Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Sernik - jak upiec idealny sernik?

Sernik - jak upiec idealny sernik?

Jak upiec idealny sernik? Co zrobić, że sernik nie opadał? Czym się różnie sernik królewski od wiedeńskiego? Sprawdź!

Królewski, wiedeński, z brzoskwiniami, z rodzynkami… Sposobów na dobry sernik jest bardzo wiele. To ciasto nie wymaga ogromnych zdolności cukierniczych, ale istnieje kilka elementów, które decydują o jego pysznym smaku i estetycznym wyglądzie. Jaki jest sekret puszystego sernika? Co zrobić, aby masa nie opadła? Podpowiadamy, jak upiec sernik idealny.

Jakie są rodzaje sernika?

Gdyby zebrać wszystkie przepisy na sernik, powstałaby bardzo przepastna księga. Do popularnych wersji tego ciasta, znanych nie tylko w Polsce, zaliczają się:

  • sernik królewski – przywędrował do nas z Niemiec. Masa serowa jest w nim połączona z czekoladowym spodem i również czekoladową kruszonką na wierzchu,
  • sernik wiedeński – pieczony z dużą liczbą jajek, bardzo delikatny i puszysty. Podawany najczęściej z cukrem pudrem. Klasycznie jest to sernik bez spodu. W naszej wersji przepisu została dodana cienka warstwa kruchego ciasta,
  • sernik nowojorski – na spodzie z rozdrobnionych z masłem krakersów. Masa serowa łączy się w nim z kwaśną śmietaną,
  • sernik polski – to tradycyjny, być może nieco zapomniany, przepis, w którym masę serową przygotowuje się z dodatkiem ziemniaków. W tym serniku najczęściej znajdują się również rodzynki.

sernik-nowojorski

Jaki ser będzie odpowiedni do sernika klasycznego?

Klasyczny sernik to oczywiście ten na bazie twarogu. Ser odgrywa tu decydującą rolę. Od niego zależy konsystencja ciasta. Jeśli będzie nieodpowiedni, zniweczy efekt. Najlepiej wybrać ser tłusty lub półtłusty i samodzielnie go zmielić, co najmniej trzykrotnie. Ser nie powinien mieć grudek, ale jednolitą, gładką konsystencję. Musi być świeży.

W sklepach znajdziemy również gotowy twaróg w wiaderku na sernik. Taki produkt pozwoli przygotować sernik szybciej, ale jeśli dysponujemy czasem, warto postawić na samodzielne przepuszczenie sera przez maszynkę lub jego dokładne zblendowanie.

Czas ubijania i pieczenia sernika

W przygotowaniu sernika ważny jest czas. Masę powinno się ubijać delikatnie i możliwie jak najkrócej – wyłącznie do chwili połączenia się składników w jednolitą całość. Jeśli przeciągniemy czas ubijania, niepotrzebnie napowietrzymy masę i ciasto może opaść podczas pieczenia.

Zwykle godzina wystarczy, aby sernik się upiekł. Jak sprawdzić, czy możemy wyłączyć piekarnik? Wystarczy lekko poruszać formą. Gotowe ciasto ma sztywną konsystencję i nie będzie się przelewać.

Co zrobić, aby masa serowa nie opadała?

Jak zrobić sernik, który nie opada? Przede wszystkim ważne jest trzymanie się przepisu, zarówno jeśli chodzi o gramaturę składników, jak i kolejne kroki do wykonania. Najbardziej narażone na zapadanie się są serniki z dodatkiem ubitych białek. Dzięki nim masa jest puszysta (sprawdź nasz przepis na puszysty sernik), ale sprawiają, że może opaść. Na sernik źle wpływa również szybka zmiana temperatury. Dlatego warto po upieczeniu pozostawić ciasto w wyłączonym, uchylonym piekarniku na 20-30 minut.

Czym można wzbogacić smak sernika?

Z puszystym i lekko słodkim serem idealnie współgrają wanilia i cytrusowe nuty. Sprawdzone dodatki do sernika to:

  • Laska wanilii Prymat – jest gwarancją intensywnego, waniliowego aromatu w naszym serniku,
  • Cukier z wanilią do ciast i deserów Prymat – wygodne rozwiązanie, aby dodać ciastu słodyczy i waniliowego smaku,
  • wiórki kokosowe – świetnie komponują się z masą serową,
  • rodzynki – mają tylu fanów, co przeciwników, niewątpliwie są jednak najpopularniejszym dodatkiem do sernika,
  • Cukier ze skórką cytryny Prymat – nada ciastu orzeźwiający smak.

Do ciasta możemy dołożyć również owoce – jak w przepisie na sernik z brzoskwiniami z puszki. Ciekawe, lekko kwaśne akcenty wnoszą również borówki czy maliny. Sernik nowojorski jest klasycznie podawany z truskawkową polewą i można ten pomysł wykorzystać także przy przygotowaniu innych ciast.

sernik-z-brzoskwiniami

Ile jajek dodać do sernika?

Ile jajek powinno znaleźć się w serniku? To zależy od przepisu, jednak można przyjąć, że do tego ciasta dodaje się minimum 3 żółtka na każdy kilogram sera. W niektórych recepturach znajduje się natomiast nawet 10 całych jajek. Bardzo ważny jest moment dodawania tego składnika. Jeśli wbijemy jajka do masy za wcześnie, sernik opadnie. Warto więc pamiętać, aby dołożyć je pod koniec ubijania masy serowej.

W tym miejscu warto też wspomnieć o jeszcze jednej ważnej zasadzie. Wszystkie składniki na sernik należy wcześniej wyjąć z lodówki – powinny mieć temperaturę pokojową.

Więcej porad, jak przygotować sernik, który zawsze się udaje oraz przepisy na ciasta dostępne są na stronie Doradca Smaku.

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak