Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Aromatyczna historia piernika

Ciężko sobie wyobrazić aromat świąt Bożego Narodzenia bez zapachu piernika. To jedno z najpopularniejszych ciast podawanych w tym okresie. Pierniki kojarzą się też z polskim miastem Toruń gdzie od dawien dawna wypiekane są wg tradycyjnej receptury.

Historia piernika sięga czasów starożytnych, kiedy to wypiekano ciastka zwane miodownikami bo… były smarowane miodem. Przepis na miodownik z pieprzem zawarł w jednej ze swoich książek kucharskich, rzymski autora księgi kucharskiej De re coquinaria libri X Apicjusz. Niestety tradycja miodowników-pierników uległa zapomnieniu na długi okres czasu i odżyła dopiero w czasach średniowiecza za sprawą zakonów, głównie benedyktyńskich. Zaczęto w nich wypiekać pierniki wg antycznych receptur i zazdrośnie strzec swoich receptur.

Z czasem zaczęły powstawać wyspecjalizowane cechy piekarskie, które korzystały z doświadczenia i przepisów na pierniki, pozyskanych właśnie od zakonników. Ciasto piernikowe uchodziło za luksusowe ze względu na wysokie koszty pozyskania przypraw korzennych oraz bakalii. W Polsce piernik wypiekany był też pod nazwą katarzynka. W Europie z wypieku pierników słynęły m.in. miasta takie jak Monachium, Norymberga, Amsterdam.

Nazwa piernik powstała od przymiotnika „pierny” czyli pieprzny. Wiąże się to z dodaniem do ciasta przypraw korzennych. Przepisy na średniowieczne pierniki były ściśle strzeżone i przekazywano je z pokolenia na pokolenie. Piernik uznawany był również w tamtych czasach jako środek leczniczy i pobudzający trawienie.

Wypiekano dwa rodzaje pierników. Miękkie – przeznaczone do jedzenia, oraz twarde (figuralne), na których można było połamać sobie zęby i te miały na celu podkreślić status posiadającej je osoby. Pierniki figuralne wyciskano w bogato rzeźbionych drewnianych formach, a gotowe nawet pozłacano. Widniały na nich wizerunki ludzi, alegorycznych i religijnych postaci, zwierząt oraz różnorodne symbole. Słynne toruńskie pierniki służyły również jako narzędzie dyplomatyczne i były wręczane w prezencie ważnym osobistościom życia publicznego.

Współcześnie pierniki nie są postrzegane jako wyjątkowy rarytas, ale wciąż kojarzone są z Toruniem, świętami Bożego Narodzenia oraz wspaniałym korzennym aromatem. Popularne bogato zdobione ciasteczka, piernikowe chatki, gwiazdki i inne figurki oraz ciasto piernik są nieodłączną świąteczną tradycją, która miejmy nadzieję nigdy nie zaniknie. 

 

POLECANE PRODUKTY:

prymat-przyprawa-do-piernika-1

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak