Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jakie przyprawy do pasztetu?

Jakie przyprawy do pasztetu?

Jak przyprawić pasztet, aby smakował najlepiej, jak się da? Oto sprawdzone połączenia aromatów przypraw, które koniecznie wykorzystaj w kuchni!

Domowy pasztet to coś, co często pojawia się na polskich stołach podczas świąt, imienin, uroczystości rodzinnych czy innych spotkań. Choć zwykle nie pieczemy go na co dzień, to warto wiedzieć, jak upiec pasztet najlepiej, jak się da! Mając dobry przepis połowa drogi jest za nami. Ale często pojawiającym się pytaniem jest – jakie przyprawy do pasztetu dodać, aby był on naprawdę smaczny? Dobre przyprawienie to podstawa praktycznie każdego dania. Dlatego koniecznie sprawdźcie, co warto mieć pod ręką przy pieczeniu pasztetu! 

Czym doprawiać pasztet?  

Smak pasztetu wynika z tego, jakiego mięsa użyjemy, jakich przypraw, ale i jakich dodatków. Co więcej, coraz częściej w polskich domach przygotowuje się wege pasztety. Takie danie można przyrządzić z cukinii, ciecierzycy, marchewki, soczewicy i wielu innych warzyw. Smak wege pasztetu, dzięki zastosowaniu tych samych przypraw, co w mięsnych wersjach, nie odbiega od standardowego. A co wybrać jeśli chodzi o dodatki? Do pasztetu często dodaje się śliwki, boczek, suszone grzyby czy orzechy. Tak naprawdę można tu eksperymentować z wieloma odmianami suszonych owoców i orzechów. 

Przyprawy do pasztetu - stała kompozycja aromatów 

Najbardziej charakterystyczną przyprawą stosowaną przy pieczeniu pasztetu jest gałka muszkatołowa. Jej korzenny, bardzo dobrze znany aromat nadaje pasztetowi głębię smaku, który można określić jako ciepły i wyrazisty. W pasztecie świetnie sprawdza się także suszony imbir. To przyprawa nadająca ostrości, ale i świeżości. W połączeniu z gałką muszkatołową tworzą zgrany duet, który wzajemnie się wyrównuje.  

Przygotowanie pasztetu obejmuje obróbkę termiczną wybranego mięsa z podrobami, a przy tym wywaru. Ten wywar nie obędzie się bez liścia laurowego i ziela angielskiego, a to połączenie ma wpływ także na późniejszych smak pasztetu! 

Jakie zioła pasują do pasztetu? 

W zależności od tego, jakie zioła lubimy, do pasztetu można dodać najróżniejsze połączenia: majeranek, tymianek, rozmaryn, cząber czy mieszanki, jak zioła prowansalskie. Jednakże, dodawanie ziół nie jest konieczne. Wszystko zależy od tego, jaki smak pasztetu lubimy – czy bardziej ziołowy, świeży, czy też mocno korzenny i tradycyjny.  

Co jeszcze dodać do pasztetu, aby był aromatyczny? 

Warto wiedzieć, że jeśli przyrządzamy pasztet drobiowy i cielęcy, to zamiast pieprzu czarnego lepiej użyć pieprzu białego. Jest on delikatniejszy w smaku, a jednocześnie lepiej podkreśla smak tych dwóch rodzajów mięsa.  

Dla koloru pasztetu możemy zastosować kurkumę oraz curry. Jednak ta druga przyprawa nada również nieco orientalnego, słonego smaku - uważajcie! Dla koloru i podkręcenia smaku można dodać także paprykę - słodką lub ostrą. Zależy, jakie smaki lubicie! 

Kiedy dodawać przyprawy do pasztety? 

Skoro wiemy już, czym przyprawić pasztet, to wyjaśnijmy sobie jeszcze, kiedy najlepiej to zrobić. Tak więc, ziele angielskie i liść laurowy dodajemy już w momencie przygotowywania mięsa, czyli gotowania go w bulionie. Wszystkie pozostałe przyprawy do pasztetu, takie jak gałka muszkatołowa, imbir oraz oczywiście sól i pieprz, dodajemy w momencie wyrabiania masy. Jeśli chodzi o zioła, tutaj mamy dwie możliwości - albo dodać je do masy, albo posypać nimi pasztet z góry, przed pieczeniem.

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak