Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Idealne ciasto na pierogi

Idealne ciasto na pierogi

Idealne ciasto na pierogi - jak zrobić? Mamy receptury, które przydadzą Ci się do zrobienia najlepszych domowych pierogów. Rodzaj ciasta dobierz do farszu - czytaj!

Ulubiony farsz zamknięty w pysznym cieście… Nic więcej nie potrzeba, aby zaserwować obiad dla całej rodziny. Dzieci uwielbiają pierogi na słodko – z truskawkami, jagodami i białym serem albo z jabłkami. Miłośnicy tradycyjnej, polskiej kuchni nie mogą oderwać się od pierogów z mięsem czy z kapustą i grzybami. To danie ma również swoje regionalne odmiany, a przepisy na pierogi przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Na przykład na Lubelszczyźnie zjeść można pierogi z fenomenalnym farszem z kaszy gryczanej i twarogu. Żaden fan pierogów im się nie oprze. Choć nadzienie to z pewnością połowa sukcesu, za drugą połowę odpowiada ciasto. Zbyt twarde zniweczy cały efekt. Powinno być elastyczne, miękkie, ale nierozpadające się. Jak przygotować idealna ciasto na pierogi? Poznaj nasze sprawdzone przepisy i już zawsze ciesz się z idealnych pierogów.

  • Pierogi – fakty i mity

Zanim przejdziemy do tego, jak przygotować smaczne pierogi, wyjaśnijmy kilka mitów i przybliżmy fakty na temat tego dania.

  • Czy pierogi pochodzą z Polski?

Pierogi uważane są za typowe, staropolskie danie. Jako takie są znane również za granicą. Warto jednak wiedzieć, że chociaż to danie w Polsce zdobyło ogromną popularność, jako pierwsi pierogi serwowali Chińczycy. W naszym kraju pierogi znane są od XIII w. Dawniej przygotowywano je wyłącznie na święta, wesela, stypy  czy z okazji Nowego Roku.

Współcześnie ta mączna potrawa zyskała sławę jako tradycyjne danie kuchni polskiej. Dzięki temu, że w pierogowe ciasto możemy schować bardzo wiele różnych farszy, jest to mocno uniwersalna propozycja na obiad lub deser.

  • Czy trudno zrobić pierogi?

Zdecydowanie nie! Choć to danie jest dość czasochłonne, sam przepis i sposób przygotowania są proste, a lista składników krótka. O ile z farszem można poeksperymentować, pobawić się różnymi smakami i przyprawami, o tyle robiąc ciasto, warto trzymać się receptury. Powinno ono wyjść sprężyste, dobrze się lepić. Nie może być też zbyt twarde.

  • Jak przygotować ciasto na pierogi: przepis podstawowy, ciasto na pierogi ruskie i na słodko

Czy trzymanie się przepisu oznacza, że  ciasto musi być uniwersalne i zawsze takie samo? Niekoniecznie. W zależności od farszu możemy urozmaicić także smak ciasta. Podstawowy przepis na najlepsze ciasto na pierogi jest banalnie prosty. Sprawdzi się w pierogach z mięsem, kapustą i grzybami czy też pierogach ruskich.

Ciasto na pierogi z mięsem             

Składniki:

  •  ½ kg mąki pszennej 
  • 1 żółtko
  • 1 szklanka ciepłej wody
  • szczypta soli himalajskiej Prymat 

Sposób przygotowania:

1.     Mąkę przesiewamy na stolnicę.

2.     W mące robimy dołeczek, wkładamy żółtko, wlewamy część wody, solimy i szybko zagniatamy ciasto.

3.     Stopniowo wlewamy pozostałą wodę i cały czas zagniatamy ciasto. Powinno być ono sprężyste i nie lepić się do rąk.

4.     Tak przygotowane ciasto zawijamy w ściereczkę i odkładamy na 15 minut.

5.     Gotowe ciasto układamy na oprószonej mąką stolnicy i cienko rozwałkowujemy.

Ten podstawowy przepis można jednak wzbogacić. Nasza propozycja na uzyskanie ciekawego efektu w pierogach ruskich to dodanie do ciasta szczypiorku oraz białego pieprzu. Dzięki temu osiągniemy ciekawą teksturę i dodatkowe walory smakowe.

Ciasto na ruskie ze szczypiorkiem

Składniki:

  • ½ kg mąki pszennej 
  • 1 żółtko
  • 1 szklanka ciepłej wody 
  • Szczypta soli himalajskiej Prymat
  • ½ łyżeczki białego pieprzu
  • 1 mały pęczek szczypiorku

Sposób przygotowania:

1.     Siekamy szczypiorek.

2.     Mąkę przesiewamy na stolnicę i formujemy dołeczek.

3.     Wbijamy żółtko, dodajemy szczypiorek, wlewamy część wody , solimy, pieprzymy i energicznie zagniatamy ciasto.

4.     Stopniowo wlewamy wodę, cały czas zagniatając ciasto, do momentu, aż stanie się sprężyste i nie będzie lepić się do rąk.

