Podobno uwielbiamy naszą tradycję - niestety dzisiaj mało kto potrafi podać prawdziwie, tradycyjne potrawy wigilijne. A trzeba przyznać, że jest to niezwykle bogaty jadłospis obejmujący swoim zasięgiem Polskę wzdłuż i wszerz. Istnieje podobno przysłowie: „Powiedz mi, jaką jadasz w swoim domu zupę wigilijną a powiem Ci skąd jesteś”.
Co ciekawe, niemal zupełnie zapomnieliśmy o istnieniu zupy migdałowej, będącej ozdobą bogatych, kresowych stołów. To zupa z interesującym, słodkim aromatem. Podawana była z cynamonem. Dzisiaj niemal zapomniana, wypierana jest przez popularny barszcz z uszkami. Podobnie zresztą stało się z zupą rybną, która króluje głównie na Pomorzu i niegdyś serwowana była również w zamożnych domostwach. Aby uzyskać najlepszy smak, gotowano ją na warzywnym wywarze, z dodatkiem różnych gatunków ryb. Dla osiągnięcia wyrazistości koloru i smaku dodawano także paprykę i przecier pomidorowy.
Do najoryginalniejszych z pewnością zup należy dołączyć także śląski przysmak – siemieniotkę lub inaczej konopiankę. Receptura tej niezwykłej zupy – unikalna dla każdego domu - jest pilnie strzeżona przez śląskie gospodynie znane ze swych kulinarnych zdolności. Siemieniotkę serwowano z kaszą tatarczaną (na Śląsku zwaną pogańską). Talerz zupy utkany był nasionami prosa, tatarki i konopi. Kompozycja ta, jak ogólnie wierzono posiadała magiczne właściwości i miała dobrze wróżyć współbiesiadnikom.
Nam wśród wszystkich zup wigilijnych (oprócz nieśmiertelnego barszczu czerwonego z uszkami) smakuje grzybowa. Zwykło się ją robić ‘czystą’ i podawać z łazankami. Poniżej prezentujemy przepis na zupę grzybową z knyszami – rodzajem pierogów popularnych na Białorusi, Litwie i Ukrainie.
Zupa grzybowa czysta z knyszami
Składniki:
5 dag suszony grzybów
1 mała porcja włoszczyzny bez kapusty
1 cebula (10 dag)
3 łyżki masła
1 Liść laurowy Prymat
8 ziaren Pieprzu czarnego ziarnistego Prymat
3 ziarna Ziela angielskiego Prymat
1 łyżeczka soku z cytryny
2 kostki warzywno-grzybowe
2 łyżki natki pietruszki
sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Grzyby umyć i moczyć w wodzie 3-4 godz. Włoszczyznę oczyścić i opłukać. Cebulę obrać, drobno pokroić i zeszklić na 2 łyżkach masła. Grzyby i włoszczyznę zalać 5 szklankami wody, dodać cebulę, kostki grzybowe oraz przyprawy i gotować 30 min, a następnie przecedzić. Przyprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny, dodać resztę masła i wymieszać. Przed podaniem posypać natką. Podawać z knyszami.