Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Przepisy - Schab

Przepisy z kategorii Schab: 29
Sortuj:

Schab to rodzaj mięsa pozyskiwany z tuszy wieprzowej, po które chętnie sięgamy przygotowując codzienne posiłki. Dużą popularnością w polskiej kuchni cieszy się kotlet schabowy, który przez niektórych uważany jest za dumę kuchni polskiej. Mięso schabowe jest stosunkowo chude i delikatne, co sprawia że często gości w przygotowywanych potrawach i jest składnikiem wielu potraw mięsnych.  

Co zrobić ze schabu? Ze schabu można przygotować wiele potraw i domowych wędlin. Ze względu na swoją kruchość, delikatność i niską zawartość tłuszczu, nadaje się do smażenia, pieczenia, duszenia, gotowania czy wędzenia. Z dodatkiem schabu można przygotować wiele doskonale znanych nam potraw, np. Wspomniane już kotlety schabowe, roladki schabowe w sosie, schab w sosie własnym czy bitki wieprzowe ze schabu. Wszystkie te dania są nam doskonale znane i najczęściej kojarzą się z domową kuchnią.  

Jak zrobić schab?  

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ sposób przygotowania schabu uzależniony jest od tego, jakie danie z jego dodatkiem chcemy przyrządzić. Na przykładzie klasycznych i najbardziej popularnych dań polskiej kuchni, możemy odpowiedzieć na pytanie: “jak zrobić schab?”. 

Jak zrobić kotlety schabowe? 

Przygotowanie kotletów schabowych jest bardzo proste, jednak wiele gospodyń ma swoje sprawdzone sposoby a to, by mięso było kruche i rozpływało się w ustach. Jedną z metod przygotowywania kotletów schabowych jest wcześniejsze marynowanie schabu w mleku i cebuli. To dosyć popularna technika przygotowywania tego mięsa przed głównym jego panierowaniem. Celem tego zabiegu jest przede wszystkim zmiękczenie mięsa i sprawieniu, że będzie ono kruche po usmażeniu, usunięcie zapachu (który przez co niektórych uważany jest za nieprzyjemny), a także dodanie przyjemnego smaku dzięki dodatkowi cebuli.  

To oczywiście jedna z metod przygotowywania kotletów schabowych. Często do mleka i cebuli dodaje się również czosnek, sól oraz pieprz, ale wszystkie użyte do tego dodatki zależą od indywidualnych preferencji smakowych.  

Co jeszcze ze schabu na obiad? 

Daniem obiadowym ze schabu, które smakuje niemal wszystkim są oczywiście roladki, np. W sosie śmietanowym. Takie danie przygotowuje się z “roztłuczonych” kawałków mięsa, następnie faszeruje się je wybranym farszem, np. Pieczarkami i żółtym serem, boczkiem, serem i cebulą czy suszonymi pomidorami. Roladki ze schabu można dusić w sosie, piec czy smażyć. Często do ich przygotowywania wykorzystywane są dwie metody obróbki, np. wcześniejsze podsmażenie, a następnie pieczenie lub duszenie w sosie. Roladki schabowe można podać z ulubionymi dodatkami: ziemniaczanym puree, ziemniaczkami pieczonymi, kaszą, ryżem czy surówką. 

Schab świetnie sprawdza się w przygotowywaniu wędlin domowych, które możemy pokroić w plasterki i podawać na ulubionym pieczywie, z dodatkiem sałatki jarzynowej czy innej przygotowanej. Upieczony schab można przyprawić ziołami, czosnkiem, musztardą czy miodem. Te składniki świetnie komponują się z mięsem podanym na ciepło, jak i zimno. 

Odpowiedź na pytanie co zrobić ze schabu już mamy, dlatego warto się zastanowić jak upiec schab jeśli wybierzemy tę formę jego przygotowania. Przed pieczeniem schabu można go oczywiście zamarynować, ale nie jest to konieczne. Wszystko zależy od preferencji smakowych. Jak upiec schab, by był soczysty i aromatyczny? Schab można również upiec w rękawie do pieczenia, do środka którego oprócz mięsa, można dodać warzywa: cebulę, marchew, selera itp. Oraz ulubione przyprawy lub sięgnąć po gotową mieszankę w Przyprawie do mięs Prymat. By upiec schab, wystarczy umieścić mięso na blaszce do pieczenia i piec w temperaturze 180-200 stopni Celsjusza przez odpowiednią ilość czasu w zależności od grubości kawałka schabu. Dla pewności, że mięso jest już upieczone, - stopni. można użyć termo sondy lub termometru kuchennego i dopiec schab do temperatury wewnętrznej mięsa 70-75 stopni C. 

Schab na obiad można podać z różnymi dodatkami: ziemniakami, pieczonymi warzywami czy surówką. Schab świetnie komponuje się z różnymi sosami, które mogą być uzupełnieniem drugiego dania: pieczeniowym, grzybowym czy własnym. Schab to rodzaj mięsa, który zestawiony z innymi dodatkami zaspokoi apetyt i może stać się ulubionym daniem na rodzinny obiad. 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak