z drożdży suchych, należy wydłużyć czas rośnięcia ciasta!

  1. Ciasto drożdżowe „lubi” ciepło. Dlatego wyrobione i gotowe ciasto warto odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Kontakt z zimnym powietrzem może spowodować, że ciasto opadnie, a co za tym idzie, po upieczeniu nie będzie elastyczne i pulchne.
  2. Jajka dodawane do ciasta powinny mieć one temperaturę pokojową. Warto też zadbać o dobre i pewne źródło ich pochodzenia. Dlatego warto wybrać np. te pochodzące z wolnego wybiegu od Kurki Wolnej.
  3. Wyrabianie ciasta to również ważny i żmudny proces. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i stopniowo dodając składniki – dokładnie je wyrabiać. Pulchność i elastyczność ciasta drożdżowego zależy głównie od tego, ile pęcherzyków powietrza do niego wpuścimy. Dlatego jeśli nie mamy wystarczająco siły, aby zagnieść je ręcznie, warto wybrać odpowiednie do tego sprzęty.
  4. Nie należy przesadzać z mąką. Nawet wtedy, gdy ciasto początkowo wydaje się zbyt elastyczne i mokre.
  5. Gotowe i wyrośnięte ciasto najlepiej włożyć do nagrzanego już piekarnika.

 

Czy wiesz, że… jeśli robisz ciasto drożdżowe z sezonowymi owocami, warto pamiętać o tym, aby nie dawać zbyt dużej ich ilości. Istnieje wtedy ryzyko, że ciasto zostanie zamoczone przez sok z owoców.

Pamiętając o tych kilku prostych, ale ważnych zasadach – mamy pewność, że nasze wypieki wyjdą. Wtedy w zależności od smaku możemy przygotować blachę ciasta drożdżowego lub małe bułeczki np. z serem – wprost idealne na śniadanie. Innym zaś razem pójść o krok dalej i pokusić się o przygotowanie domowego pieczywa. 

Drożdżowe jak u babci!

Maridka19 06.03.2016 15:02
Dokładnie babcine wypieki są nie do zastąpienia :)
jola91 03.03.2016 23:45
Babcine wypieki są nie do zastąpienia ;) A zasady warto zapamiętać, bo to klucz do sukcesu ;)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak