Warto pamiętać o przyprawach, które wspomagają trawienie. Sprawdźcie po co warto sięgnąć przygotowując jedzenie w te świąteczne dni.
Jałowiec - ułatwia też usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Pasuje do pieczeni, przyprawiania duszonych warzyw, sałatek, pasztetów, a także do marynowania ryb i kiełbas.
Lubczyk - przetwory z lubczyku stosuje się przede wszystkim w lekkich zaburzeniach czynności nerek oraz zmniejszonym wydalaniu składników mineralnych i szkodliwych produktów przemiany materii. Podnosi walory smakowe zup, zwłaszcza świątecznego rosołu.
Cynamon wpływa pozytywnie na trawienie, wspomaga pracę żołądka i zapobiega zaparciom. Wzmaga pracę żołądka i ułatwia trawienie. Ma także lekkie działanie wiatropędne i zapobiega wzdęciom. Trudno sobie wyobrazić wigilijny kompot z suszu bez cynamonu.
Goździki - dodawane do kompotów, pieczeni, ciast i kapusty. Obniżają poziom wolnych rodników. Działają dezynfekujące. Oprócz kompotu z suszu nada się też do wykwintnej pieczeni lub szynki.
Kolendra - doskonała do grzybów, marynat i pasztetów. Pobudza apetyt. Łagodzi uczucie sytości. Przeciwdziała wzdęciom.
Majeranek - niezbędny do świątecznego bigosu, czy kapusty z grzybami. Ułatwia trawienie tłuszczów oraz zwiększa wydzielanie soków żołądkowych.
Pieprz - zwalcza bakterie, pobudza apetyt, przyspiesza trawienie. Wzmacnia także nasz system odpornościowy. Przyprawa uniwersalna dodawana niemal do wszystkich potraw wigilijnych i świątecznych.
Tymianek - przyspiesza proces trawienia. Doskonały do drobiu, zawiesistych zup i sosów, potraw z kaczki, królika i dziczyzny, które często goszczą na świątecznym stole.
Ziele angielskie - łagodzi kolki i wzdęcia. Dodawane do zup, sosów, marynat. Zmielone doskonale pasuje do dziczyzny.
Kminek dodawany jest do potraw ciężkostrawnych i tłustych, szczególnie do dań z fasoli, kapusty gotowanej, kiszonej lub surowej zwiększa wydzielanie żółci i soków żołądkowych, przyspiesza trawienie, łagodzi wzdęcia. Niezastąpiony do dań z kapusty, których w Wigilię nie brakuje.
Imbir działa rozgrzewająco. Ma także wiele działań natury medycznej; pobudza krążenie krwi, ułatwia oddychanie, łagodzi ból i bolesne skurcze, znosi kurcze mięśni, łagodzi nudności. Pomaga w przeziębieniach i grypie. Używa się go nie tylko do pierników, ale też do marynat i mięsa.
Marynowane śledzie norweskie w słodkiej cebuli z marynowanymi rydzami
Składniki:
600 g fileta ze śledzia norweskiego
Marynata:
½ szklanki oliwy z oliwek
2 białe, słodkie cebule pokrojone w grubą kostkę
1 łyżka miodu pszczelego
2 łyżki rozgniecionego w moździerzu kolorowego pieprzu
5 rozgniecionych ziaren jałowca Prymat
5 ziaren ziela angielskiego Prymat
3 liście laurowe Prymat
Sok z 1 cytryny
12 marynowanych rydzów
Sposób przygotowania:
Wymoczone w zimnej wodzie filety śledziowe osuszyć, obciąć końcówki, włożyć do marynaty przygotowanej poprzez połączenie wszystkich jej składników i odstawić na ok. 12 godzin.
Śledzie ułożyć na talerzach z marynowanymi rydzami, przed podaniem skropić marynatą.
Zupa krem z borowików aromatyzowana oliwą truflową podana z łazankami
Składniki:
2 łyżki oliwy truflowej
200 g pokrojonych w plastry ugotowanych borowików
½ cebuli pokrojonej w kostkę
2 rozgniecione ząbki czosnku
50 ml winiaku klubowego
800 ml bulionu warzywnego
100 ml śmietany 36%
Sól, pieprz ziołowy, tymianek do smaku
160 g ugotowanych łazanek
Sposób przygotowania:
Na rozgrzanej oliwie podsmażyć pokrojone grzyby wraz z cebulą i czosnkiem. Pod koniec smażenia podlać winiakiem, a gdy alkohol odparuje dodać do gotującego się rosołu (kilka grzybów pozostawić do dekoracji). Zupę doprawić do smaku solą, pieprzem i tymiankiem.
Gdy grzyby będą miękkie całą zupę dokładnie zmiksować, zabielić śmietaną i ponownie zagotować. Podawać z łazankami i podsmażonymi wcześniej plastrami grzybów.