Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jakie mięso na mielone wybrać?

Jakie mięso na mielone wybrać?

Kotlety mielone to jedna z najbardziej charakterystycznych potraw o polskim rodowodzie, która regularnie gości na stołach w praktycznie każdym domu. Są proste i szybkie w przygotowaniu, wyraziste w smaku oraz świetnie komponują się z ziemniaczkami i surówkami. Sekretem udanych, smacznych i soczystych mielonych jest mięso, a konkretnie wybór odpowiedniego jego rodzaju. Aby uzyskać wyśmienite mielone, nie wystarczy bowiem kupić pierwszej z brzegu porcji mięsa mielonego! Sprawdźmy, jakie mięso na mielone będzie najlepszym wyborem i dlaczego!

Jakie mięso na mielone? Od czego zależy smak kotletów?

Kotlety mielone to jedne z najszybszych i najłatwiejszych w przygotowaniu dań obiadowych, zwłaszcza jeśli sięgniemy po gotowe mięso mielone. Wystarczy doprawić je solą, pieprzem, papryką i majerankiem do smaku, dodać podsmażoną cebulkę i bułkę oraz uformować w dłoniach okrągłe kotlety, które w kilka chwil podsmażymy na patelni.

W celu przygotowania wyrazistych w smaku mielonych możemy wykorzystać zarówno pojedyncze przyprawy, jak i sięgnąć po gotowe mieszanki przypraw, w których wszystkie składniki odpowiadające na smak i aromat potrawy znajdują się we właściwych proporcjach.

Okazuje się jednak, że w ten sposób nie zawsze uzyskamy smakowite mielone, które w mgnieniu oka znikną z talerzy domowników. Kluczem jest tu bowiem nie tylko sama procedura doprawiania i smażenia kotletów, ale przede wszystkim mięso na kotlety mielone, po które sięgniemy.

Mięso mielone z czego? Jakie mięsa warto wybierać?

Najlepszym rozwiązaniem, jeśli mamy więcej czasu i dysponujemy własną maszynką do mielenia mięsa, jest samodzielne przygotowanie mięsa na mielone. Jakie mięso na mielone sprawdzi się najlepiej? Na domowe kotlety mielone poleca się szczególnie klasyczne mięso wieprzowe. Może ono pochodzić z łopatki – przygotujemy na jego bazie soczyste, ale także dość tłuste kotlety, lub z szynki – nasze mielone będą chudsze, lżejsze i mniej kaloryczne.

Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zmieszać mięso wieprzowe z wołowym i w ten sposób uzyskać mielone o intensywniejszym, bardziej wyrazistym smaku. Osoby na diecie, które mają ochotę na tradycyjne mielone smażone na patelni lub pieczone w piekarniku, mogą natomiast postawić na mięso mielone z indyka lub cielęce – są one chudsze i delikatniejsze w smaku.

Mięso na kotlety mielone - domowe czy ze sklepu?

Przygotowanie kotletów mielonych z samodzielnie wybranego i zmielonego mięsa ma kilka podstawowych zalet. Przede wszystkim wiemy, jakie mięso i w jakich proporcjach znajduje się w naszym daniu, mamy pod kontrolą także jego świeżość i jakość. Wiemy również, że kotlety mielone nie zawierają zbędnych dodatków chemicznych. Warto jednak mieć świadomość, że przygotowanie mięsa mielonego o pożądanych parametrach niekiedy możemy zlecić także w sklepie – wiele sklepów mięsnych i supermarketów oferuje bowiem usługę mielenia mięsa przy kliencie, z dobranych przez niego składników.

Co jednak z gotowym mięsem na mielone? Czy zawsze jest ono złym wyborem? Okazuje się, że niekoniecznie. Przede wszystkim, gotowe mięso mielone ma jedną, podstawową zaletę – jest od razu przygotowane do użycia, przez co cały proces smażenia domowych mielonych zostaje skrócony do niezbędnego minimum. Gotowe mięso mielone może być także bardzo dobrej jakości, zwłaszcza jeśli kupimy je w zaufanym sklepie mięsnym sprzedającym mięso na wagę. Pozwoli to wybrać odpowiednią porcję mięsa mielonego oraz da pewność, że nie zawiera ono zbędnych dodatków.

Kupując gotowe mięso mielone zwracajmy jednak uwagę przede wszystkim na jego kolor (nie powinien być blady lub siny, gdyż oznacza to, że mięso jest już stare) oraz zawartość opakowania – w opakowaniu z mięsem nie powinien znajdować się żaden płyn. Unikajmy także mięs mielonych z dodatkiem skrobi – przygotowane na ich bazie kotlety z dużym prawdopodobieństwem będą bowiem przywierały do patelni lub rozpadały się w trakcie smażenia.

Jak umiejętnie doprawić mięso na kotlety mielone?

Sekretem udanych mielonych jest nie tylko dobrej jakości mięso dostosowane do preferencji domowników, ale także różnego rodzaju przyprawy i dodatki. To one podkreślają bowiem smak mięsa, wydobywając z niego to, co najlepsze oraz pozwalając nam w pełni delektować się smakiem gotowego dania. Z dodatkiem aromatycznych przypraw przygotujemy zarówno klasyczne kotlety mielone z sałatką szwedzką i kotlety mielone z indyka z serem, pieczarkami i cebulą, jak i szaszłyki z mięsa mielonego, a także mielone na patyku z grilla, które idealnie sprawdzą się zwłaszcza w sezonie grillowym.

Oprócz cebuli, czosnku, jajka i bułki, do kotletów mielonych należy dodać podstawowe przyprawy – sól, pieprz, paprykę czerwoną oraz majeranek we właściwych proporcjach. Świetnym sposobem na uzyskanie aromatycznych mielonych o idealnie zbilansowanym smaku jest także gotowa przyprawa do mięs Prymat. W jej składzie, oprócz soli, pieprzu i majeranku, znajdziemy także suszone warzywa, paprykę słodką i ostrą, tymianek, rozmaryn, natkę pietruszki i oregano, które wspólnie nadadzą naszym domowym mielonym jeszcze lepszego smaku.

Sprawdź też, jak smażyć mięso mielone!

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak