Pierwsze uprawy kminku pochodzą już ze starożytności. W Europie pojawił się dopiero w średniowieczu. Kminek mający dość ostry zapach i nieco piekący, korzenny, gorzkawy smak, znajdował wiele dziś już zapomnianych możliwości zastosowania. W średniowieczu zielarze zalecali marynowane korzenie kminku na „zimny żołądek”, wino kminkowe na „podagrę kiszek”, cukier kminkowy na głuchotę i tępą głowę, natomiast olejek kminkowy na brak apetytu i wiele innych przypadłości. Jeszcze dzisiaj różne specyfiki z kminku mają zastosowanie w weterynarii, na przykład na kolki i skurcze żołądka. Natomiast w medycynie obecnie kminek nie jest spotykany. Kminek pochodzi z Azji oraz północnej i środkowej Europy. Holandia a także Niemcy, Polska i Maroko to najpoważniejsi producenci kminku. Uprawia się go także w Stanach Zjednoczonych. Eksperci uważają że wschodnioeuropejski kminek jest drobniejszy od holenderskiego.
Kminek jest bardzo popularną przyprawą w kuchni środkowoeuropejskiej oraz żydowskiej. Doskonale pasuje do twarogu, żółtego sera, a także do zup. W Alzacji miejscowy „ser z Munster” tradycyjnie jest serwowany z kminkiem na małych talerzykach. W innych regionach Francji owoce kminku są stosowane jako przyprawa do „pain d’ épices”. Używany jest również do aromatyzowania likieru kummel.
Kminek idealnie podkreśli smak kapusty z grochem i suszonymi pomidorami:
KAPUSTA Z GROCHEM I SUSZONYMI GRZYBAMI
Składniki dla 4 osób:
1 kg kiszonej kapusty
200 g namoczonego w wodzie grochu
Kilka namoczonych suszonych grzybów
Sól, pieprz biały mielony, ziele angielskie, liść laurowy, kminek Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Grzyby zagotować, wystudzić i pokroić na mniejsze kawałki, pozostawiając wodę, w której gotowały się grzyby.
Kapustę pokroić, przełożyć do garnka i zalać wodą. Dodać groch, suszone grzyby i przyprawy. Całość gotować do miękkości, dodając niewielką ilość wody, w której gotowały się grzyby. Tak przygotowaną kapustę podawać z gotowanymi ziemniakami skropionymi olejem lnianym.