Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Rodzaje kapusty i ich wykorzystanie w kuchni

Rodzaje kapusty i ich wykorzystanie w kuchni

Kapusta to jednocześnie bardzo znane warzywo, a przy tym często niedoceniane. Cały potencjał, jaki mają w sobie różne rodzaje kapusty, wciąż jest dla wielu nieodkryty! W tym artykule przybliżymy różne odmiany tego warzywa, opowiemy o jego właściwościach i podrzucimy kilka sprawdzonych przepisów z serwisu Doradca Smaku! Sprawdźmy więc, co kryje w sobie główka kapusty – z pewnością nie jest pusta!

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • Jakie są odmiany kapusty? 
  • Jak najlepiej przygotować kapustę? 
  • Jakie właściwości ma kapusta? 

Właściwości kapusty i jej uprawa

Kapusta, w zależności od odmiany, może być uprawiana nawet kilka razy w roku. Lubi regularność w nawożeniu i podlewaniu. Wszystkie odmiany kapusty są mrozoodporne! Kapusta, z uwagi na swoje właściwości, ma plony wczesne, średnio dojrzałe oraz późne/zimowe. Oczywiście nie każdy rodzaj się do tego zalicza, ale o tym później!  

Jeśli chodzi o właściwości kapusty, to jest to prawdziwa kopalnia zdrowych, odżywczych składników! Warzywo to wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Kapusta ma też właściwości wspomagające pamięć i wspomaga naszą odporność. To, jak działają na nas liście kapusty, zależy też od sposobu ich przygotowania. Na ten przykład, sok z kiszonej kapusty poprawia metabolizm, a nawet obniża zły cholesterol! Warto też wiedzieć, że kapusta to idealny składnik dla osób będących na diecie. Zawiera niewiele kalorii, a przy tym dużo składników odżywczych! 

Rodzaje kapusty - jaką warto jeść?

Na tym etapie artykułu wiemy już, że warto jeść kapustę, i to każdą! Jeśli chodzi o odmiany, które są najpopularniejsze i można z nich przygotować najwięcej przepisów, to oto one. Z pewnością niejedna osoba będzie zaskoczona tym, że wśród typów kapisty znajduje się... kalafior i brokuł! 

Kapusta biała i czerwona - najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne odmiany

Odmiany kapusty głowiastej, białe i czerwone, zawierają błonnik, potas oraz witaminę C. Oprócz tego, że są pysznym składnikiem wielu dań, to stosuje się je także do okładów na ciało przeciwko obrzękowi czy przy bólu stawów (odmiana biała). Kapusta głowiasta posiada trzy odmiany w zależności od zbiorów, a także można ją podzielić ze względu na kolor: 

  • Podział ze względu na termin zbiorów: 
    • Wczesne: są to delikatne, soczyste głowy kapusty, pysznie smakuje nawet na surowo! Jest to jednak rodzaj kapusty, który można przechowywać najkrócej 
    • Średnio dojrzałe: ta odmiana świetnie nadaje się do kiszenia, a także dłużej zachowuje świeżość. Charakteryzuje się soczystymi liśćmi. 
    • Późne: odmiana, która może być przechowywana zdecydowanie najdłużej. Jej główki są ciężkie i zwarte.

 

  • Podział ze względu na kolor: 
    • Czerwona: zwarta i gęsta główka kapusty o fioletowej barwie. Co ciekawe, ta odmiana kapusty głowiastej zawiera więcej błonnika od białej! Swój kolor zawdzięcza substancji, która jest doskonałym przeciwutleniaczem. Występuje w odmianie średnio dojrzałej oraz późnej. Inaczej na czerwoną odmianę mówi się także “modra kapusta” 
    • Biała: występuje we wszystkich trzech odmianach ze względu na termin zbiorów. Bardzo uniwersalna, nadająca się do wielu przepisów, przetworów, a nawet do jedzenia samodzielnie! Idealna na surowo, kiszona czy gotowana.  

 

Sprawdź, jak kisić kapustę

Co przygotować z kapusty czerwonej? Kapusta czerwona do słoika

Kapusta włoska - smaczna i piękna 

Ta odmiana kapusty ma charakterystyczne liście z ciekawą fakturą. Jednocześnie jest delikatniejsza od najpopularniejsze białej kapusty. Zawiera w sobie także wiele witamin i ma właściwości prozdrowotne. W smaku jest wyrazistsza, nieco ostrzejsza od białej, głowiastej odmiany.  

Polecany przepis z kapustą włoską: Kapusta włoska duszona z masłem, koperkiem i skwareczkami

Kapusta pekińska - azjatycka odmiana, którą kochamy 

Kapusta pekińska jest wprost idealna do wszelkiego rodzaju sałatek i kiszonek. To właśnie z tego rodzaju kapusty przygotowuje się kultowe kimchi, czyli kiszoną bądź fermentowaną kapustę z ostrymi dodatkami. Kapusta pekińska jest znana także z popularnej surówki czy też można użyć jej do przygotowania gołąbków.  

Co zrobić z kapusty pekińskiej: Sałatka gyros z kapustą pekińską

Brukselka - mała kapusta, do której warto się przekonać! 

Najmniejsza odmiana kapusty, która wielu kojarzy się z gorzkim smakiem dzieciństwa. Jednak brukselka nie musi być gorzka, a prawidłowo przyrządzona jest pyszna, ma idealną konsystencję i naprawdę przypadnie do gustu nawet dotychczasowym przeciwnikom. Taki zdrowy i smaczny składnik idealnie pasuje jako dodatek do zupy, drugiego dania, czy też sałatki! 

Sprawdź: przepisy na brukselkę

Kalafior, brokuł, kalarepa - nieoczywiste odmiany kapusty 

Kalafior i brokuł to odmiany kapusty, które są nieoczywiste, gdyż nie tworzą główek, a kwiatostany. Są delikatne w smaku i łatwe w przygotowaniu. Jednocześnie zachowują przy tym inne właściwości kapusty, jak zawartość błonnika oraz witamin, a także niską kaloryczność. Inną nieoczywistą odmianą kapusty jest kalarepa! Również zdrowa, zawierająca lekkie białka roślinne oraz sole mineralne. W tym wypadku całkowicie nie przypomina kapusty, jednak jej smak przypomina rdzeń kapusty białej, jednak w delikatnej i słodkiej odsłonie.  

Sprawdź: przepisy z brokułami

Szukasz więcej przepisów? Sprawdź, co zrobić z kapusty!

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak