Proste czy złożone?
Węglowodany możemy podzielić na proste i złożone. Węglowodany proste mają znikomą wartość odżywczą, a dużą kaloryczność. Na skutek obróbki tracą cenny błonnik, a także minerały i witaminy, są więc oczyszczone z substancji odżywczych. Cukry złożone natomiast są bogate w wartościowe dla naszego organizmu składniki, a ich spożycie jest wręcz wskazane.
Cukry proste znajdziemy między innymi w białym pieczywie, makaronach, ryżu, słodyczach, napojach gazowanych i wysoko przetworzonej żywności. Po spożyciu tych produktów we krwi gwałtownie wzrasta poziom insuliny, co znacznie obciąża trzustkę i może przyczyniać się do powstawania cukrzycy. Dieta obfita w węglowodany proste może również prowadzić do otyłości, chorób serca, a nawet nowotworów.
Węglowodany, które są nam niezbędne (złożone) możemy znaleźć w produktach zbożowych tj. pieczywie razowym, makaronie razowym, kaszy, brązowym ryżu i płatkach owsianych. Produkty te nie tylko będą źródłem cukrów złożonych, ale również witamin, minerałów, białka i błonnika. Dostarczanie ich do organizmu pozytywnie wpływa na gospodarkę energetyczną, natomiast unikanie może źle oddziaływać na kondycję naszego organizmu. Brak odpowiedniej dawki węglowodanów może powodować zmęczenie, ospałość, rozdrażnienie, a nawet problemy z koncentracją.
Co znaczy razowy?
To znaczy wyprodukowany poprzez jednorazowe grube zmielenie pełnego ziarna razem z łupinami. Produkty razowe (chleb, makaron) zawierają witaminy, minerały, błonnik i wiele innych składników aktywnych. To właśnie łupiny są źródłem tych składników, dlatego produkty oczyszczone z łupin (np.: białe pieczywo) są tak mało wartościowe. Z tych samych względów powinniśmy wybierać ryż brązowy, a nie biały. Produkty razowe mają również niższy indeks glikemiczy. To znaczy, że nie powodują gwałtownych skoków glukozy w organizmie, co w praktyce oznacza, że dają nam uczucie sytości na dłużej.
Artykuł pochodzi z czasopisma Peso Perfecto dostępnego w Centrach Dietetycznych Naturhouse