5.     Tak przygotowane ciasto zawijamy w ściereczkę i odkładamy na 15 minut.

6.     Po tym czasie ciasto przekładamy na oprószonej mąką stolnicy i rozwałkowujemy cienko.

Recepturę na ciasto pierogowe warto dostosowywać też do słodkiego farszu. Pierogi w wersji deserowej mają wiele odmian, np. z pierogi z białym serem i owocami albo z kaszą jaglaną i rodzynkami. Do tego typu dań pasować będzie ciasto z odrobiną cukru pudru.

Ciasto na pierogi ze słodkim dodatkiem              

Składniki:

  • ½ kg mąki pszennej 
  • 1 żółtko
  • 1 szklanka ciepłej wody 
  • szczypta soli himalajskiej Prymat
  • 1 łyżeczka cukru pudru
  • 1 płaska łyżeczka cukru z prawdziwa wanilią Prymat 

Sposób przygotowania:

1.     Mąkę przesiewamy na stolnicę, a następnie formujemy niewielki dołek.

2.     Dodajemy cukier puder, cukier z wanilią, wkładamy żółtko, wlewamy część wody.

3.     Solimy i szybko zagniatamy ciasto.

4.     Cały czas zagniatając ciasto dłońmi, wlewamy pozostałą część wody. Ciasto powinno być sprężyste i nie lepić się do rąk.

5.     Gotowe ciasto zawijamy w ściereczkę i odkładamy na 15 minut.

6.     Po tym czasie przekładamy ciasto na oprószoną mąką stolnicę i cienko rozwałkowujemy.

W tym przepisie wykorzystujemy nie tylko cukier puder, ale też cukier z prawdziwą wanilią. Dodamy zatem smak słodki, wzbogacony a aromatyczną wanilię. Pierogi w takim cieście warto podawać np. z jogurtem naturalnym czy kleksem śmietany.

  • Czy pierogi można mrozić?

Przygotowanie pierogów jest dość czasochłonne, zwłaszcza jeśli wybieramy farsz wymagający dłuższej obróbki. Zwykle na Wigilię produkcja pierogów, a wraz z nimi uszek do barszczu, jest planowana na dzień wcześniej i wiele domowych kuchni zamienia się wtedy w istną manufakturę. Do pracy zaangażować można całą rodzinę, a najmłodsi uwielbiają własnoręcznie lepić pierogi, uszka, czy wycinać kształty w cieście. Efekty prac takiej domowej pierogarni to niekiedy nawet kilkadziesiąt półksiężyców z piękną falbanką na brzegach. Dobra wiadomość jest taka, że nic nie musi się marnować, bo pierogi można mrozić – zarówno te ugotowane, jak i surowe.

Nim włożymy ugotowane pierogi do zamrażalnika, należy je dobrze wystudzić. Jeśli natomiast chcemy zamrozić pierogi surowe, dobrze jest najpierw na kilkadziesiąt minut włożyć je do zamrażalnika w większym pojemniku, w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą. Po tym czasie możemy pierogi przełożyć do woreczków strunowych i ponownie umieścić w zamrażalniku.

Trzeci sposób na mrożenie pierogów to ich uprzednie zblanszowanie. Pierogi wkładamy na pół minuty do wrzącej, osolonej wody, następnie studzimy i przekładamy do zamrażalnika.

Pierogi po rozmrożeniu możemy wrzucić do wrzącej, osolonej wody i podgotować albo usmażyć na patelni.

Przepis na pierogi ze szpinakiem i twarogiem, a także wiele innych inspirujących porad kulinarnych znajdziesz na blogu Doradca smaku.

 

PRZEPIS NA PIEROGI RUSKIE OKRASZONE BOCZKIEM

PRZEPIS NA PIEROGI Z SEREM NA SŁODKO

PRZEPIS NA PIEROGI Z MIĘSEM

 

 

 

 

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

Krzych 12.10.2023 21:01
A woda ciepła czy zimna? Czy można zamiast wody dać mleko? Niektórzy zagniatają ciasto bez żółtka, czy to ok?
Doradca Smaku 13.10.2023 05:50
Spieszę z odpowiedziami :) 1. Woda powinna być ciepła. 2. Możesz użyć mleka zamiast wody. 3. Są przepisy na ciasto bez żółtek. Jest to jak najbardziej w porządku :)
Dokładny 10.12.2022 22:43
Rozumiem, że skoro nie jest podany typ mąki, to może być dowolna... Czy to 500 czy 2000 ciasto będzie jak trzeba.
Doradca Smaku 12.12.2022 08:40
Najlepsza jest mąka pszenna typ 500 lub 650 :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak